Ritim Bozukluğu...(Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Ritim Bozukluğu...(Hayri Pekergin)

08-10-20 21:08

Ritim önemli. 


Müzikten kalbimizin atışına kadar düzen gerektiren şeylerin düzgünce işlemesini sağlayan temel özelliklerden biri.   

Tanım olarak belirli şeylerin düzenli şekilde tekrarlanmasından doğan uygunluk ve uyum demek. 

Kalbimiz için ritm ne kadar önemliyse bir oyuncu ya da basketbol takımı için de ritim yakalamak o kadar önemli. 

Kadın basketbolunun Süper Ligi Herbalife Nutrition KBSL’de takımların oyuncusuyla, teknik ekibiyle yönetimiyle yaşadığı en büyük zorluklardan biri ritim yakalamak. 

Eski normalde Kasım ayının başında başlayan ELW ve Euro Cup Women maçları öncesinde takımlar haftada 1 maç temposunda ilerlerdi. 

Bir yıl ertelenen 2020 Olimpiyatları gibi nedenler başta olmak üzere kendi düzeni de baskı altında olan Kadınlar Avrupa Kupaları ve Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemelerinin “fanus düzeninde” oynanmasının zaman maliyeti KBSL fikstürünün de ritmini bozdu.  

Ligin ilk 3 maçını 8 gün içinde oynayacak takımlar daha sonra 5 günlük bir aranın ardından yeniden 8 günde 3 maçlık bir seri ile karşılaşacak. 

Yaklaşık 22 günde oynanacak 6 lig maçı hem oyuncular hem coachlar açısından hiç kolay değil. 

Coachlar (bu trafikte)bir yandan 5-6 aydır maç ritmi yaşamamış yerli / yabancı oyuncularını forma sokmaya çalışırken, 60 günde 22 maçın oynandığı WNBA’den yorgun gelen isimlerin de yıpranmadan bu dönemi atlatmasını sağlamaya çalışacak. 

Bu ritim bozukluğunun oyunculara getirdiği en büyük risk ise sakatlık. 

Umarım ve dilerim ki tüm oyuncular ve takımlar bu zor dönemi sakatlık ve sağlık problemi olmaksızın kapatsın. 

 
*****

Herbalife Nutrition KBSL’de haftanın sonucu çok merak edilen iki maçı vardı. 

Bu karşılaşmalardan Galatasaray OGM Orman Spor mücadelesini Galatasaray 82-76 galip bitirdi. 

Ankara’da oynanan mücadelede ise ligin yeni takımı Nesibe Aydın, büyük bölümü kontrolü altında geçen maçta ÇBK Yenişehir Belediyesini zorlanmadan 69-58 mağlup etti. 

Kadın basketbolunda bu hafta büyük bir geri dönüş hikayesi vardı. 

İlk maçta Ankara deplasmanında sahaya 7 oyuncu ile çıkabilen Hatay BŞB, kendi evindeki maçta son çeyreğe 48-66 skorla 18 sayı geride girip maçı 90-88 kazanmayı başardı.  

Bu sonucu önemli bir karakter beyanı, bir başarı hikayesi ve hak edilen sonuç olarak not etmek gerekiyor. 

 
*****

Galatasaray ve OGM Orman Spor geçtiğimiz sezon da çekişmeli maçlar oynamıştı. 

Mücadelenin ilginç noktalarından biri transfer döneminde iki kulüp arasında geçiş yapan Alperi Onar, Sinem Ataş ve Pelin Bilgiç’in performanslarıydı. 

Bu üçlü arasında öne çıkan, sonuca etki eden performansını 22 sayı, 6 ribaunt, 3 asist ile taçlandıran Galatasaray guardı Pelin Bilgiç oldu. 

Galatasaray Fenerbahçe Öznur Kablo önünde sergilenen oyun ardından bu maçta Coutney Williams’a topu teslim etmek yerine, bu ismi topla daha doğru yerde buluşturdu. 

Pelin Bilgiç ile yerli rotasyon dengesini lehine çeviren sarı kırmızılılar maçın kritik 4.çeyreğinde önemli faktör konumuna gelen pivot Alarie ve tecrübeli Steinberga’dan skor desteği alınca maçı zora sokmadan kazandı. 

Galatasaray’da savunmanın sigortası olan Asena Yalçın’ın Williams ile senkronizasyonunun ilerleme gösterdiği, Hruscakova’nın kısıtlı (ama etkili) yetenek paletini akıllı basketbolu ile verime çevirdiği izlendi. 

