Solaklar All Star - BasketFaul.com

Solaklar All Star

15-08-20 08:10
1973 yılında İngiltere’deki bir solaklar kulübü, 13 Ağustos gününü Dünya Solaklar Günü (International Lefthanders Day) olarak ilan etmiş. İki gün gecikmeli olarak ben de NBA’de sayıları giderek artan solaklardan bir karma yapayım dedim. Amerika’daki Beyzbol Ligi’nin aksine NBA oyuncularının hangi ellerini kullandıklarına bakmıyor, takip etmiyor. 

Eski basketçilerden “Nick the Quick” Nick van Exel’a göre basketbolda solak olmak çok büyük avantaj. Nick şimdilerde Memphis Grizzlies’ın yardımcı antrenörü.. Geçtiğimiz sezon NBA takımlarında tam 42 solak oyuncu vardı ve FIBA Dünya Kupası maçları öncesi son 12’ye kalma çabası veren ABD aday kadrosunda 4 solak oyuncu yer alıyordu.(Jalen Brunson-Dallas Mavericks, Thaddeus Young-Chicago Bulls, Marvin Bagley III ve De’Aaron Fox-Sacramento Kings).
Simdi de bir hoşluk yapalım ve NBA Solaklar All-Star Takımını ilan edelim.

KISALAR
James Harden (Houston Rockets)-Goran Dragiç (Miami Heat)
Buradaki seçimimde gerçekten çok zorlandım. Utah’tan Mike Conley’e karşılık Dragiç’i seçerken biraz Balkan torpili yaptım sanırım. Diğer taraftan Sacramento’daki Fox ve Golden State’in kısa süre kullanıp Minnesota Timberwolves’a gönderdiği D’Angelo Russell müthiş bir sezon geçiriyorlar. Harden’ı doğal olarak tüm tartışmaların dışında tutuyorum, o ligin MVP adayları arasında.. Bununla beraber, Harden’ın bizzat kendisinin “eğer solak olmasaydım şimdi bulunduğum yerde olmam çok zor olurdu” şeklindeki açıklamasını çok ilginç buluyorum. Seçimimize giremeyen Fox ve Russell çok heyecan veren ve gelecek vaaden kısalar. Fox, Popovich’in Milli Takımına girmeyi başardı ve bir takımı yönetebilecek kapasitede olduğunu kanıtladı. Russell ise topa karşı fazlaca talepkar! Topsuz oyunda ilgisi düşüyor gibi.. Dragiç’e torpil geçtiğimizi söylemiştim ama sakatlık sonrası Miami’de 6. adamlığa düştü ama moralini hiç bozmadı ve hala kritik anlarda koş Spoelstra’nın en güvendiği adam. Conley ise Donovan Mitchell’ın yanına mükemmel monte edildi ve Utah’ı play-off’larda ilerilere taşıyabilir.

UZUNLAR
Ben Simmons (Philadelphia 76ers)-Joe Ingles (Utah Jazz)-Domantas Sabonis-Indiana Pacers)
Şanssız Simmons bubble’da dizinden sakatlandı ve sezonu kapattı. Dört pozisyonu da oynayabilen müthiş bir yetenek, adeta bir saha içi generali (hatta NBA’de bu aralar moda haline gelmeye başlayan small-ball’da pivot bile oynayabilir). Doğrusu bu kadroda Zion’a da yer verebileceğimi düşünmüştüm ama pandemi sonrası maşaallah yine tombul bir şekilde döndü. Hep söylüyorum, vücuduna ve kilosuna dikkat etmezse basketbol hayatı çok kısa sürecek ve hepimiz üzüleceğiz. NBA kendisinden ve rating’inden o kadar ümitliydi ki Pelicans’ın bütün maçlarını naklen verme kararı almıştı ama sonuç hüsran oldu. Zion fiziksel olarak hazır olmadığı için çok süre alamadı ve -maalesef- Head Coach Gentry de rakiplerine o kadar yardımcı oldu ki!
Beş numarada DeAndre Jordan (Brookyn Nets) ve Julius Randle (NY Knicks) yerine Sabonis’i seçtim, çünkü çok uyumlu ve istikrarlı. Babası yeryüzüne gelen çok ender bir yetenekti ama hızla ona doğru yaklaşıyor. Yaklaşık 15 sayı ort ile oynuyor ve Miles Turner ile çok iyi bir ikili oluşturdular. Eğer bubble’da oynayabilseydi Indiana’nın daha başarılı olması işten bile değildi..Boyuna göre çok hareketli ve hem savunma hem hücum ribaundlarında iyi.

ALTINCI ADAM
Zion Williamson (New Orleans Pelicans)

Duke’da değil, daha da öncesi Lise’den beri takip ettiğim Zion inanılmaz fizik özelliklere sahip. Üniversitede March Madness öncesi dizinden sakatlanmış ama çok çabuk geri dönmüştü. Yaz Ligi’nin ilk maçında yine dizini incitti ve uzun süre parkelerden uzak kaldı.Eğer bu yaz dönemini iyi bir hayat tarzı koçu ve bir kondisyoner ile geçirmezse işi çok zor, o bacaklar bu vücudu taşıyamaz. 

Yorumlar Okunma: 1327