Zalgiris'in ortası yok (Valencia'dan kritik deplasman galibiyeti) - BasketFaul.com

Zalgiris'in ortası yok (Valencia'dan kritik deplasman galibiyeti)

22-10-20 21:50

İSTATİSTİK: 

THY Euroleague'de 5131 seyircinin huzurunda oynanan Zalgiris Kaunas-Valencia maçı iki devrede iki ayrı senaryoya sahne oldu, maça 7/9 üçlükle başlayan Zalgiris kalan bölümde yayın gerisinden 19'da 2 ile oynayınca Valencia çift haneli farktan geri dönüp ikinci yarıdaki dominant oyunuyla Zalgiris'e ligdeki ilk mağlubiyetini tattırdı: 82-94.
 
Maç eksiğiyle üçüncü galibiyetini alan Valencia'da Bojan Dubljevic geri dönüşte üçlükleriyle önemli pay sahibi olup 16 sayı, 5 ribaundla oynarken Nikola Kalinic 14 sayı, 2 ribaundla, 3 asistle takımına katkı verdi. Günün sürpriz ismi ise 8'de 4 üçlükle 16 sayı atan Vanja Marinkovic'ti. 

İki takımın da rahat hücum ettiği ilk dakikalarda Zalgiris Kaunas, Grigonis ile dışarıdan etkili olurken Valencia'da toplar sürekli boyalı alana indi ve Labeyrie aracılığıyla sayıya dönüştü. Ancak devamında Valencia'nın ikili oyun yönlendiricilerine yapılan baskıyla bu kaynağı kurutan ev sahibi ekip, yarı sahadaki hareketli hücumların sonunda üçlükleri art arda soktu. Zalgiris birinci çeyrekte 7/9'lik üçlük isabet oranına sahip olurken asistlerin 4'te kalması dikkat çekiciydi ancak bu durum Koç Martin Schiller'in ekibinin tempolu oynarken dripling üstü şutlarda oldukça etkili olabileceğine işaret ediyordu. Böylece ilk çeyrek 27-22'lik Zalgiris üstünlüğüyle sonuçlandı.

İki takımın da her pozisyonu ayrı dikkatle oynadığı karşılaşmanın ikinci periyodunda Zalgiris savunmadaki doğru yerleşiminin karşılığını Valencia'nın artan top kayıplarıyla alırken boyalı alanda Dubljevic-Labeyrie ikilisinin topla buluşamadığı pozisyonlarda oyun kurucu Prepelic'in hata oranı giderek arttı. Bu bölümde Derrick Williams'tan da beklediği katkıyı alamayan Valencia, doğru bire birleri kullanarak oyun üstünlüğünü koruyan Zalgiris karşısında ilk yarıyı 8 sayı geride kapattı (45-37).

İkinci yarının başlamasıyla maçın hikâyesi tamamen tersine döndü. İlk devrede yayın gerisinden 2/12 isabet bulan ve ikili oyunlarla boyalı alanı kullanmak dışında herhangi bir hücum opsiyonu olmayan Valencia üst üste üç üçlükle üçüncü periyoda başladı. Dubljevic'i bu kez dışarıda kullanıp daha geniş bir alanda hücum etme fırsatı bulan konuk ekip, bu sayede kısaları Marinkovic ve Prepelic'i daha uygun pozisyonlarda topla buluşturup bitirici yönlerini daha rahat açığa çıkardı. 

4 dakikada 49-51 geriye düşen Zalgiris adına işler hiç yolunda gitmezken maçın başında takımı havaya sokan üçlükler girmedikçe ev sahibi ekip krizden çıkmak için daha fazla üçlük denedi ve hüsran kaçınılmaz oldu. İkinci çeyrekten farkın çift hanelere ulaştığı maçın son bölümüne kadar yayın gerisinden 19'da 2 ile isabet bulan Zalgiris cephesi dağınık hücumlar sonucunda Valencia fast-breaklerine de izin verip maçın tamamen dışında kaldı. 30-12'lik üçüncü çeyrek skoru sonrası son periyotta da varlık gösteremeyen ev sahibi ekip karşılaşmayı 82-94 kaybetti.

Yorumlar Okunma: 832