OGM Orman Spor ise geçtiğimiz sezona göre daha derin bir kadroya sahip olmanın meyvesini ligdeki ilk sert sınavında alamadı. 

Hem potaya gidebilen hem şut tehdidi olan Riquna William ve Brittney  Sykes ikilisinin henüz istenen düzeyde kimya üretmediği, Walker’ın topla az buluştuğu, Angelica Robinson’un enerji seviyesinin bu tip maçlar için yeterli görünmediği günde Alperi Onar dışında yerli rotasyondan skor katkısı gelmeyince kontrol Galatasaray’a geçti. 

Ankara ekibi bu sezon sahip olduğu kadro derinliğini savunmada ilk çeyrekten sonra devamlılık ve verime çevirmenin yollarını bulmak zorunda. Takımda en çok top çalan isimler 41 yaşındaki Nilay Kartaltepe ve 33 yaşındaki Walker ise bu alanda işlerin tam olması gerektiği gibi gittiğini söylemek zor. 

Orman Spor hem yerli hem yabancı rotasyon olarak tecrübeli oyunculardan kurulu bir ekip.   İlerleyen haftalarda oyunun her iki yönünde de daha iyi oynamalarını beklemek gerekiyor.      
 
 
*****

Haftanın ön plandaki biri de ligin yeni ekibi Nesibe Aydın ile ÇBK Yenişehir Belediyesi mücadelesiydi. 

Nesibe Aydın, ilk yarıyı 30-34 geride bitirdiği maçı 18-9 skorlu 3. çeyrekte kontrolü altına alıp çok zorlanmadan 69-58 galip geldi. 

Syntsina’nın ilk çeyrekten sonra yakaladığı ivme, oyun kurucu Peddy’nin top paylaşımı ve 27 sayı, 11 ribaunt ile maçın kahramanı olan pivot Hebard’a giden pasların yönlendiricisi olması, Tuğba Oral’ın savunmadaki enerjisi, rotasyondaki diğer yerli isimlerin savunma ve paylaşıma katkısı Nesibe Aydın adına önemli notlardı. 

Ankara ekibinde Harika Eldaş, 9 sayı, 7 ribaunt üretimini 7 asist ile taçlandırarak, sonuçta etkili ve oyunu güzelleştiren kimya katkısı ile istatistiklerin işaret ettiğinin üzerinde bir faktör oldu.   

Maçın önemli noktalarından biri ÇBK Yenişehir Pivotu Anigwe’nin bir önceki BOTAŞ maçında güçlü Elizabeth Williams karşısında verdiği başarılı sınavı Nesibe Aydın pivotu Hebard önünde tekrarlayamamasıydı.   

Takımın hem hücum hem savunma lideri Iagupova’nın 7 sayı, 9 ribaunt, 4 asist üretmesine karşı beklenen etkiyi ortaya koyamaması konuk ekip için majör bir dezavantaj oldu. 13 Sayı, 6 ribaunt katkı yapan Naumenko’nun çalışkanlığı sonucu değiştirmek için yeterli değildi.  

ÇBK Yenişehir iki ön plandaki yabancı oyuncusunun aynı anda  “beklentilerin” altında kaldığı bu tip günlerde, maça ortak olabilmek için, her biri için “proje” nitelemesi yaptığı genç isimlerinden yalnız hücum olarak değil savunma anlamında da daha çok verim alabilmeli. 

Dribbling ritmi ve pas tekniği açılarından İdeal pozisyonunda oynamasa da 19 yaşındaki Gökşen Fitik 7 sayı, 2/3 şut isabeti, 5 ribaunt, 4 asist ile oyunun her iki yönünü etkili oynayan tek yerli isimdi. 

Mersin ekibinde Manolya Kurtulmuş 13 sayı 4 ribaunt ile 2 haneli skor üreten tek yerli oyuncu oldu. 
 
 
******

Haftanın başarı hikâyelerinin başında şüphesiz Hatay BŞB takımının Antakya’da son çeyreğine 48-66 geride girdiği maçı 4. çeyreğin başında bulduğu 12-0’lık seri ve 5 dış oyuncu ve 1-4 kombine savunmalar gibi süper lig seviyesinde riskli stratejiler ile kazanması geliyor. 

Hatay ekibinde süre alan tüm isimlerinin ortaya koyduğu odaklanma ve savunma isteği, konuk Bellona Kayseri Basketbol’un ilk 30 dakikada elde ettiği 18 sayı farkın getirdiği rehavet ile birleşince kazanan Hatay BŞB oldu.

