Miami Heat; Play-Off'ların Sürprizi - BasketFaul.com

Miami Heat; Play-Off'ların Sürprizi

21-09-20 11:16
Son birkaç sezondur normal sezonlarda 40-42 maç civarında maç kazanan ve play-off lara bir katılıp, bir katılamayan Miami Heat ve efsane Başkan Pat Riley sıradanlıktan bıkmış olmalılar ki, Philly den Jimmy Butler'ı transfer ederek play-off iddialarını bir anlamda garantiye almak istediler. Daha sonraki transferler de (Iguadala ve Crowder) bu uğraşının son hamleleri oldu. Bütün bu kadro mühendisliği şimdilerde beklentileri karşılamış gözüküyor. Önceleri Miami'yi pek çok NBA otoritesi ciddiye almıyordu ama açıkçası bu Heat camiasında pek de kimsenin umurunda değildi. Belki daha da önemlisi, Miami takımı kendi işini yapıyor, oynadıkları basketboldan zevk alıyor, tam bir kolej takımı gibi uyum içinde, kompleksten uzak, koçlarına inanarak oynuyorlardı. Daha sonra bubble'da aldıkları başarılı sonuçlarla dikkatleri üstlerine çekmeyi başardılar. Mağrur ve şampiyonluk favorisi Milwaukee Bucks kendine geldiği zaman 3-0 geriye düşmüştü bile... Sonrasını biliyorsunuz, 4-1 ile elenmekten kurtulamadılar.

Cumartesi gecesi Miami Boston'a 117-106 yenilerek seride 2-1'e geriledi ama hala avantajlarını koruyor. Boston'da Jaylen Brown'un 26, Jayson Tatum'ın 25 sayısı galibiyeti perçinleyen unsurlardı. NBA'i yakından takip edenler bilirler, Miami'nin maçlarında mutlaka yıldızlardan bir tanesi kendisini gösterirdi ama son maçta Bam Adebayo dışında (27 sayı, 10/14 şut yüzdesi) parmak kaldıran olmadı! Tyler Herro efsane bir 3. çeyrek oynadı ama Miami maç genelinde 38.8% ile hücum etti ve bir ara arka arkaya tam 15 tane üçlük denemesinden boş döndü. Boston, bu galibiyeti ile ikinci maç sonrası ortaya çıkan gerginliği ve soyunma odası tartışmalarını bir anlamda gidermiş oldu. Gerçekten de, play-off'larda hiçbir takımın 0-3'ten geri dönüp seriyi kazanamadığını düşünürsek, Celtics'in hakikaten ipten kurutulduğunu varsayabiliriz. Şimdi onlar da yaralarını sarıp (Gordon Hayward sakatlıktan biraz erken döndü), yeni stratejiler geliştirebilirler, çünkü 4. maç Çarşamba günü oynanacak. 

Herkesin Miami Heat-Los Angeles Lakers finalini beklediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Hele eski yıldızları LeBron James'e karşı oynamak oyuncular için ve bunu seyretmek te bizler için çok ilginç olacaktır. Miami play-off'larda önce Indiana'yı süpürdü, arkasından Milwaukee'yi 4-1 ile eledi ve arkasından ilk iki maçta Boston'a karşı 2-0 üstünlük sağladı, yani son maça kadar 10-1 galibiyet yüzdesi tutturdular! HİÇBİR MİAMİ TAKIMI -3 KEZ ŞAMPİYON OLANLAR DAHİL- PLAY-OFF'LARA 11-1 İLE BAŞLAMAMIŞTIR! 

Şimdi sorulması gereken soru şu; Miami nasıl bir reaksiyon verecek? Bu sorunun yanıtını kimsenin bildiğini sanmıyorum, çünkü NBA play-off'ları tam bir dram şeklinde geçiyor, televizyon dizilerini aratmayan iniş-çıkışlar, sevinç ve gözyaşları, coachların satranç maçını aratmayan beklenmeyen hamleleri... Birçok oyuncu, birçok maçı kişisel olarak alıyor ve gurur yapıyor. Son olarak şunu söyleyebiliriz, Miami Heat "kaybedecek bir şeyimiz yok" yaklaşımı ve sürpriz basketbolu ile bubble'ın gözdesi olmaya devam ediyor... Bakalım nereye kadar!? 

Yorumlar Okunma: 1948