Sezon başı görüntüleri - BasketFaul.com

Sezon başı görüntüleri

20-10-20 12:10
Beşiktaş'ın dördüncü hafta sonunda hiç galibiyet alamadan ligin en altında olması kuşkusuz Beşiktaşlılar'ın hoşuna giden bir tablo değil ama bu durumu oyuncuların ya da staffın başarısızlığı olarak görmek de büyük haksızlık olur. Anadolu Efes, Fenerbahçe, Galatasaray, özetle hangi takım yabancısız oynasa farklı bir sonuç alamazdı. Beşiktaş'ın gençleri çok mücadele etse de deneyimsizlikleri nedeniyle harcadıkları enerjiyi, sonuca dönüştüremiyor. Büyük olasılıkla hem maç kazanmak, hem de gençlerin daha bilinçli oynamalarını sağlamak için kadroya iki yabancı takviyesi yapacaklar.

Aldıkları sonuçları bir tarafa bırakacak olursak, Türk basketbolcusunun gelişiminden mutlu olanlar, milli takımı çok sevenler için Beşiktaş büyük yarar sağladı. Alperen Şengün olağanüstü bir gelişim gösterdi, Emir Sadık Kabaca rol almaya başladı, Sedat Ali Karagülle çok yönlü bir oyuncu olabileceğini gösterdi, Şehmus Hazer tercih hatalarından arınabildiği bölümlerde rakip takım için büyük tehlike oluşturdu. 

Bu gençleri büyük keyifle izlerken içimiz de acımıyor değil. Bu ülke, bu ülkedeki güçlü spor adamları, basketbolu yönetenler nasıl oldu da orta ölçekli Bandırma kulübünün yaşamını sürdürmesini sağlayamadı. Bu ayıp hepimize ait. En üretken basketbol fabrikasının kapanmasını büyük bir duyarsızlık içinde, sadece ama sadece seyrettik.

***

Sezon başı itibariyle takımlar genel olarak mutsuz. Anadolu Efes Euroleague beklenmedik kadar kötü başladı, Fenerbahçe sahasındaki iki maçı elinden kaçırdı. Bahçeşehir Koleji kurduğu iddialı kadronun savunma yapmaması nedeniyle iyi sonuçlar alamıyor. Bursaspor katkı alamadığı yabancılarını (başta Hamilton) göndermeye hazırlanıyor. Türk Telekom sezona Şampiyonlar Ligi 8'li finallerinin ilk gününde elenerek başladı. Geçen sezonun flaş takımı Galatasaray uzun oyuncu ararken, yabancıları ilk kez bir araya gelen Fethiye'ye kaybetti. Daçka sakatlıklar, formsuzluklar derken ilk galibiyetini eksik Afyon'dan aldı. İki galibiyetle başlayan Afyon ilk beşten iki oyuncusunun sakatlığı ile kan kaybetti. Geçen sezonki kadrosunu koruyamayan TOFAŞ, bel bağladığı yerlilerden katkı alamıyor. Büyükçekmece oynadığı basketbolu sonuçlara yansıtamadı. PETKİM, koçun tartışılmaya başlandığı günlerde Bursaspor galibiyetiyle bir nefes aldı. En önemlisi BSL'yi izleyenler basketboldan mutlu değil. Azalan bütçelere bağlı olarak yabancı kalitesindeki düşüş bir yana, oyuncuların seyircisiz maçlarda konsantre olamadıkları açıkça gözüküyor. (Basketfaul)

 

Yorumlar Okunma: 1771