Kulüplere yeni yük: COVID 19 önlemleri... - BasketFaul.com

Kulüplere yeni yük: COVID 19 önlemleri...

11-08-20 14:59
Ülkein ekonomik durumu parlak değilken, pandemi ile her şey daha da kötü oldu. Gerek özel sektörde, gerekse kamu sektöründe para akışı yavaşlayıp sözler tutulamamaya başlanınca borçlar büyüdü. Elbette federasyonlar ve kulüpler bundan nasibini aldı.

TBF devletten ve yayıncı kuruluştan hakedişlerini alamadı. 
Devlet Ocak ayından bu yana kulüplere altyapılarda kullanılmak şartıyla ödenen vergi iadelerini veremedi (Bundan en az yararlanan BSL kulübü 2 milyon TL gelir elde ederken, Efes gibi bir Euroleague takımının hak edişi 15 milyon TL civarında).
TBF, lig sponsorluğu ile ilgili Mart'ta yapması gereken ödemelerin yarısını yapabildi, Haziran'da yapılan TV yayın ödemelerinden ise henüz ses çıkmadı, çünkü TBF de alacaklı... Tabii bu ödemeleri yapamadığı için aynı zamanda da borçlu...

Bu tablonun yanı sıra dolar almış başını giderken ekonomik sorunları büyüyen kulüplere şimdi de salgınla ilgili ek harcama kalemi çıktı.

TBF'nin büyük bir özen ve dikkatle hazırladığı "Basketbola Dönüş Protokolü" gereği kulüpler maçların oynanabilmesi için ciddi paralar ödemek durumunda.

Her maçtan 48 saat önce yapılması zorunlu tutulan COVID-19 testi, Halk Sağlığı'nda 110 TL. Özel sağlık kuruluşlarında ise bu rakamlar 250-300 TL'ye kadar çıkıyor.

Sahaya çıkan oyuncu ve staff sayısını 20 kabul etsek, yılda 50 maç yapacak takım, testler için 140 bin TL ödemek durumunda (Testlerin Halk Sağlığı'nda yapılması koşuluyla)

Salonlarda virüse karşı alınması gereken önlemlerle ilgili harcamaları da üstüne koyarsanız, 50 maç oynayacak bir kulübün gideri 200 bin TL'yi geçecek.

Diyelim ki, BSL kulüpleri bu yükü kaldırabilir... TBL, TB2L kulüpleri ne yapacak? En önemlisi altyapılar ne olacak?

Görünen o ki, BGL çok geç başlayacak ve belki de kısaltılmış bir formatta oynanacak... İllerdeki yerel ligler için bir öngörüde bulunmak ise neredeyse imkansız...

Basketbolun işi zor... Maskemizi takıp, hijyene dikkat edeceğiz ve diğerlerinin de bizler gibi davranmasını dileyip, pandemiden kurtulmak için dua edeceğiz...

BASKETBOLA DÖNÜŞ PROTOKOLÜ

Yorumlar Okunma: 3532