Kulüp takımı olmaktan çok daha fazlası (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Kulüp takımı olmaktan çok daha fazlası (İlker Yıldız)

28-06-20 16:03
Bazı anlar vardır ki kendinizde ne söyleyecek söz ne de yazacak bir yazı için güç bulamazsınız. Oysa çok şey söylemek ve çok şey de yazmak istiyorsunuzdur ama bunu bir türlü başaramazsınız. İşte bu yazıyı o duygu ve düşünce atmosferinde kaleme almaya çalıştım. Basketbol yazılarımı yazmamda bana güç veren en temel noktaların başında Teksüt Bandırma BK organizasyonu ve bu tür organizasyonların ülke basketbolumuzda artarak devam etmesini sağlayacak olan düşünsel ve eylemsel gücüydü. Çünkü ülke basketbolumuzda kulüpler düzeyindeki en doğru organizasyon hiç kuşkusuz Teksüt Bandırma BK’nın yapmış olduğu gibi öz kaynaklara eğilmek ve bu ülke gençlerine imkanlar sağladığınızda ne büyük başarılar elde edilebileceğini göstermekti. Geçmişte pilot takım uygulamaları ile hem kendi A takımlarına hem de ülke basketbolumuza birçok oyuncu yetişmesini sağlayan kulüplerimizin özellikle 2010 yılından sonra bu yetiştiricilik özelliklerini birer birer bırakarak, üretici olmaktan çok tüketici olmayı seçtiklerini üzülerek görüyoruz. Haliyle de son 10 yıllık süreçte ülke basketbolumuzun gerek büyük oyuncular yetiştirmede gerekse de A Milli Takımlar düzeyinde başarılar elde etmede ciddi anlamda zorlandığını görüyoruz. Kısacası son 10 yılda ülke basketbolumuzda düşüşe geçen bir ivme ciddi bir şekilde hissediliyor. Ülke basketbolumuz özellikle son 10 yılda ciddi bir güç kaybederken ve adeta batan bir gemiyi andırırken, ülke basketbolumuzu bu karamsar durumdan kurtarmaya çalışan ve bizlere umut olan nerdeyse tek bir kulübümüz vardı: Teksüt Bandırma BK.

Ülke basketbolumuzun son 10 yıllık sürecinde neredeyse bütün lig kategorilerine baktığımızda yerli oyuncuların büyük çoğunluğunun Teksüt Bandırma BK altyapısından yetişmiş olduğunu görüyoruz. Teksüt Bandırma BK altyapısından yetişen genç oyuncuların gelişim sağlaması adına 2005 yılında kurulan Bandırma altyapısının da yine ülke basketbolumuza çok değerli isimler kazandırdığını görüyoruz. Bununla birlikte altyapı milli takımlarımıza da hemen her yıl en çok oyuncu veren kulüp olmaya da devam ettiler. Bir nevi altyapı milli takımı gibi ülke basketboluna ciddi katkı sundular. Teksüt Bandırma BK organizasyonunun altyapı milli takımlarımıza sunduğu katkıyı, TBF milyonlarca lira harcasa yapamazdı.

