Vesely: Kokoskov harika koç, harika insan - BasketFaul.com

Vesely: Kokoskov harika koç, harika insan

15-08-20 11:44
Yeni sezon hazırlıklarını Topuk Yaylası tesislerinde sürdüren Fenerbahçe Beko’nun Çek yıldızı Jan Vesely, Fenerbahçe Televizyonu’nda yayınlanan ‘Kamp Günlüğü’ programının konuğu oldu.

Vesely,  kamp yaptıkları Topuk Yaylası tesislerinde, takım kaptanı Melih Mahmutoğlu ve takım malzemecisi Erkan Karaca ile futbol oynarken çekilen görüntülerinin sosyal medyada oldukça ilgi görmesini “Buraya geleceğimizi öğrendiğimiz andan itibaren ilk planladığımız şeylerden bir tanesi de buydu. Topuk Yaylası Tesislerimize, 4 sene önce gelmiştik ve futbol oynamıştık. Melih ile buraya geleceğimizin haberini aldığımız anda bunun planını yaptık. İdmandan sonrada yaklaşık 30 dakikamız vardı ve hemen topu alıp sahaya koştuk. Ben, birçok sporu yapmaktan keyif alıyorum, futbol da onlardan biri. Melih için de şunu söyleyebilirim; yarı futbolcu gibi. Onun yetenekleri çok fazla.” dedi.

Jan Vesely, Fenerbahçe Beko’nun eski koçu Zeljko Obradovic’in ayırılış sürecini “Herkes için sürpriz bir karardı, sürpriz bir gelişme oldu ama onu anlayışla karşıladığımı söylemem gerekiyor.  Belki yoruldu, yorgunluk hissetti dolaysıyla bunu anlayışla karşılamamız gerekiyordu. Kararın hemen sonrasında konuştuk. Burada söylediğimi söyledim, anlayışla karşıladığımı ve onun için koçluk kariyerinin sona ermediğini, bir gün tekrar görüşeceğimi düşündüğümü ilettim. Hepimiz insanız. Bazen soluklanmaya ara verip bir şeyleri gözden geçirmeye ihtiyacımız olabiliyor.” şeklinde değerlendirdi.

Sezon öncesi hazırlıklarıyla ilgili Jan Vesely, “Takım olarak çok fazla yeni oyuncumuz var. Saha içi ve saha dışında birbirimizi tanımaya ihtiyacımız var. Bunun için de zaman gerekiyor. Ama bu yolda hazırlıklara erken başladık. Burada da onun bir parçasını geçiriyoruz. Ben de kendi adıma hem fiziksel hem de mental olarak hazırlanabilmek için erken başladım. Çünkü bu kadar uzun bir aranın ardından sıfır başlamak istemiyordum. Erken çalışmaya başlamamın nedeni buydu. Karantina döneminde vücudumla ve geçmiş dönemde sakatlığımla ilgilenme şansı buldum çünkü geçmiş dönemde böyle bir vaktim yoktu. Şu anda da kendimi çok iyi hissediyorum.” şeklinde konuştu.

Takımın yeni Başantrenörü Igor Kokoskov ve yeni sezonda takımın oynayacağı basketbolla ilgili Vesely, “Daha önce Igor’la tanışmamıştım, konuşmamıştım ama onunla ilgili sadece harika şeyler duyuyordum. Hem harika bir insan hem de harika bir koç. Bu dönem hem onun için hem de bizim için bir meydan okuma olacak. Biz birlikteyiz. O başarılı olursa biz başarılı olacağız. Dolayısıyla ona yardımcı olmamız gerekiyor, Avrupa’ya uyumuna yardımcı olmamız gerekiyor. Melih’in de dediği gibi teknik tarafta da daha hızlı bir basketbol oynayacağız. Belki Zeljko Obradovic’in döneminden farklı bir basketbol olacak. Burada eskilere, bana, Melih’e, Ahmet’e uyum döneminde fazlaca rol düşecek. Ama günün sonunda daha hızlı basketbol oynayacağız. Ben de kişisel olarak bunu merakla bekliyorum. Yeni çalışmalara başladık, 5’e 5’lere başladık. Hepsi daha iyi olacak, üzerine koya koya gideceğiz.” dedi. 

Yorumlar Okunma: 2018