Bir basket ve 2.1 saniyenin anatomisi - BasketFaul.com

Bir basket ve 2.1 saniyenin anatomisi

21-09-20 12:25

Molası olmayan bir takım 2 saniyede boş şut bulabilir mi? Dün gece oynanan Lakers-Nuggets NBA konferans finallerinde bu sorunun cevabını gördük. Şimdi pozisyonu iki takım tarafından incelemeye çalışacağım. Öncelikle hücum tarafı ve ardından savunma tarafı ile görebildiklerimi tahmin ettiklerimle birleştirip size sunuyorum.


Lakers: En düşük seviyede bile olsa takım çalıştıran her koçun hayalleri arasında takımına maç kazandıran şutu attırdığı bir seti çizmek vardır. Bu sefer koç Vogel'ın elinde molası yoktu ve oyuncuları kendi başına bir şeyler yaratmak zorundaydı. Yapabileceği tek ve en akıllıca hamle ile takımın en tecrübeli isimlerinden ve en iyi pasörlerindne Rondo'yu sahaya attı. Topu oyuna sahadaki en "oyun kurucu" oyuncu ile sokmak isteyen Vogel'ın tercihleri sınırlıydı. Danny Green, Kentavius Caldwell Pope, Anthony Davis ve Lebron James sahdaki isimlerdi. 2.1 saniyenin anlamı ise şu oluyor. Topu aldıktan sonra rahatlıkla bir dripling yapabilir hatta şutu yollamadan önce bir fake şansınız dahi olabilir. Şimdi hücuma bakarsak dibe yerleştirilmiş bir şutör, forvetten potaya drive etmeye hazır bir oyuncu serbest atış çizgisi civarlarına yerleştirilmiş iki süperstar. Normalde 1 sayı geride olan takımların potaya yakın atış denemesi beklenirken özellikle NBA'de bu tür pozisyonlarda üç sayılık atış tercih ediliyor. Lakers'ın hücum hamlesi şu şekilde oldu, Green potaya hızlı ve istekli bir cut yaparken onun boşalttığı yere dipten KCP yükseldi. Lebron James olduğu yerde sabit dururken Davis hiçbir oyuncunun bulunmadığı ve topun çıkarıldığı taraftaki forvete yükseldi. Rakip oyuncuların savunmadaki organizasyonsuzluğu sayesinde bomboş kalan Davis üçlüğü hiç gevelemeden yolladı ve Lakers'a ikinci galibiyetini kazandırdı.

Nuggets: Denver fiziksel olarak hiçbir zaman kötü bir savunma takımı olmadı. Elindeki malzemelerin bazıları gerçekten iyi savunmacılar olduğu için Jokic gibi bir oyuncuyu da sahada her zaman tutabilecek esnekliğe sahipler. Bu maçta da Lakers gibi hücum silahları çok fazla olan bir takımı 102 sayıda tuttular son 2 saniyeye kadar. Aslında bir önceki hücumda yani topun dışarı çıkmasını sağlayan hücumda da Caruso'ya boş şut şansı verdiler ve ribaundu da alamadılar. Ama ikinci hücumda Jamal Murray'den etkileyici bir blok geldi ve rakibe sadece 2.1 saniye bıraktılar. Sahadaki beş bu pozisyonda Murray-Dozier-Grant-Millsap ve Jokic'ten oluşuyordu. Rakibin oyuna Rondo'yu almasının ardından ilginç bir tercih yapan Nuggets, eski bir All-Defensive team oyuncusu olan Millsap'i çıkararak oyuna Plumlee'yi aldı. Bu değişimin anlamı Plumlee'nin Davis ile eşleşmesi, Jokic'in ise topu oyuna sokan oyuncunun karşısında durarak pas açısını zorlaştırması şeklindeydi. Murray ile KCP eşleşirken Dozier Green ile takımın hali hazırda en iyi savunmacısı Grant ise Lebron James ile eşleşecekti. Top Rondo'ya verildiğinde Jokic zıplayarak rakibinin dikkatini dağıtmaya çalıştı, Dozier ise Green'in cutını harika bir şekilde engelledi. Murray-KCP eşleşmesi oyuna etki yapmadı. Kilidi çözen eşleşmeler ise Lebron ve Davis'in tarafında oldu. Plumlee oyuna girdiğinde öncelikle eşleşmeler belirlendi. Pj Dozier'i Davis'ten alıp Green'e yollayan Plumlee ile Grant arasında tam top oyuna sokulmadan önce bir konuşma geçti. Grant eliyle Plumlee ile kendisi arasındaki boşluğu işaret ederken tahminen Lebron'ın olası cutında yardımcı olmasını istedi. Top oyuna sokulurken Davis koşarak Lebron'ın etrafından geçerken Plumlee eliyle gösterek switch istedi ve "perde" bile yapmamış olan Lebron James'e takıldı. Bu sırada Grant ise Lebron James'i kontrol ederken arkadaşının switch isteğini karşılayamadı ve bomboş şut atan Davis'e yardıma topu çıkaran oyuncuya baskı yapan Jokic çıkmaya çalıştı ama yetmedi. Plumlee'yi oyuna sokarken Mike Malone'un ne dediği, herkesi switchliyoruz diyip demediği ya da oyuncuların bunun ne kadarını anladığı tartışılır ama bu seviyede bu kadar basit bir şekilde oyundan düşen Plumlee 2 saniyeliğine girdiği oyunun kaderinin değişmesine sebep oldu. Lebron James'i savunurken ona konsantre olduğu için Grant'i suçlamak ise benim yapabileceğim bir şey değil sahada Lebron varsa en büyük konsantrasyon ona gösterilebilir.

 

Yorumlar Okunma: 2252