Sığlıkta boğulmak (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Sığlıkta boğulmak (Hayri Pekergin)

18-10-20 19:40
Bugün konumuz sığlık.

Baştan belirtmekte yarar var.

Mecaz anlamından değil esas anlamından söz ediyorum.

Sığ olma durumu ya da “sığ olan yerleri işaret ediyorum.

“Basketbolun sığlıklarla ne alakası var” diye sorabilirsiniz.

Basketbolda kadro derinliği, kenar derinliği, hatta bir pozisyonda alternatif derinliği gibi kavramlar varsa bunların olmadığı yerde “sığlık” var demektir.

*****

Basketbol hız, güç, çok yönlülük, yaratıcılık kalitelerini ön plana çıkartan bir oyun haline çoktan geldi.

Rekabet edebilmek, maç kazanabilmek, harcanan paraların karşılığını sahada verebilmek için yukarıdaki kaliteleri ortaya koymak şart.

Bunları ortaya koymak kadar haftada iki ya da üç maç temposunda sezon boyunca sürdürebilir olmak da gerekiyor.

Bunlar işin maç, sezon veya turnuva tarafı.

Bu derinlik sığlık konusunun idman verimi yönü de var.

Maç sırasında meydana gelen sonuçların asıl belirleyicisi idman kalitesi dediğimiz konudur.

Diana Taurasi’nin memleketimizde ilk defa forma giydiği takımda, idmanda kendini savunmaya çalışan oyuncunun “kapasitesini” işaret edip, antrenörüne “Coach ben bu arkadaşla idman yapıp nasıl Euroleague’deki sert savunmalar önünde başarılı olacağım? dediği hala hafızalardadır.

Taurasi’nin o dönem “savunması bana idman veremiyor” dediği oyuncunun kariyerinin son çeyreğine girdiği günümüzde hala “ayakta” savunma yaptığını görüyoruz.

Bu elbette bu oyuncunun yalnızca kendi eksikliği değil.

*****

Herbalife Nutrition Kadınlar Süper Ligine baktığımız zaman 14 takımın önemli bölümünün kadrosunun derinlikten uzak olduğu ortaya çıkıyor.

Bunun bir nedeni ülkemizde kadın basketboluna yön veren faktörlerin oyuncuların yetenekleri ya da kapasitelerinden çok ilişki yönetiminden, kapalı devre menajer yönlendirmelerine kadar bir çok “saha dışı” unsurlar oluşması.

Kulüp yönetimleri veya coachların zayıf, menajerlerin güçlü olduğu yerde bunlar olur. Oluyor.

Bir de son yıllarda her açıdan giderek zayıflayan kadın basketbolunda kulüplerin maddi gücü erimeye yüz tutunca, ilk 5-6 oyuncu ile diğerleri arasındaki kapasite farkının giderek açıldığını görülüyor.

İşte sığlık dediğimiz konu tam olarak bu.

Bilirsiniz denizciler derin denizlerden çok sığlıklardan çekinir.

Çünkü sığlıkta geminin karaya oturma, gövdenin yara alma olasılığı çok fazladır.

Benden uyarması;

Kaptan sığlıkta gemisini karaya oturtursa gemi sahibi (ayrı bir ajandası yoksa) bunu kolaylıkla unutmaz.

******

Basketbolda her pozisyon önemli.

Oyun kurucu pozisyonu ise pozisyonlar arasında “primus inter pares” konumunda.

Yani “oyun kurucu” eşitler arasında birinci.

Bakıyorsunuz Herbalife Nutrition Kadınlar Süper Ligi seviyesinde rekabet eden bazı kadrolara.

Oyun kurucu göremiyorsunuz. Shooting guardlar orada oynatmaya çalışılıyor.

İşin hücumda saha içi organizasyon, pas hızı, pas kalitesi bir yana ideal konumunda oynatılmayan oyuncular iyi yaptıklarını da yapamaz hale geliyor.

Böyle olduğu zaman da daha baştan gemi sığlıkta karaya oturmuş oluyor.

Bu hafta oynanan maçları izleyin.

Yukarıdaki tabloyu ya da tabloları görmediğiniz maç sayısı herhalde bir ya da ikidir.

******

Haftanın maçlarına değinmeden öncelikle Hatay BŞB takımına büyük geçmiş olsun dilekleri iletelim.

Pandeminin kuşatması altında olduğumuzu bize bir kez daha hatırlatan pozitif vakalar ile maçları iptal olan Hatay ekip üyelerinin en güçlü şekilde sağlıklarına kavuşması en büyük dilek ve beklentimiz.

Herbalife Nutrition KBSL’de haftanın önemli sonuçlarından biri Ankara’da oynanan Nesibe Aydın OGM Orman Spor maçından geldi.

Nesibe Aydın ligin yeni takımı olmasına rağmen savunmaya verdiği önem, hücumda iç dış dengesindeki başarısı, sağlıklı top ve sorumluluk paylaşımı ile OGM Orman Spor önünde 75-58 skorlu net bir galibiyet aldı.

