Telekom-Büyükçekmece maçında kural hatası - BasketFaul.com

Telekom-Büyükçekmece maçında kural hatası

18-10-20 20:28
Ankara'da oynanan ve uzatmada sona eren Türk Telekom-Büyükçekmece karşılaşmasında hakemler bir kuralın uygulamasında hata yaptı.

3. periyodun bitimine 4.08 dakika kala Telekom'dan Michael Eric'e faul yapıldı. Hakemler pozisyonu tekrar izledikten sonra faulü sportmenlikdışına cevirdiler ancak serbest atışların ilkini Eric yerine, Kyle Wiltjer kullandı. İkinci atış öncesi yapılan itirazlar sonucu hakemler tekrar izleyerek serbest atışı yanlış oyuncunun attığını gördüler ve atışı iptal ederek topu kenardan yine Telekom takımına verdiler.
Ancak FIBA oyun kurallarının ilgili maddesi 44.3.3’e göre;
Yanlış oyuncuya bir serbest atış(lar)ı atmasına izin verilmesi durumunda
Atılan serbest atış(lar) ve cezanın bir parçasıysa, topa sahip olma hakkı iptal edilecek ve başka ihlallerin cezaları olmadıkça top, serbest atış çizgisi uzantısından oyuna sokulması için rakiplere verilecektir. 

Dolayısıyla atışlar ile birlikte kenar hakkını da iptal edilerek topun Büyükçekmece takımına verilmesi gerekirdi.

Hakem Eğitim Kurulu tarafından verilen örnekte;
"Aynı prosedür faul sportmenlikdışı olursa da uygulanacaktır. Bu durumda cezanın bir parçası olan topa sahip olma hakkı da iptal edilir. Oyun diğer takımın geri sahasındaki serbest atış çizgisi uzantısından topun oyuna sokulmasıyla devam edilecektir." denmektedir.

Büyükçekmece bu hatayı fark edemediği için yanlış uygulamaya zamanında itirazını yapamadı. Ayrıca topun yanlışlıkla verildiği Telekom da aynı hücumdan sayı bulamadı.
VIDEO (Türk Basket)
 

 

 

Yorumlar Okunma: 4487