NY Knicks’te Thibodeau aşısı tutacak mı? - BasketFaul.com

NY Knicks’te Thibodeau aşısı tutacak mı?

07-09-20 10:51
Hepimizin bildiği gibi New York Knicks, son sezonlardaki kötü gidişini durdurabilmek için basketbol idari yönetimini şöyle bir salladı ve önce Başkan olarak eski oyuncu temsilcisi Leon Rose’u yönetim piramidinin tepesine koydu, daha sonra da beklenen atama gerçekleşti ve Head Coach olarak Chicago Bulls ve Minnesota Timberwolves’un eski BaşAntrenörü Tom Thibodeau (Thibs) getirildi. Bakalım bu önemli değişiklikler bir zamanlar NBA’in en kaliteli takımlarından biri olan, ancak son senelerde patronajı, oyuncu seçimleri, eski oyuncularıyla olan polemikleri ve aldığı sonuçlarla  neredeyse alay konusu haline gelen Knicks’teki serbest düşüşü durdurabilecek mi?

TOM THIBODEAU KİMDİR?
Coach Thibs 1958 doğumlu ve NBA’in önemli basketbol dehalarından birisi.. Okula Salem State Üniversitesi’nde gitmiş ve basketbol takımında kaptanlığa kadar yükselmiş, okulunu 1981’de Division III’de şampiyonluğa taşımış ve ilk kez NCAA Turnuvasına katılmasını sağlamış. 1984’de, üç yıllık yardımcı koçluk deneyiminden sonra, henüz 25 yaşında iken Salem St’in head coach’u olmuş,  daha sonra da 4 sezon asistan koç olarak Harvard’ta görev almış.

Bilgi dağarcığını genişletirken Bobby Knight, Rick Pitino, Hubie Brown, Gary Williams, Jim Calhoun gibi üstadlarlarla çalışma fırsatı bulmuş. Ama en çok etkilendiği isim olarak Bill Musselman’ın ismi veriliyor. O zamanlar CBA Ligi’ndeki Albany Patroons’u çalıştıran Musselman’ın detaylara verdiği dikkat, verimlilik, karmaşık ofensif setler bugünkü basketbol felsefesinin temellerini atmış.

1989’da asistan coach olarak NBA’ye giren Thibodeau, Minnesota, San Antonio, Philadelphia gibi takımlarla çalıştıktan sonra NY Knicks’te Jeff van Gundy’nin yardımcısı oldu. 33 maç arka arkaya rakipleri 100 sayının altında tutmasıyla ‘savunmacı coach’ olarak isim yaptı. Daha sonra Van Gundy ile beraber Houston Rockets’a geçti. Boston Celtics’te Doc Rivers’ın baş yardımcısı olarak büyük sükse yaptı ve sonunda 2010’da Chicago Bulls’a head coach oldu.  Mükemmel geçen sezonların ardından, başarıları cezasız kalmadı ve The Last Dance’te de izleme fırsatı bulduğumuz Chicago patronu ve üst yönetimiyle ters düşerek ayrılmak zorunda kaldı. 2016’da Minnesota’nın başına geçtiğinde kartvizitinde head coach’a ek olarak Basketbol Operasyonlarının Başkanı ibaresi de yer alıyordu. 14 sene sonra Minnesota’yı play-off’lara soktu ama bence yönetimsel sorumluluk da üstlenmesi nedeniyle yeteri kadar başarılı olamadı. Bu sistem sadece NBA’de değil, NFL’de de tutmuyor; son derece başarılı olan koçlar saha dışı görevler de üstlenince performans düşüyor, konsantrasyon düşüyor.

ABD MİLLİ TAKIMI
Coach, 2013’te ABD Takımı’nın yardımcı antrenörlüğüne getirildi ve 2016 Rio Olimpiyatları da dahil olmak üzere yaptıkları 26 maçın tamamını kazanmalarına destek oldu. Zaten BaşAntrenör Mike Krzyzewski de yaptığı açıklamalarda onu yere göğe koyamaz ve büyük bir basketbol zekası olarak tanımlarken, ‘doğrusunu isterseniz takımlarıma benden daha fazla konuştu!’ dedi.

BASKETBOL FELSEFESİ
Thibs bir savunma koçu olarak bilinir ama onun hücum setlerinin nasıl dahiyane çizildiğini en iyi yardımcıları ve eski oyuncuları bilir. Onun kadar detaylara ve disipline önem veren, titiz antrenman yaptıran antrenör zor bulunur. Her pas’ın çizeceği yol, her şut’un stil ve elden çıkarılışı, her pick-and-roll’da kalça ve omuzların kullanılışı defalarca anlatılır ve uygulanır. ESPN 2013’te Thibs’in savunmasını ‘NBA Savunma Stratejilerinin Zirvesi’ olarak tanımlamıştır ama o, yine de söylediğim gibi bir hücum dahisidir. Nitekim, Gundy onu New York’a alırken ‘çizdiği müthiş hücum setleri ve oyuncu gelişimi’ için yardımcısı yaptığını açıkça belirtmiştir.

NEW YORK’DAKİ YARDIMCILARI
Thibs, doğal olarak New York’daki mevcut yardımcı koçları da değiştiriyor. Geçtiğimiz haftalarda seçtiği Kenny Payne, Johnnie Bryant ve Mike Woodson’ ek olarak birkaç gün önce de Andy Greer ve Dice Yoshimoto’yu açıkladı. Greer 2001-03 yıllarında Thibs ile Knicks’te beraberken, Yoshimoto da Chicago ve Minnesota’da hep staff’inin bir parçasıydı. Bu açıklamalar henüz resmi olarak yapılmadı ama Utah Jazz elendiğine göre (Bryant orada asistan koç) artık an meselesi.

Çoğunuzun hatırlayacağı gibi Woodson eskiden de NY Knicks’te head coach’luk yapmıştı. Mike D’Antoni’den sonra göreve gelmiş ve 109-79 gibi hiç te fena sayılmayacak bir galibiyet yüzdesine ulaşmıştı. Woodson tüm oyuncuları tarafından sevilen bir koç’tur ve hatta o yıllarda Carmelo’yu savunma yapmaya ikna ettiği bile söylenir! Söylentilere göre bir önceki coach David Fizdale yardımcılarından biri olarak Woodson’ı istemiş ama Knicks yönetimi genç koç’un altına deneyimli bir ismin gelmesinin problem yaratacağını düşünerek bu fikri veto etmiş. Şimdi ise Woodson tekrar sahne alıyor, bu seçimin herkes için yararlı olacağını düşünüyorum. (Bu arada, duyumlarıma göre Knicks yönetimi Thibs ile görüşme aşamasında sözleşmesine, kendileri için ‘bazı asistan koç seçiminde joker kullanma’ hakkı koydurmuş. Sanırım Woodson’un gelişi de bu maddeye dayanıyor).

Sonuç olarak; NY Knicks’in son sezonlarda olmadığı kadar başarılı olacağını ve play-off’lara katılacağını iddiaa ediyorum... Çünkü Tom Thibodeau’ya güveniyorum. 

Yorumlar Okunma: 1195