Fenerbahçe tıkır tıkır oynadı (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Fenerbahçe tıkır tıkır oynadı (Doruk Sözen)

08-10-20 22:52
Euroleague’de 2. Hafta iki Türk takımı Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko’yu Sinan Erdem Spor Salonunda karşı karşıya getirdi. Son senelerde aralarındaki rekabetin bir üst seviyeye taşınması sebebiyle, artık derbi olarak nitelendirilen maçta gülen taraf 80-71’lik skorla Fenerbahçe Beko oldu. Maçta Anadolu Efes’in iki katı ribaunt alan Fenerbahçe takım halinde toplam 48 ribaunt alarak Euroleague’deki bir maçta aldığı toplam ribaunt rekorunu da kırmış oldu. 

İki takımın da hücumları çok hızlı ve isabetli değerlendirdiği bir başlangıca şahit olduğumuz maçta, Vesely’nin içeriden dışarıya çıkardığı paslar sayesinde Ulanovas’ın bulduğu üçlüklerle maça daha iyi başlayan taraf Fenerbahçe oldu ve 3. dakikada 10-5’lik üstünlüğü ele geçirdi. Fakat bu dakikadan sonra Simon’un oyuna ağırlığını koymasıyla 10 sayısını Simon’un kaydettiği 12-0’lık bir seri yakalayan Efes çeyreğin geri kalanında da topu çok iyi paylaştı ve ilk çeyreği 23-16 önde bitirdi. İlk çeyrekte skorun böyle olmasındaki en önemli faktör Fenerbahçe’nin yaptığı 6 top kaybına karşı Efes’in sadece 1 top kaybetmesiydi. 

Maçın 2. çeyreğinin başında Efes sahaya iyi yerleşmesine ve üçlük çizgisi dışında boş oyuncuları bulmasına rağmen bu atışlardan yararlanamayınca, Fenerbahçe forvetleri üzerinden ürettiği sayılar ve Hamilton’ın ekstra hücum ribaundu katkısıyla 9-0’lık bir seri yakaladı ve maçta uzun bir aradan sonra öne geçmeyi başardı. Bu bölümden sonra maçta skor çok fazla el değiştirdi fakat ilk yarının sonlarına doğru De Colo’nun oyuna ağırlığını koymasıyla birlikte Fenerbahçe devreyi 35-42 önde tamamladı. 

İki çeyrek boyunca ribauntlarda çok ciddi problem yaşayan Efes toplam 11 ribaunt alırken Fenerbahçe 9’u hücum ribaundu olmak üzere toplam 26 ribaunt topladı. 

İki takım da hem sertliğin artması hem de fauller yüzünden oyunun çok sık durması sebebiyle ikinci yarıya ritimsiz başladı ve kısır bir ilk 4 dakika izledik. Bu 4 dakika içerisinde hızlı bir şekilde faul hakkını dolduran Fenerbahçe’de bu faullerin üçü Ahmet Düverioğlu tarafından yapıldı. Çeyreğin son beş dakikalık kısmında tam saha pres yaparak savunmanın sertliğini arttıran Anadolu Efes 10-0’lık başka bir seri daha yakalamayı başardı ve 51-50 öne geçti. Fenerbahçe Beko rakibinin uyguladığı tam saha pres sonrası girdiği krizden Jarell Eddie ve Ali Muhammed ile hızlı hücumlarda bulduğu iki üçlük ile çıkmayı başardı ve 3. çeyreği de 54-61 önde kapattı. Bu çeyrekte Jarell Eddie 5 faul ile oyun dışı kaldı. 

Son periyota tam saha pres ve agresif bir savunmayla başlayan Anadolu Efes uzaklardan bulduğu zor iki tane üçlük isabetiyle de farkı daha 3. dakikada bire indirdi. Sonraki bölümde aldığı hücum ribauntlarıyla skoru elinde tutmayı başaran Fenerbahçe, Efes’in topa yaptığı baskıyı ve ikili sıkıştırmaları guardlarının ve Vesely’nin topu iyi yönlendirmesi sayesinde cezalandırdı. Bunun üzerine de fark maçın bitimine 3 dakika kala ilk defa çift hanelere çıktı ve skor 64-74’e geldi. Son dakikalarda Fenerbahçe birkaç basit hata yapsa da skoru korumayı başardı ve maç 80-71 Fenerbahçe Beko’nun üstünlüğüyle sonuçlandı.

Öne çıkanlar...
Anadolu Efes: Rodrigue Beubois 1 sayı (1/6 üçlük), Krunoslav Simon 24 sayı (4/5 üçlük), 4 ribaund, 6 asist (Vasilije Micic 8 sayı, 1/9 üçlük)

Fenerbahçe BEKO: Lorenzo Brown 17s sayı, 2 ribaund, 3 asist, Nando De Colo 20 sayı, 7 ribaund, 4 asist, 3 top çalma,Jan Vesely 13 sayı, 10 ribaund, 3 asist, Edgaras Ulanovas 10 sayı, 5 ribaund 

Yorumlar Okunma: 4565