De Colo'yu tut, maçı kazan (Hakan Yavuz) - BasketFaul.com

De Colo'yu tut, maçı kazan (Hakan Yavuz)

23-10-20 00:39
Hakemlerin de müsaadesiyle maça daha sert başlayan Pana idi. De Colo'yu oyundan düşürdüler, o da yarışa girip sinirlendi ve zararlı çıktı. Daha sonra da coach Kokoskov bence haklı olarak tepki gösterince iki teknik faulle oyun dışı kaldı. Burada akla şu geliyor. Kenarda Obradoviç olsa o teknik fauller o kadar kolay çalınır mıydı?

Ben burada sorumluluğu hakemlere yüklerim. Tamam coach EL'in yenisi ama Avrupa'da tanınan birisi. Bence onun eksiği EL'in dinamiklerini yeni tanıması.

Bir EL maçinda ilk defa Fenerbahçe Beko'nun yıllardır yaptığı switching man to man'i ilk defa bu kadar kötü yaptıklarını gördüm. Pana uzun Ahmet olduğunda şutu tercih etti ki, o kadar hücum ribaundu yapmalarının esas nedeni uzunun yukarıda olması idi. Ayrıca tepeden üzerine drive ederek çembere gittiler. O uzun Vesely ise, çabuk pas ile week side'da boş dış atış buldular. Halbuki bir ara tepe Ahmet ve Brown ikilisi pick and roll savunmada yönlendirme ve yüksek kaleci yaptıklarında başarılı olmuşlardı. Bu taktik mi idi, doğaçlama mi yaptılar, bilemem. Bu maç iyi oynayan Ahmet'i oyunda tutmak için tercih edilebilirdi diye düşünüyorum. 

Maçın başında sürekli De Colo'ya hücum eden Pana maçın genelinde pick and roll'ün yanında hem ona, hem diğer oyunculara da 1'e 1 oynayarak hücumda zorlanmadı. Fenerbahçe Beko'nun ilk yarıda 30 sayıda kalmasının en önemli nedenlerinden biri sırtı dönük oyunun oynanmaması idi. Bu da hücumda içeri dışarı oyunu oynamayıp 2/3 pas sonra içeri penetreyi ve kolay sayıyı bulamayışları idi. Böyle olunca da Fenerbahçe Beko rotasyon için değil doğru beşi bulmak için oyuncu değişikliklerine gitti. Böyle olunca da 1/2 oyuncu hariç takım ritm bulamadı.

Transition savunması kötü olan Pana geriye iyi koşup Fenerbahçe Beko'nun en büyük kozu olan ribaund üstünlüğünü de alınca yakalandığı bölümleri de çok rahat oynadı. 

Fenerbahçe Beko'nun tepede oynadığı pick and roll'lerde De Colo'ya yapılan yüksek show up ve double teamlerde pasın çabuk elden çıkması boş atış ve sayı buldurdu. Geç çıkan paslarda ise iyi rotasyon yapan Pana o atışlara izin vermedi.

Fenerbahçe Beko'nun bu sezonki kadro yapısı birbirine çok yakın oyunculardan kurulu olduğu için böyle giden maçlarda bazen coachun kafasını karıştırabilir. Belki de bazen dar rotasyon ile oynamak gerekebilir. 
De Colo, Brown, Vesely... EL'de Fenerbahçe Beko'nun maç kazanması için bu üçlüden birinin iyi oynaması yetmez.

Ya da De Colo'yu tutan kazanacak mı? 

Yorumlar Okunma: 2237