Corona gölgesinde, iki hakemli ama seyircili maç Zenit'in - BasketFaul.com

Corona gölgesinde, iki hakemli ama seyircili maç Zenit'in

09-10-20 22:22
Euroleague 2. Haftasında oynanan Zenit, Barcelona karşılaşması, tribündeki 2700 seyirciye rağmen, Covid 19’un etkisinin en çok hissedildiği maçlardan biriydi . Zenit’in 10 kişi çıktığı, Barcelona’nın koçu Sarunas Jasikevicius’un kenarda olmadığı ve sadece 2 hakem yönetiminde oynanan maç planlanan zamanından da 1 saat geç başladı. 4. çeyreğe kadar Barcelona’nın üstün götürdüğü maçta son periyotta yaptığı hamlelerle 74-70 kazanmayı başaran Zenit, Euroleague’de ikide iki yaparak yoluna devam etti.

Maça tutuk başlayan ve hücumda organize olmakta zorluk çeken Zenit ilk 5 dakikada 5 top kaybı yaptı. Barcelona ise forvetlerinin topsuz alandaki hareketli oyunu ve Mirotic’in oyunu başarılı bir şekilde yönlendirmesi sayesinde ilk dört dakikada farkı sekize çıkardı. Xavi Pascual’ın molasından sonra toparlanan Zenit tepeden Pangos ve Baron’ın oynadığı pick and rollerden ürettiği sayılarla farkı kapattı ve ilk çeyrek 19-16 Barcelona’nın üstünlüğüyle sona erdi.

2. Çeyreğin başında topu sürekli pota altına indirip oradaki üstünlüğünü kullanmayı amaçlayan Barcelonaya, Zenit kısalarının efektif oyunuyla karşılık verdi. Oyun planı içerisinde istediği boş dış atışları bulmasına rağmen değerlendiremeyen Barcelona farkı arttırmayı başaramadı. Bu periyotta da etkili oyununu devam ettiren Baron, Pangos ikilisi çok zor atışlarda isabet buldu ve çift haneli sayılara ulaşarak Zenit’i maçın içerisinde tuttu.

İkinci yarıya savunmada daha sert başlayan Barcelona, hücumda da Abrines’in elinin ısınmasıyla farkı 7 sayıya kadar çıkardı. Hücumda topun Pangos’un elinde çok fazla kalmasından dolayı küçük çaplı bir krize giren Zenit, Poythress’in bireysel çabası sayesinde tekrar maça ortak oldu ve üçüncü çeyrek 55-54 Barcelona’nın üstünlüğüyle geçildi.

Son çeyreği büyük bir çekişmeye sahne olan maçta son 5 dakikalık bölümde yakaladığı 11-2’lik seriyle kazanan ev sahibi Zenit oldu. Başarıyla uyguladığı değişme savunması sayesinde Barcelonayı kitleyen Zenit, maçın bitimine 23 saniye kala Calathes’in yaptığı sportmenlik dışı faul sayesinde farkı 3’e çıkardı. Sonrasındaki hücumda Pangos atışı kaçırsa da Will Thomas hücum ribaundunu alınca Zenit galibiyeti garantilemiş oldu. Böylece maç 74-70 sona erdi.

Yorumlar Okunma: 1906