Son çeyrekte kıvılcımı ateşleyen topla potaya giderek dengeli yakın isabetler üreten Kübra Siyahdemir (15s,5rb,4as) oldu. 

Bu isme kadrodaki tek yabancı oyuncu Abdelkader (15s,8rb,4as)  ve savunma gayretine hücum sahasında en güçlü yönü dış şutlarda 6 isabetle 18 sayı üreten İdil Türk (18s,4rb) eklenince fark hızla kapandı. 

Takımının maçı kazanmasında 18 sayı, 11 ribauntluk üretimi ile majör faktör olan Gizem Başaran’ın taktik gereği dışarı alınarak 5 dış oyuncuya dönülmesi sonrası kritik sayılar ve asistler üreten Derin Yaya (10s,3rb,7as) ve sonda oyuna döndükten sonra sonucu belirleyen sayılara imza atan Özge Yavaş (14s,3rb,6as)  uzun süre hatırlanacak bu galibiyette imzası olan oyunculardı.  

Bellona Kayseri Basketbol kendisi kadar dar rotasyona ve tek yabancı oyuncuya sahip rakip önünde 18 sayıdan kaybedilen maçın muhasebesini iyi yapmak durumunda. 

Kendi bakış açılarından Melis Gülcan’ın  faul sorunu, rakibin ev sahibi avantajı, yorgunluk ve benzeri argümanlar sondaki enerji düşüşü, savunmadaki senkron bozukluğu, hücumda 5-6 pas dolaşması gerekirken erken atılan şutlar, rakibin riskli kombine savunmasına çözüm bulunamaması gibi  gelişim alanlarını kamufle etmemeli.  
 
 
***** 

Haftanın diğer maçları farklı skorlarla sonuçlandı. 

Fenerbahçe BŞB Adana Basketbol deplasmanında adeta antrenman yaparak 83-55 galip geldi. 

Çankaya Üniversitesi, Samsun Canik Belediyesi önünde rotasyonu geniş tutarak 121-63 gibi farklı bir skorla kazandı. 

Samsun ekibinin geçtiğimiz yıl Ankara’da ABC Okulları SK kadrosunda izlediğimiz Nazlı Çalışkan, Semanur Ersoy, Sıla Şimşek, Nurgül Ersoy, Zeynep Sude Kara gibi gelecekte hikayesi olabilecek 16-17 yaşında genç isimlerle oluşturduğu bu sezon yapılanmasını gelecek haftalarda konuşacağız.   

Kocaeli’de oynanan maçta, İzmit Belediye Spor pota altı oyuncusu Dos Santos’un maçın başında aldığı darbe ile oyun dışı kalmasına rağmen, 34-11 skorlu 3.çeyrek ardından maçın son bölümünü enerji tasarrufu modunda oynayan  Birevim Elazığ İl Özel İdare önünde 103-64 galip geldi.    

Haftanın son maçında ev sahibi Beşiktaş önünde oyunun kontrolünü 3.çeyrekteki 13-0 seri ile geçiren BOTAŞ bu kez geniş rotasyonla oynayarak 71-46 skorla zorlanmadan kazandı. 

Galibiyete rağmen BOTAŞ’ın önünde savunma sertliği, hücumda pas temposu, spacing dengesi gibi zorluk derecesi daha yüksek maçlarda sorun olabilecek gelişim alanları bulunduğunu belirtmek gerekiyor.   

Beşiktaş’ın kadın basketbolunda kadrosundaki genç oyunculara daha fazla rol vermeye niyetli olduğu anlaşılıyor. 

“Keşke bu tür politikalar geçmişte kulübe maddi yük dışında hiçbir pozitif katkı getirmeyen sezonlarda da uygulasaydı ve o dönemlerde altyapıdan yetişen Sevgi Uzun, Meltem Avcı gibi isimler kulübe değer katacak konuma siyah beyazlı forma altında ulaşsaydı” dememek mümkün değil. 

Bununla birlikte siyah beyazlı kadroda yetişmesi hedeflenen genç oyuncuların hepsinin bu maçta neredeyse Bradford kadar top kullanmasının “stratejik akıl” ile örtüşmediğinin altını çizmek gerekiyor. 

Melek Uzunoğlu, Nisa Yalçın ve 18-19 yaşındaki diğer genç isimler böyle bir sezonda daha çok top kullanmalı, sorumluluk almalı. 

Bu olmazsa bu sezon uygulamalarının özde değil yine sözde kalmasına şahitlik edebiliriz. 

twitter: @hayripekergin 
 

Yorumlar Okunma: 3939