Muhaymin Mustafa Yunanistan yolcusu - BasketFaul.com

Muhaymin Mustafa Yunanistan yolcusu

06-08-20 15:13
Muhaymin Mustafa altyapılardan itibaren takip ettiğim bir oyuncu. Çoğu genç oyuncuyla defalarca konuşmuş olmama rağmen, Muhaymin'le bugüne kadar ne yüz yüze, ne de telefonda karşı karşıya gelmemiştik. Kendisiyle konuştuktan sonra, daha önce iletişim sağlamadığıma kızdım. Son derece kararlı, ifade gücü ve özgüveni yüksek, ne yaptığını bilen, sistemi yargılayan bir genç... "Genç" kelimesi aslında az oynayanlar için dilimize yapışmış, konuşma sırasında da "21 yaşındayım ama beni hala genç görüyorlar." diyerek sitemini de iletti.

Muhaymin'i önümüzdeki sezon Yunanistan'da bir takıma gideceği duyumu üzerine aradım... Önce bu sorunun yanıtını verelim... Evet, Muhaymin, işlemlerin tamamlanmasından sonra Yunanistan'da bir takıma gidiyor...

Şimdi de Muhaymin'den pasajları aktarıp bazı dersler çıkarmaya çalışalım...
* Hiçbir Türk ana rolde değil. Buna Melih Abi, Doğuş Abi de dahil... Bizim gibi daha genç oyunculara ise inisiyatif ya geliyor, ya da gelmiyor. Sahaya girdiğinizde fazla krediniz yok. Oyuna iyi başlamak zorundasınız. Bu genel bir durum. Ben TOFAŞ işe Eurocup'ta 15 dakika süre almayı başardım ve çoğundan şanslıydım ama hep daha fazlasını umut ettim, ana rol oyuncusu olmayı kendimehedef olarak belirledim.
* Yabancılar Türk Basketbolu'nun ana rol oyuncuları. Onların kredisi var ve kafaları rahat. Hata da yapsalar sahada kalacaklarını biliyorlar.
* 18 yaşındaki bir Amerikalı ile bir Türk oyuncu arasında büyük fark yok. Sonrasında onlar NCAA'de oynuyor, Türkler kenarda oturuyor. 22-23 yaşına gelindiğinde ise Amerikalıların gerek basketbol, gerekse fiziksel açıdan büyük farklılığı oluyor ve onlarla rekabet zorlaşıyor. Türkiye bu soruna bir çözüm bulmak zorunda. Efes genç takımında top kullanıyor, 25 sayı atıyordum. Genç yaşım bitince rolüm değişti. Genç yaşını dolduran oyuncu kendisinden 4-5 yaş büyük yabancılarla nasıl yarışabilir?
* Yunanistan'a para için değil, daha fazla oynamak için gidiyorum. İstanbul'da kalıp ailemle birlikte olmayı ve bu sayede daha rahat yaşamayı tercih edebilirdim. Türkiye'den maddi açıdan çok daha iyi teklifler vardı ama ben oynamayı seçtiğim için Yunanistan alternatifini değerlendirdim. Konuştuğum kulüplerden "Savunma yapasın, 3 numaranın back up'ı olursun" yanıtını aldım. TOFAŞ'a gelirken de Efes'ten alabileceğimin çok azına razı olmuştum. Basketbolcu isen oynamaktan zevk almalısın. Memur değilim ki paramı alıp oturayım. 
* Kişisel olarak pandemiyi iyi geçirdim, kuvvetlendim, 5 kilo aldım, şutumu geliştirdim.

Muhaymin'i aldığı cesur karardan dolayı kutluyor ve iyi haberlerini bekliyoruz. 

Yorumlar Okunma: 4282