Uyuşturucu satıcısını tehdit etmişti: Oyuncularımdan uzak dur - BasketFaul.com

Uyuşturucu satıcısını tehdit etmişti: Oyuncularımdan uzak dur

01-09-20 11:42
Geçtiğimiz günlerde Georgetown Üniversitesi’ni 1984 yılında NCAA Şampiyonluğuna taşıyan efsane bir coach’u kaybettik, John Thompson... Thompson, 1980’lerde deri renginden dolayı ikinci sınıf muamelesi gören siyahi sporcuların yılmaz savunucusuydu ve NCAA Şampiyonlığuna ulaşan ilk siyah coach’tu. Vefat ettiği zaman 79 yaşındaydı. Ölüm nedeni olarak herhangi bir açıklama yapılmadı ama evinde birçok organ yetersizliğinden vefat ettiği sanılıyor.

Popüler lakabıyla “Big John” 20’den fazla oyuncusunu NBA’ye göndermeyi başardı ve bunlardan 4 tanesi kendisi gibi ‘Hall of Fame’e seçilmiştir.

İnsan hakları ve eşitlik konularında çok aktif olan Thompson, Washington DC bölgesinde doğup büyümüştür ve Boston Celtics’te profesyonel basketbol oynamıştır. 1965 ve 1966 NBA Şampiyonu olan takımın kadrosunda yer almaktaydı. 2.08 mt boyundaki coach, Providence Üni’de yıldızlaştıktan sonra Celtics’te Bill Russell’ın yedeği olarak oynadı.

1972 yılında ağırlıklı olarak beyaz ‘Cizvit’ öğrencilerin oluşturduğu Wash DC’deki Georgetown Üni. Head Coach’luğuna getirilen Thompson’ın ilk yılları hiç kolay geçmedi, ırkçı saldırılara maruz kaldı ve bir çok kez hocalar ve sevenleri etrafında onu korumaya aldılar. Tam 27 sezon Georgetown’un başındaydı, 1984’de finalde Houston Üni’ini 84-75 yenerek şampiyon oldu ve 1988 Olimpiyatlarında ABD Milli Takımı ile bronz madalyaya uzandı. ‘Alamet-i Farikası’ omuzuna attığı beyaz havluydu.

Thompson’ın en gurur duyduğu şey birçok sporcusunun eğitimlerini tamamlayarak diplomalarını almalarıydı, onlar için çok şey yaptı, hatta bir keresinde bir uyuşturucu satıcısıyla oturup, “oyuncularımdan uzak dur” diyerek onu tehdit ettiği bilinmektedir.

John Thompson, başarılı takımlarını Ewing, Alonzo Mourning, Dikembe Mutombo gibi uzunlar ve Iverson gibi bir guard’ın etrafında oluşturdu, müthiş savunma yaptırırdı. O ayrıldıktan sonra Georgetown’ın başına oğlu geçti (13 sene) ve daha sonra 1984 yılındaki şampiyonluğun çok önemli faktörlerinden eski NBA yıldızı Patrick Ewing takımı devraldı. Hayatını oyuncularına ve siyahi atletlere adayan bu önemli şahsiyet saha içinde olduğu kadar saha dışında da birçok sporcunun geleceklerini olumlu yönde dizayn etti.

Sanırım onun için en anlamlı açıklamayı eski oyuncularından yıldız Allen Iverson yaptı; “Thanks For Saving My Life Coach” (Hayatımı kurtardığın için teşekkürler koç). 

Yorumlar Okunma: 2406