Yılmaz Vural: İddia basketbolu bozuyor - BasketFaul.com

Yılmaz Vural: İddia basketbolu bozuyor

10-07-20 11:08
"Koçlarla evde sohbet" söyleşisine katılan Akhisar Belediye Futbol Takım Antrenörü Yılmaz Vural çok önemli mesajlar verirken, basketbol camiasının da iddia nedeniyle dejenerasyona uğradığını söyledi.

Vural'dan mesajlar...

* Bizlere coronavirus testi yapan kurumu savcılığa şikayet edeceğim. Bizim kulüpte 12 kişide coronavirus çıktığı söylendi, en önemli maça çıkamadık. Futbol alemi o kadar çirkinleşti ki ben komplo olduğunu düşünüyorum. Sonuçta hiçbirimizde bir belirti olmamasına, herkesin kendisini iyi hissetmesine, tomografilerin temiz çıkmasına karşın en iyi 3 oyuncum Altay maçında oynayamadı, ben sahaya çıkamadım. Virus olmadığını anlatana kadar atı alan Üsküdar'ı geçti, en hayati maçımızı kaybettik. O maçı kazanmış olsak Süper Lig'e yükselme şansımız büyüktü. Yapacak bir şey yok, burası Türkiye. Gülüp geçelim.

* Okulda basketbol dersleri aldım, hakemlik kursunu bitirdim. Çok sayıda basketbolcu arkadaşım var. 

* 1990'da Karşıyaka'da ben futbolun, Aydan Siyavuş basketbolun başında. Aydan'a basketboldan ne alabileceğimizi sordum, o da futbolda kapanan savunmalara karşı bazı basketbol taktiklerini anlattı. Kabul etmeliyiz ki basketbola göre futbolda takım oyunu oynatmak daha zor. Bizde futbol teoriyle değil, beceriyle oynanıyor. Türk oyuncusu çalışmayı sevmez, toplantıları sevmez.
* Türkiye'de, futbol için söylüyorum, antrenörlük müessesesi yok. İnanılmaz bir siyasallaşma var. İş bulmanız becerinize, donanımınıza değil, ilişkilerinize bağlı. Sizin ne bilip ne bilmediğinizi ölçecek kimse yok. Kulüp başkanlarının siyasilerden beklentileri var.
* Eskiden 5-6 üniversite vardı ama bilim adamları yetiştirirlerdi. Şimdi 200 üniversite var, lise seviyesinde.
* Bir antrenörün lider olması için bilgi sahibi olması çok önemli. Çok iyi futbolcunun çok iyi antrenör olacağının garantisi yok. İnsan boyutunun okulu yok, hayata nasıl baktığınız, ilişkileriniz, kendinizle barışık olmanız, kendinizi başkasının yerine koyabilmeniz faktörler. İş karakteri ile kendi karakterinizi karıştırmamak lazım. Söylemlerinizin entellektüel boyutta olması gerekiyor. Karşınızdakini ikna beceriniz olması gerekiyor.
* Avrupalı spor konusunda bizden çok bilgili. Hiçbir branşta Avrupa'yı yakalama şansımız yok. Basketbolda yabancılar sayesinde kulüp takımları başarılar elde edebiliyor. 
* Para her şeyin önüne geçti, basketbolda da İDDAA olayı var, basketbol camiası da dejenerasyona uğradı. Ben Kıbrıs'ta hakemleri, oyuncuları, antrenörleri gözümle gördüm, iddia olayının içindeler, iddia şirketindeki arkadaşlarım bana konuşmaları, mesajları gösterdi.
 

 

Yorumlar Okunma: 3685