Alkım Ay: Küçük yerler oyuncu için daha avantajlı - BasketFaul.com

Alkım Ay: Küçük yerler oyuncu için daha avantajlı

18-10-20 14:02
Sezonun başlamasına bir hafta kala Lokman Hekim Fethiye Belediyesi'nin BSL'de oynayacağı kesinleşti. İlk maçları bir-iki yabancıyla oynamalarının da etkisiyle farklı yenilgiler alırken ligde tutunmalarının zor olacağını düşünenler çoğunluktaydı. Toplam ücretleri 400 bin doları bulmayan ama birbirlerini çok iyi tamamlayan 5 yabancıyı ilk kez bir araya getirdikleri Galatasaray maçında, galibiyetlerine kadar uzanan performansları ise düşüncelerin çok çabuk değişmesine neden oldu. Artık görünen o ki, birkaç takım dışındakiler Fethiye deplasmanında çok zorlanacak ve belki de Fethiye dışarıdaki maçlarda da ciddi bir rakip olacak.

Lokman Hekim Fethiye Belediyesi Koçu Alkım Ay, Basketfaul'un konuğu oldu. İşte o söyleşi... 

* Düşeriz veya ligde kalırız ama bizim büyük hedefimiz bir yıl BSL'de oynamak değil, Fethiye'yi basketbol kendi haline getirmek demiştiniz. Özellikle Galatasaray maçında verdiğiniz görüntü ile ligde kalarak bu hedefi inşa etmeye başlayacağınız gibi gözüküyorsunuz?

Gönlümüzden geçen o. Bu yıl kalırsak seneye daha iyisini yaparız. Aşırı ilgi ve sevgi var. Asıl amacımız kalıcılık. Küçük yerler için en önemlisi kalıcı olmak ve mali olarak da hata yapmamak. 

* Herkes kadrosunu kurduktan sonra siz işe giriştiniz ve uyumlu bir kadro oluşturdunuz.
 
Erick zaten elimzdeydi. Yanına onunla uyum sağlayabilecek oyuncular ararken acele davranmadık ve ilk maçlarımızı az yabancıyla oynadık. Elgin Cook takip ettiğimiz bir oyuncuydu. Abu'yı geçen sezon ve bu sene başında da istedik. BSL'de oynayacağımız kesinleşince teklifimizi kabul etti. Birçok oyuncuyu üniversiteden itibaren takip ediyoruz çünkü bu bizim işimiz. Kadroyu oluştururken basketbolculukları kadar karakterlerini de araştırdık. Harika referanslar aldık ve takımı kurduk. Doğru karakterli oyuncular çok kısa sürede birbirleriyle arkadaş oldu, örneğin Atkins 2 gün önce geldi ama aylardır bizimle gibi. Erick Neal daha önce bu seviyede oynamadığı için nasıl reaksiyon vereceği konuşuluyordu ama biz ondaki potansiyeli görüyorduk.

* Kısa sürede belli bir düzen içinde oynamaya başlamanız enteresan. Bunu nasıl başardınız?

Her antrenmanın öncesinden ve sonrasında oyucularla 15'er dakikalık özel program uyguluyoruz ve kendilerinden neler beklediğimizi sahada anlatıyoruz. Bu çalışma ayrıca bireysel gelişimleri ile ilgili. Mesela Abu'da 3 haftada büyük ilerleme var. Takıma verecekleri katkı kadar bireysel gelişime inandırdığınız zaman oyuncu da daha fazla çalışmak için ikna oluyor. Bunu yaparsak gelecekte birçok oyuncu seviye atlamak için Fethiye'yi seçebilir. Oyuncuların Fethiye'ye büyük bir istekle gelip çok iyi çalışması, takım olma sürecimizi kısaltıyor.

* Atkins'i Galatasaray maçına yetişmesi şartıyla aldınız. Demek ki bu maçta galibiyete inandınız.

Evet, kazanabileceğimizi düşünüyorduk ama Galatasaray galibiyetinden sonra daha çok kaybettiğimiz Bursaspor maçını konuştuk. Herkes o maçı da kazanmamız gerektiğini düşünüyordu ama o gün daha herkes birbirinin ismini bilmiyordu. Kazanınca yeterli görmeyeceğiz, bir sonraki maçta bir fazlasını almaya çalışacağız.

* Küçük bir yerde büyük bir ligde oynamak nasıl bir şey?

Küçük yerler oyuncu için daima daha avantajlı. Oyuncu yapacak şeyler sınırlı olunca basketbola daha fazla odaklanıyor. Yolda yürürken herkes onları tanıyor, konuşmak istiyor, bu da oyuncuları motive ediyor. Fethiye'de yaz sezonu uzun, hala şortla dolaşıyoruz. Ağır kış şartları olan yerlerde sosyalleşme daha zor. Burada herkes gibi oyuncular da dışarıda yaşıyor ve kentle bütünleşiyor. Ailesiyle gelenler de güzel havanın etkisiyle çok mutlu.

* Sahaya tam takım çıktığımız Galatasaray maçını başlangıç sayarsak sezona iyi giriş yaptınız ama elbette kötü günleriniz de olabilir. Buna karşı ne hazırlığınız var?

Hata da yapmamız gerekiyor, hataları düzeltebiliyorsak gelişiriz. Ben oyunculara söylüyorum, ben de hata yapabilirim, siz de... Önemli olan hata yaptığımızı anlayabilmemiz...

* Galatasaray maçı seyircisiz oynandı. Seyirci yasağı olmasa kaç kişi bu maçı izlemek isteyebilirdi?

Geçen sezon başıyla sonu arasında hem seyircimiz çok arttı, hem de ciddi bilgi sahibi oldular. Sonuçta seyirciyle çok maç kazandık. Salon kapasitemiz 2550 ama Galatasaray maçını 8-9 bin kişi izlemek isteyebilirdi. Geçen sene TBL'de birçok maçta dışarıda seyirci kaldı. Yeni salon projesi için çalışmalara başlandı.

* Eklemek istedikleriniz...

Anadolu'da basketbolun her yerde  basketbolun gelişimi için çok önemli. Fethiyeliler'in TBL'yi izlemek için Denizli'ye, BSL için İzmir'e gitmesi lazım ama bu Lokman Hekim Belediye sayesinde Türkiye'nin en iyi takımlarını çıplak gözle izleme olanağına sahipler. İnşallah pandemiden kurtulduğumuzda o günler de gelecek. Maçlarımızı izleyenlerin basketbol sevgisi artıyor, ileride belki çocuklarının da basketbolcu olmasını isteyecekler. Muğla'daki diğer ilçelerin de hareketlenmesini bekliyoruz. Bölgemizde Denizli de harika bir ivme yakaladı. Buralar herkesin deplasmana büyük keyifle geleceği yerler. 

Fehiye için turizm çok kötü geçti, birçok otel açılmadı. Buranın ana geliri turizm. Buna karşılık belediye, yönetim, Lokman Hekim yapabileceğinin 5 katını yaptı. Lokman  Hekim pandemi hastanesi haline getirildi ve onlar da maddi olarak etkilendiler ama basketbol organizasyonumuz için büyük fedakarlık yaptılar. Hepsine çok teşekkür ederiz. 

Yorumlar Okunma: 2518