ETİK-ET (Hakan Yavuz) - BasketFaul.com

ETİK-ET (Hakan Yavuz)

19-10-20 22:37
Pandemiden dolayı bilhassa maç günleri evimizde izole bir yaşam sürerken EL, BSL, TBL maçları adeta can kurtaran oluyor. Her kademede bazı maçlar pandemi dönemindeki şartlardan dolayı beklenenin altında geçse de "iyi ki basketbol var" diyoruz.

Bence en önemlisi pandemi sürecinde kimin hangi şartlarda çalıştığını, seyahat imkanlarının ne olduğunu bilmiyoruz. Ama yine de kulüp yönetimleri, takım kadroları, hakemler, federasyon görevlileri, salon görevlileri, sağlıkçılar, TV ekipleri, basın mensupları ve sponsorlar her türlü şarta rağmen basketbolun oynanması için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Hepsine teşekkur ederiz. 

Seyrettiğim bazı TBL maçlarında (Federasyon Kupası maçları dahil) hakem arkadaşlarla  coachlar arasında anlaşmazlıkların çoğu hücum fundamentali üzerine oldu. Oyuncuların bilhassa topla yaptığı bazı hücum hareketleri hakemler tarafından hatalı olarak değerlendirildi. Örnek vermek gerekirse tek ve çift zamanlı stop ve feyk atıp adım hareketlenmelerinde standart yok. Karar olarak bazıları doğru, bazıları yanlıştı. Ancak bir standart açısından o hareketlerin paydaşlar tarafından iyi bilinmesi gerekir. Tabii ki hata yapılacaktır. Oyuncu da, coach da, hakem de hata yapacaktır. Seyircinin olmadığı böyle bir dönemde hem antrenörlerin, hem hakem arkadaşların sessiz bir ortamda konuşarak anlaşmaları daha kolay olur diye düşünüyorum. Antrenör arkadaşlar da antrenmanlarda defalarca çalıştırdıkları bir hareketin hata olarak değerlendirilmesine haliyle tepki veriyorlar. Ancak ETİK olarak o kararı çalana da yapılacak itiraz düzgün bir şekilde yapılmalıdır.

ETİK dedim de....
Bir kaç gün önce eski milli takım ve Fenerbahçe Beko coachu Bogdan Tanyeviç Besiktaş basketbol takımını ziyaret edip çalışmasını izlemiş. Büyük ihtimalle İstanbul'da bulunan doktoruna kontrole geldiğini tahmin ediyorum. Zaten İstanbul'da da bir evi olduğunu biliyoruz. Coachun bu arada bir BSL takımını, bilhassa Beşiktaş'ı ziyareti bana normal gelmişti. Buna karşın Beşiktaş coachu Burak Bıyıktay'ın onu kabulü gayet güzel ve hoş olmuş.

Ancak açıklamalarının başında Beşiktaş organizasyonundan sitayişle bahseden coach keşke sonlara doğru "burada bedava çalışırım" gibi bir söylemde bulunmasaydı. Belki de öyle demek istemedi. Ne anlamı var diye düşünmedim değil. Hiçbir Türk coacha verilmeyen imkanlar kendisine veridi. Türkiye'de uzun bir süre çalıştı ancak bana göre bir iz bırakmadı. Tanyeviç'in Türkiye'de kulüp takımı çalıştırdığı  yıllarda Emir Predzic (Türk yapılarak) Türk basketboluna kazandırılmak istense de aşı pek tutmadı.

Keşke yabancı oyuncuya göre Turk oyuncu yetiştirme konusunda cimri davranan Tanyeviç'i ülkemizde kaldığı yillarda da bugünkü heyecaninda görebilseydik.
Evet, Tanyeviç'in eline Fenerbahçe ve milli takımda gelen bütün Türk oyuncularını Türk antrenörler ve üst seviye Türk coachlar yetiştirmiştir. Çünkü üst seviye bir oyuncu oralara gelene kadar bir çok bilenin elinden geçer. Muhakkak ki onunda katkıları olmuştur.

Acaba sayın Tanyeviç, bu sezon Beşiktaş'ta oynayan oyuncular daha önce Banvit, Bandirma Kırmızı, Teksüt Bandırma'da oynarlar iken hiç ziyaret edip "yönetim istesin bedava çalışırım" dediniz mi?

Sayın Tanyeviç, yaptığınız açıklama bence ETIK olmamış ama bir yerlere ETIKET olarak yapışacaktır. 

Yorumlar Okunma: 3875