TBL'de 'Bubble Cup' (Fahri Güler) - BasketFaul.com

TBL'de 'Bubble Cup' (Fahri Güler)

07-10-20 13:51
TBL maçlarını izlemeyi özlemiştik. Kupayı oynatmak için ortaya gösterilen çaba ve ortaya çıkan sonucu görünce öncelikle Basketbol Federasyonu organizasyon ekibini ve Çetin Alibek ayrıca Greenparl Hotel çalışanlarını kutlamak gerekir. 3 değil 5 değil tam 16 takımı tek bir organizasyon çatısı altında toplamak, aynı otelde pandeminin zor şartları altında konaklatmak kolay değil. 

Bir maç yayını dışında herşeyi kusursuza yakın yapmak çok anlamlı değerli, hele ki daha önce yapılmamış ve bir İLK olması dahada özel kılıyor. NBA bubble örneğini uyguluyabilmek büyük başarı, tersini söylemek ayıp olur. Bu yüzden emeği geçen herkesi tekrar tebrik etmek kutlamak gerekir.

Maçlar başlamadan önce herkesin en büyük tedirginliği uzun bir aradan sonra üç gün arka arkaya maç oynayacak olan oyuncuların sakatlık riski taşımasıydı ama çok şükür şuana kadar önemli bir sakatlık yaşanmadı. İnşallah son güne kadar tüm sporcular sağlıklı şekilde turnuvayı tamamlar ve lige 16 takımda en sağlıklı ve tam kadro şekilde normal sezona başlar. Çünkü önlerinde çok çok çok zor bir sezon var.

İlk üç gün oynanan maçlar ve sonuçlar takımların, kazanıp-kaybetmeleri, turu geçip-elenmeleri başarı ya da başarısızlık olarak adledilmesi çok adil olacağını düşünmüyorum. Buraya gelene kadar pandemi sürecinden kaynaklı az hazırlık maçları yapmalarından dolayı birçok takım için tam bir hazırlık turnuvası olarak görülmesi çok doğal. Tabii ki de hedefte kupa var. Her geçilen tur başarıdır, o yüzden son 8'e kalan takımların emeği heba edilemez, saygı duymak gerekir ama elenen takımları da başarısız görmek adil olmaz diye düşünüyorum. Oynanan maçların skorlarına bakarsak herkesin kanının son damlasına kadar mücadele ettiğini görüyoruz. BurAdan yola çıkarak Da 2020-2021 sezonun ne kadar zor geçeceğinin mesajını herkes almıştır diye düşünüyorum.

A grubunda yer alan takımlar;
Sigortam Net İki maçta geriye de düşse önemli bir karakter ortaya koydu ve zorlu grupta 3/3 yaparak birinci çıkıp turnuvada iddiasını ortaya koydu. Yalova ekibi tek yenilgi alarak grup ikinci olmayı başardı. Finalspor ise tek yabancı ile oynadığı turnuvada iyi mücadele etmesine rağmen güçlü rakipierine mağlup oldu ve grubu üçüncü bitirdi. Budo Gemlik genç kadrosuyla maçı kırılma anlarına kadar mücadele etti ama yeterli olamadı ve galibiyet alamadan turnuvayı bitirdi.

B Grubu'nda yer alan takımlar; 
Bornova Bld. genç, atletik ve çok yetenekli bir takım. Son gün aldığı mağlubiyete rağmen üçlü averaj ile grup birincisi çıkmayı başardı. GCT Düzce ise Samsun Spor'u saf dışı bırakarak çeyrek finale kalmayı başardı. Samsunspor turnuvada daha ileriyi gitmeyi hedefleyen bir takımdı ama istediklerini sahaya yansıtamadıklarını düşünüyorum ve beklemedikleri bir sonuçla grubu üçüncü bitirdiler. Kocaeli ekibi ise hangi ligde oynayacağı netleştikten sonra hamleler yaptı ve turnuvaya hazır olmasa da ligde önemli maçlar kazanabilirler.

C Grubu'nda yer alan takımlar; 
Turnuvayı tek yabancıyla oynayan takımlardan biri olan Manisa BŞB savunma sertliğini ön plana çıkararak rakiplerini 60 sayı barajında tutmayı başardı ve 3/3 yapan iki takımdan biri olarak adını çeyrek finale yazdırdı. Anadolu Basket grup avantajını iyi kullanıp ikinci bitirdi. Konyaspor yabancısız oynayan takımlardan biriydi. Ortaya koydukları mücadele takdire şayandı ve turnuvanın en az sayı yiyen takımı olarak evlerine döndüler. Ama kadroya takviye yapmadıkları durumda işleri hiç de kolay değil. İstanbul Basket Anadolu Efes’in gençlerinde kurulu kadrosuyla ilk kez bu seviyede yer aldı. Oyuncuların tecrübesiz olmaları büyük etkendi ama yetenekleriyle ve sezon içinde gösterecekleri gelişim ve kadroya alacakları yabancılar ile sezon içinde herşeyi yapmaya müsait yapıları var.

D Grubu'nda yer alan takımlar; 
Tartışmasız turnuvananın en zor grubuydu. Hem bütçeler olsun, hem de hedefler doğrultusunda aynı kulvarda savaşacak olan takımların birbirlerini görmeleri, test etmeleri açısında önemli maçlara sahne oldu. Balıkesir BŞB son gün aldığı mağlubiyete rağmen zorlu grubu birinci bitirmeyi başardı. Merkezefendi ise sadece Balıkesir ekibine kaybetti ve gurubunda ikinci oldu. Akhisar ekibi büyük mücadeleler sergilediği grupta son gün Balıkesir karşısında elde ettiği farkı koruyamayınca averajla üçüncü oldu ve elenmek durumunda kaldı. Grup sonuncusu Mamak ise iyi bir kadroya sahip ve ligde iyi işler yapmaya uygun bir kadro var ellerinde ama zorlu gruba düşmeleri sonucu istedikleri sonucu alamadan dönmek zorunda kaldılar.

En az sayı Yiyen Takımlar: Konyaspor (183-61.0), Manisa (184-61.3) Sigortam Net. (197-65.6)

En çok sayı atan Takımlar: Akhisar Bld. (264-88.0), Sigortam Net.(250-83.3), Bornova Bld.(250-83.3),

Çeyrek Final eşleşmeleri ve yarı final eşleşmeleri ise şöyle oldu;
Balıkesir Bşb. – Anadolu Basket
Bornova Bld. – Semt77 Yalovaspor 
maçların galipleri yarı finalde eşleşecekler.

Manisa Bşb. – Denizli Basket
Sigortam Net. – GCT Düzce
maçlarının galipleri yarı finalde eşleşecekler.

Bir gün aradan sonra çeyrek final maçları başlayacak. Çekişmeli maçlar olacağı kesin. Belki bir maçın favorisi olabilir ama diğer üç maç son ana kadar çekişmeli geçmeye aday maçlar. Ayrıca turnuvaya devam eden takımlara önemli gelir kaynağı da olduğu için ve sezon öncesi ekstra motivasyon kaynağı olacak. Tüm takımlara başarılar dilerim. İlk kez gerçekleştirilen ve belki de son kez olacak olan BUBBLE CUP sonunda kupayı alacak takım tarih boyunca hep dillerde olacağı için farklı bir anlam kazanıyor. Herkes kupayı müzesine götürmek, tarihe geçmek için elinden geleni yapacaktır. Gidenlerin başı dik olmaları gerektiğini vurgulayarak kalanlara da kupa yolunda başarılar dilerim. Hakeden kazanacaktır... 

Yorumlar Okunma: 3132