Efes idare etti - BasketFaul.com

Efes idare etti

04-10-20 19:55
ING Basketbol Süper Ligi'nde Anadolu Efes, Türk Telekom karşısında henüz ilk yarıdan 18 sayı öne geçip son çeyrekte maçı zora soktu. Ancak ana hücumcularından bir türlü katkı alamayıp 78 sayısının 32'sini Can Korkmaz ve Samet Geyik ikilisinden bulan Türk Telekom'un gücü, öne geçmeye yetmedi: 83-78

Maça olabilecek en kötü senaryolardan biriyle başlayan Türk Telekom, Efes tarafından kısalara yapılan baskının sonucunda gelen art arda top kayıplarının yanı sıra savunmada da kolay delindi ve ilk dakikalar Anadolu Efes'in içeriden gerçekleştirdiği ve farklı skor opsiyonlarını devreye soktuğu hücumlara sahne oldu. Böylece 6 dakika sonunda skor 13-3 Efes lehine kayda geçti. Periyot bitiminde Can Korkmaz'ın sayı ve asistleriyle toparlayan Ankara ekibi farkı 6'ya kadar indirebildi (19-13).

Anadolu Efes ikinci çeyreğin başlamasıyla set temposunu tekrar yukarı çekip içten dışa paslarla doğru atışa giderken Anderson, Tolga ve Erten'in bu bölümde sorumluluk alması rotasyonu çok rahatlattı. Tolga'nın bitime 5 dakika kala bulduğu üçlükle lacivert-beyazlılar maçtaki en büyük farka ulaştı (35-17). Devre biterken Samet Geyik'in getirdiği enerji Telekom'daki diğer oyunculara da sirayet etti ve konuk ekip, soyunma odasına 11 sayılık makul denilebilecek bir farkla gitmeyi başardı (40-29).

Türk Telekom ikinci yarıya Michael Eric'in pota altı mücadelesi sonucu bulduğu sayılarla başlayıp farkı kısa sürede tek hanelere indirse de Efes'te Moerman-Pleiss ikilisi yine bire birler üzerinden rakibine karşılık verdi. Devamında ev sahibi ekibin yarı sahada boş atış kullanmakta zorlanıp pota altı oyuncularının üzerine çok yük bindiği sekansı Can Korkmaz-Sam Dekker ikilisi cezalandırdı ve son 10 dakikaya giriliken maçtaki fark yalnızca 4'tü (61-57).

Anadolu Efes, Larkin-Beaubois ikilisinden yoksun olduğu bir günde yaratıcı ve delici oyuncu eksikliği çekerken maçı koparmayı bir türlü başaramadı ancak Telekom cephesinde de Can Korkmaz haricinde güvenilir bir skor kaynağı bir türlü çıkmadı. Tyler Ennis'in bu maçtaki kötü performansı Efes'in daha büyük bir krize girmesini önledi. Bitime 3.5 dakika kala Telekom skoru eşitlemesine rağmen Anadolu Efes, Simon'un top yönlendiriciliğinde günün önemli skor opsiyonları Anderson ve Pleiss'ı iyi işledi ve maç sonunda sürprize izin vermedi. Karşılaşma Anadolu Efes'in 83-78'lik üstünlüğüyle sona erdi.

Öne çıkanlar...
Anadolu Efes: Adrien Moerman 15 sayı, 9 ribaund; Vasilije Micic 18 sayı, 5 asist, 4 top kaybı; Tibor Pleiss 17 sayı, 7 ribaund; James Anderson 16 sayı, 3 ribaund, 3 asist
Türk Telekom: Can Korkmaz 21 sayı, 5 asist; Sam Dekker 15 sayı, 7 ribaund; Samet Geyik 11 sayı, 5 ribaund 

Yorumlar Okunma: 1676