Hemen belirtmek gerekirse Nesibe Aydın takımının güçlü yönlerinden biri oluşturduğu kadronun pota altı dışında her pozisyonda belirli bir derinliğe sahip olması.

OGM Orman Spor da ligde kağıt üzerinde sığlık sıkıntısı yaşamayan ekiplerden ama bu maçta eldeki un, yağ ve şekerden daha iyi helva yapan Nesibe Aydın takımı oldu.

Nesibe Aydın takımın her anlamda kutlanmayı hak eden oyunu, kendi iyi yaptıkları kadar potansiyelinin altında kalan rakibinin hataları ile farklı galibiyeti getirdi.

Hebard’ın lige kalite getiren, pozisyonunda adeta iki kişilik oynayarak takımına güç veren performansı, Syntsina’nın kimyaya adapte olması, Harika Eldaş, Tuğba Oral ve Merve Uygül başta olmak üzere yerli rotasyonun odaklanması galibiyeti getiren etkenlerdi.

OGM Orman Spor bir senkron bozukluğu yaşıyor. Savunmadaki aksaklıklar, basit top kayıpları, erken atılan şutlarla maçı kazanmaları değil yakın oynamaları bile sürpriz olurdu.

Damla Gezgin ortaya koyduğu odaklanma ile not edilmeyi hak eden tek isimdi.

*******

Haftanın bir diğer maçında Galatasaray Birevim Elazığ İl Özel İdare önünde rakibin, yukarılarda belirtilen türde yapısal sıkıntıları taktiksel çözümler ile telafi etme çabaları karşısında Steinberga’nın büyük katkısı ile 75-57 skorlu rahat bir galibiyet aldı.

Tecrübeli Letonyalının pas trafiği ve kimyaya katkısı, bir pozisyonda yaptığı adeta asist değeri taşıyan pick ile sembolleşti.

Galatasaray’ın Steinberga’nın bu tür katkılarına sert maçlarda daha çok ihtiyacı var.

Sarı kırmızılılar hücumdaki ivme kayıplarını Pelin Bilgiç ve Asena Yalçın’ın gayretleri ile savunmada telafi etmeyi bilirken yerli rotasyonun 20 sayısı pozitif notlar arasındaydı.

******

Kocaeli’de oynanan maçta deplasman takımı BOTAŞ rakibi İzmit Belediye Sporun oyun kurucu pozisyonundaki zaaflarını, etkinliği geçen haftalara göre büyük ölçüde artan savunması ile çok iyi değerlendirerek 72-57 galip geldi.

Maçın önemli bölümünde tepedeki pickler üzerinden adeta şut idmanı yapan Işıl Alben 11 sayı 7 ribaunt, 7 asist, Ayşe Cora 15 sayı, pivot Williams 17 sayı ile oynadı.

İzmit ekibinde oyun kurucu pozisyonunda oynamak konumunda kalan guardlar sert savunma önünde yaşanan dağınılıkta, iyi yaptıkları işleri de yapamaz hale gelince, erken atılan dış şutlar bir kez daha maçı başa baş oynamak için tek çare olarak görüldü.

******

Adana’da oynanan maçta, maçı daha çok isteyen, daha canlı savunma yapan BŞB Adana Basket Bellona Kayseri Basket önünde bir ara oldukça sıkışmasına rağmen 83-70 kazanan taraf oldu.

Bu iki takımın kadroları da yazıda konu edilen yapısal sorunlardan az ya da çok nasibini almış durumda. Böyle olunca kırılma anlarındaki canlı mücadelesine, pota altında Day, maçın faktörlerinden biri konumunda olan Raushan Gültekin, Marie-Fontaine ve Wallace’ın skor başarısını ekleyen BŞB Adana Spor önemli bir galibiyet almış oldu.

Bellona takımında normal olarak eleştirilmesi gereken oldukça fazla şey var.

Bununla birlikte, bu yoğun maç trafiğinde dört oyuncunun 35 dakikanın üzerinde süre aldığı bu takımda eleştirilmesi gereken oyuncuların kırılma dakikalarındaki savunma hataları ya da ortaya konan taktiksel olgular olmamalı.

Hatta oyuncuları bu yoğun tempoda bu süreler ile mücadele ettikleri için kutlamak bile gerekiyor.

Eleştirilmesi gereken, üç kez Avrupa’da final oynayan, salonlara on binler çekmeyi başarmış bir kulübün böyle bir kadro yapısı ile yola devam etmek zorunda kalmış olması.

Haftanın diğer maçlarında Çankaya Üniversitesi all-star maçı kıvamında geçen mücadelede Beşiktaş’ı 98-94 skorla mağlup ederken, Fenerbahçe muhtemelen coach Olcay Orak ile yeni bir sayfaya başlamak üzere olan ÇBK Yenişehir Belediye önünde zorlanmadan 79-55 galip geldi.

twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 4339