TÜBAD'ın '7 Bölge 7 Sohbet' toplantıları - BasketFaul.com

TÜBAD'ın '7 Bölge 7 Sohbet' toplantıları

04-07-20 13:41
Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği (TÜBAD) tüm dünyanın içinde bulunduğu pandemi döneminde Necati Güler’in moderatörlüğünde "7 Bölge 7 Sohbet" adıyla bölgelerimizdeki altyapı antrenörlerimizin sorularına ve sorunlarına yanıtlar aradı.

Doç. Dr. İlker Yücesir her toplantı öncesi Covid-19 ile ilgili güncel bilgiler verirken "Salgının basketbola etkileri neler oldu, bu dönemde antrenmanlarda antrenör, oyuncu ve veliler nasıl önlemler almalı?" konularıyla ilgili sorulara yanıt verdi. Ayrıca TBF‘den Yağız Kaba 2,5 yıldır üstünde çalışılan TBF Akademi hakkında antrenörlerimizi bilgilendirdi.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden söyleşiye katılanlar antrenman malzemeleri yokluğundan bahsederken Doğu Anadolu bölgesi en azından KBBL’de bir takımlarının olmasından yakınıp, maddi destek sağlanırsa basketbola olan ilginin daha da artacağını belirtti. Ayrıca 12 Dev Adam Basketbol Okulları’nın daha da yaygınlaşması konusuna da değinildi.

Karadeniz antrenörleri de genel olarak yarım kalan altyapı faaliyetlerinin üstünde durarak pandemi nedeni ile oynanamayan 18 yaş altı turnuvalarını sordu. Ayrıca TÜBAD’ın her bölgede bir temsilciliğinin olması önerisi konuşuldu.

İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara Basketbol İl Temsilcisi Yalçın Efe Ankara basketbolu için tesis sorununda altyapılarda olumlu gelişmeler olduğunu söyledi. Ankara’ya Gençlik il spor’unda katkısıyla iki yeni salon yapılacağının da haberi verildi. Ayrıca antrenörlüğün mesleki tanımlamasıyla ve basketbol spor okullarıyla ilgili çalışmalar olup olmadığı sorusu da konuşulurken konularla ilgili neler yapıldığı ve yapılabileceği anlatıldı. Pandeminin özellikle altyapı maçlarına getirdiği dezavantajları da konuşuldu.

Akdeniz Bölgesi antrenörlerimiz pandemi ile ilgili olarak özellikle açık havada antrenman yapılıp yapılamayacağı gibi yoğun sorular sorarken antrenör eğitimlerinin takvimini de gündeme getirdi. Ayrıca her bölgede olduğu gibi altyapı karşılaşmalarının ne zaman başlayacağına ve altyapı antrenörlerinin yaşadığı maddi zorluklara dair sorulara cevaplar verilmeye çalışıldı. Akdeniz Bölgesi antrenörlerimizin uzun bir süre konuştuğu konu ise antrenör kategorilerindeki sahaya çıkış durumları oldu.

Katılımın en yoğun olduğu bölge olan Ege Bölgesi’nde sorular birebir antrenmanların ne zaman başlayabileceği ile başladı. Bazı spor okullarının tarih vererek çalışmalarına başlayacakları doğrultusundaki bilgilendirmelerin doğruluğu ve yapılabilirliği konuşuldu. Liglerin ve okul sporlarının ne zaman başlayacağı konusunda bilgilendirme yapılırken spor okulları ve okul sporlarındaki olabilccek kural değişikliği de konuşuldu. Küçük yaşlarda zone savunmanın yapılması ya da yapılmaması sorusu da gündemdeki yerini koruduğunu Ege Bölgemizde gösterdi.

Marmara Bölgesi TÜBAD Başkanı Çetin Yılmaz’ın konuşmasıyla başladı. Çetin Yılmaz TÜBAD’ın neleri yaptığıyla ve yapabileceğiyle ilgili bilgilendirme yaptı. TÜBAD’ın antrenörlere sadece bir telefon mesafesinde olduğu belirtirken TÜBAD olarak her zaman ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını da belirtti. Ayrıca Şükrü Yaravlı basketbol spor okulları, antrenörlerimizin pandemideki maddi zorluklarının nasıl giderilebileceği konularında bilgilendirdi. Marmara Bölgesi antrenörlerimiz başta spor okullarının ve bireysel antrenmanlarların başlama tarihleri olmak üzere antrenör kurslarıyla ilgili de sorularının cevaplarına ulaşabildiler. 

Yorumlar Okunma: 1202