14. Uluslararası Basketbol Antrenör Semineri ardından - BasketFaul.com

14. Uluslararası Basketbol Antrenör Semineri ardından

26-07-20 22:37

TBF önderliğinde, WABC ve TÜBAD iş birlikleriyle düzenlenen, FIBA onaylı 14. Uluslararası Basketbol Antrenör semineri 24-26 Temmuz'da gerçekleştirildi. Bu sene diğer senelerden farklı olarak ise covid-19 pandemisi sebebiyle ilk kez online olarak düzenlendi. Katılımcılara ulaştırılan erişim koduyla TBF Akademi platformundan canlı olarak takip edildi. 42 farklı ülkeden yaklaşık 4000 katılımcıyla gerçekleştirilerek önemli bir başarıya da imza atıldı. Ayrıca 3 dilde (Türkçe, İngilizce ve Arapça) simultane çeviriyle gerçekleştirildi.


Son anda ilettikleri mazaretler sebebiyle Pablo Laso ve Dimitris İtoudis'in katılmamaları başta biraz eleştiri alsa da seminerde katılan pek çok değerli konuklarla önemli noktaya değinilmesi ve başarılı bir yayın olmasıyla şüphesiz bu eksikliği katılımcılara unutturdu ve memnun ayrıldılar. 
Öncelikle değinmek istediğim nokta ise canlı yayının alt kısmındaki soru sorma butonuyla katılımcıların aktif olarak katılması. Çünkü konuklarla anlık etkilişime girerek kafalarında o an oluşan soru işaretlerine hemen cevap bulabildiler. Bu durumda video izlemeden öte bir durum olarak tüm katılımcıların aktif olarak seminerde söz hakkı bulabildiler.

Cuma günü TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu'nun açılış konuşmasıyla başlayan seminerde ardından TBF Eğitim Kurulu Başkanı Aydın Örs, TÜBAD Başkanı Çetin Yılmaz ve TBF Sağlık Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ufuk Nalbantoğlu konuştu. Seminerin içeriğiyle ve kapsamıyla bilgi veren TÜBAD Başkanı Çetin Yılmaz, yeni bir bilgiden ziyade bilinenler bilgilerin nasıl daha iyi kullanılacağının anlatılacağı bir seminer olacağını söyledi. TBF Eğitim Kurulu Başkanı Aydın Örs ise bakanlıklardan gerekli izinlerin alınarak Ağustos'ta tek merkez Ankara olarak antrenör kurslarının gerçekleştireceklerini duyurdu. TBF Sağlık Kurulu Başkanı Prof. Dr Ufuk Nalbantoğlu ise pandemi ve basketbola etkisiyle ilgili konuştu. Hem kapalı bir alanda olması hem de temasın diğer sporlardan daha fazla olmasının basketbolda riski daha fazla attırdığını ifade etti. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi açılış konuşmaları ardından ilk oturum olan 'covid-19 sonrası spora dönüş planlaması'nda daha ayrıntılı bir şekilde konuşularak katılımcılara önemli bilgiler aktarıldı. Bu oturum hakkında bilgiyi daha önce yazdığım haberde ayrıntılı olarak yazmıştım. Buraya tıklayarak isteyenler okuyabililrler.

İlk günün son oturumu ise en dolu içeriğe sahip dolu dolu bir oturum oldu diyebilirim. Uzman Psikolog Simru Kavak, Doğuş Balbay ve Ekrem Memnun yer aldığı oturum hem koç gözüyle hem oyuncu gözüyle hem de bir psikolog gözüyle olayları ele alarak katılımcılara  önemli bakış açıları kazandırdılar.

İkinci gününde ise altyapıda çocuklarla çalışırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalara değinildi. Günün ilk sunumu Menderes Gümüşdal'dan gelirken ardından Fikret Doğan ve Metin Ağırbaşoğlu önemli bilgiler verdi. Çocuklarda fiziksel gelişimle ilgili konuşan Serhat Güneş'ten sonra ise son oturumda Avusturalya Basketbol Federasyonu Antrenörü Peter Lonergan konuştu.

Son gününde ise Erdem Can'la başlayan seminer Aziz Akkaya ile devam etti ve katılımcılara pek çok önemli bilgiyi aktardı. Son bölümde ise Kanada A Kadın Milli Takım Eski Başantrenörü Alison Mcneill ve ABD Altyapı Milli Takımlar Antrenör Direktörü Don Showalter vardı.

Yaşanılan bu talihsiz süreçte bu önemli organizasyonu ertelemek yerine online olarak da olsa bir şekilde gerçekleştirilmesi çok önemli ve değerli bir iş olsa gerek. Tam da bu zamanlarda TBF Akademi gibi bir sisteme duyulan ihtiyaç daha artmışken hazır olması ve kendisinde gerçekleştirilen ilk canlı organizasyonu olmasına rağmen minimum sorunla semineri tamamladıklarını söyleyebilirim.

Yorumlar Okunma: 2202