Seyircisiz salonlar & NBA'deki milli oyuncular - BasketFaul.com

Seyircisiz salonlar & NBA'deki milli oyuncular

22-09-20 10:38
Ekonomimiz o kadar sıkıntılı bir dönemden geçiyor ki, kuruşun hesabını yapmamız lazım. Tabii kulüpler de hiç olmadıkları kadar zor durumda. Bırakın gereksiz harcama yapmayı, sinekten yağ çıkarmak peşindeler. Böyle olağanüstü bir ortamda federasyonun da kulüplere yardımcı olması gerekiyor, ki büyük olasılıkla da onların yaklaşımı da bu paraleldedir...

Ama benim anlayamadığım bir şey var... TBF Başkanı ligin en azından yarısının seyircisiz oynanacağını açıklamışken, BSL için en az 3 bin, TBL için en az bin kapasiteli salon zorunluluğu niye?

Büyük salon demek, büyük masraf demek... Aydınlatması, personeli, soğutması, ısıtması, kirası...

Örnek verelim... Ormanspor'un Söğütözü'nde iki yıl önce biten bir salonu var... TBF, bütün donanımı yeterli olan ancak seyirci kapasitesi 1500 olan bu salonda Ormanspor'un BSL maçlarını oynamasına izin vermemişti. Peki, seyircinin olmayacağı maçlarda Ormanspor neden 12 bin kişilik Ankara Arena'da oynamak zorunda kalsın?

Ya da Finalspor neden okul içindeki salon yerine Bursa'da tribün kapasitesi 1000'in üzerinde bir salon aramaya zorlanıp fazladan para harcasın?

Kendi salonu olan kulüpler neden başka salonlara yönlendirilip ciddi masraflar yapsınlar?

NBA'de play off'lar 20 bin kişilik salonlarda değil, Orlando'da bir kampüste oynanıyor. 

Umarım TBF yöneticileri, seyircili maçlar başlayana kadar kulüplere bu konuda anlayış gösterir...

* * *
Milli Takımımız Avrupa Şampiyonası Elemelerine çok kötü başlamış, Hollanda ve İsveç'e kaybetmişti. Şimdi Kasım ayı içinde Hırvatistan ve Hollanda maçlarımız var. Aklımıza gelen soru şu: NBA'deki oyuncularımızdan bu maçlarda yararlanabilir miyiz?

Cedi Osman ve Furkan Korkmaz halen Türkiye'deler. Takımlarının yeni sezon için de ne zaman antrenmanlara başlayacağı belli değil. Zaten yeni NBA sezonunun ne zaman başlayacağı da henüz açıklanmadı. Pandemi nedeniyle uzun ara verilen 2020-21 sezonu bittikten sonra yeni sezonun kısa bir süre içinde başlaması mümkün değil. Hem play off oynayan takımların dinlenmesi, hem de Amerika'da pandeminin her gün yeni bir zirve yapması nedeniyle sezonun en erken Ocak hatta Şubat ayından önce start alması kolay görülmüyor. Biz kendi insanlarımızın önlemler konusundaki duyarsızlığından söz ediyoruz ama bu konuda hiçbir ülke Amerikalıların vurdum duymazlığına yaklaşamaz. Pandemi vahşetinin önüne geçilemezse sezonunun hiç oynanmaması dahi ihtimaller içinde.

Bu koşullarda NBA oyuncularımızın, elbette takımlarından alınacak izinle Hırvatistan ve Hollanda maçlarında oynama ihtimali var. Son turnuvalara gelirken milli takım yetkililerini kıvrandıran Ersan İlyasova'nın ay yıldızlı formadaki kariyeri bitmiş olabilir ama Cedi ve Furkan'ın vereceği daha çok şey var. Üstelik ikisi de milli takıma koşarak geliyorlar. 

Yorumlar Okunma: 3281