Teksüt Bandırma BK organizasyonu bütün bunların daha da önemlisi olarak, ülke basketbolumuzun feylesofu Sayın Yalçın Granit’in sürekli vurgu yaptığı “oyuncu yetiştiriyoruz ama yetiştirdiğimiz oyuncuları geliştiremiyoruz” düşüncesini dert edinip, Bandırma Kırmızı pilot takımını 2005 yılından itibaren faaliyete geçirmeleriydi. Özellikle genç yaş kategorisini bitirdikten sonra bir türlü A takımlara geçişini yapamadığımız yetenekli genç oyuncuların, pilot takım organizasyonu ile başarılı bir şekilde A takımlarına geçişlerini sağladılar. Geçtiğimiz yıl ise bu geçişte adeta zirve yaparak, Bandırma Kırmızı ile TBL gibi ciddi bir ligde oynayarak tecrübe kazanan genç oyuncuları Alperen Şengün (2002) ve Furkan Haltalı (2002)’yı henüz 17 yaşlarında Türkiye Erkekler Basketbol Liginde bu sezon ciddi süreler vererek Türk basketboluna hediye ettiler. Birçok kulübümüz bırakın 17 yaşındaki oyuncuyu oynatmayı, kadrolarındaki hiçbir Türk oyuncuya süre bile vermezken veya süre verdikleri yerli oyuncuları figüran olarak kullanırken; Bandırma Kırımızı pilot takım organizasyonu ile Türkiye Basketbol Ligi’nin sertliğinde adeta olgunlaşan 17-18 yaşındaki gencecik oyuncuları en önemli maçlarda bile ilk beş başlatıp ana rotasyonun önemli bir parçası haline gelmelerini sağladılar. Ama maalesef çoğunlukla olduğu gibi kendi değerlerimize gerekli önemi göstermeyerek, popüler kültürün dayatması olan Euroleague, yabancı oyuncu ve yabancı coach sevdasına tutulmaya devam ederek, bu güzel organizasyona gerektiği gibi destek olamadık. Gerekli ilgi ve desteği görmeyen her tür organizasyonda olduğu gibi ülke basketbolumuz adına üretilen en nitelikli organizasyonların başında gelen Teksüt Bandırma BK’nın ve pilot takımı olan Bandırma Kırmızı’nın da kıymetini bilemedik, onlar da kıymet bilinmeyen ortamı terk etmek zorunda kalıyorlar.

Oysa Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde yer alan Teksüt Bandırma BK organizasyonunun varoluşunun asıl anlamı, TBL’de gencecik Türk oyuncularla mücadele eden pilot takımı Bandırma Kırmızı’ydı. Bandırma Kırmızı’nın olmaması demek, ülke basketbolumuza sayısız üst düzey yerli oyuncu kazandıran Teksüt Bandırma BK organizasyonunun ve daha da önemlisi temsil ettiği yetiştirici ve değer üreten kulüp anlayışının da olamayacağı demektir. Bandırma Kırımızı’nın pilot takım olarak gelecek sezondan itibaren olmaması demek, Teksüt Bandırma BK organizasyonunun varoluş sebebi olan yerli oyuncu yetiştirilmesi ve asıl önemli olan bu yetenekli gençlerin gelişimini sağlamasındaki ana damarın da kesilmesi demektir. Teksüt Bandırma BK organizasyonunun adeta şah damarı kesilmek zorunda kaldı, oysa bu organizasyonun yaşaması adına ne yapıp edip başta TBF yetkilileri olmak üzere basketbol camiamızın ayağa kalkması ve bu sorunu bir milli mesele olarak görüp, bu organizasyonu yaşatmayı başarmalıydılar. Ama maalesef başta koronavirüs salgınının getirdiği olumsuzlukları ve ekonomik sıkıntıları en az zararla atlatmamızı sağlayacak olan önlemlerden birisi olarak görülmesi gereken yabancı oyuncu sayısının bir azaltılması konusunda bile isteksiz davranan ülke basketbolumuzdaki anlayışın, Bandırma Kırmızı organizasyonu ile ülke basketbolumuz adına yapılmaya çalışılan büyük faydayı anlayabilecek düzeyde olmadığını da acı bir tecrübe olarak bir kez daha yaşamış olduk.

“Ülke basketbolumuzun öncelikleri neler olmalıdır?” sorusuna cevap ararken, bu soruya cevap bulma adına hiç kuşkusuz ilk muhatabımız TBF yetkilileri olmalıdır. Teksüt Bandırma BK organizasyonunun yaşadığı sıkıntılar konusunda bu süreçte TBF yetkililerinin sorumluluk alıp, adeta ülke erkek basketbol milli takımlarımızın ana havuzu durumunda olan bir organizasyonun birinci derecede destekleyicisi olmalarını ve bu konunun haber bile olmasına müsaade etmeden çözülmesinin yollarını bulmalarını beklerdim. Sonuçta yaşanan sorunlar bugüne has bir durum değildi ve uzun bir süredir bu sorunlar biliniyordu. Ağırlıklı olarak Euroleague’de yer alan kulüplerimizin baskısıyla şekillenen ligimizdeki yabancı oyuncu sayısından tutun da devşirme oyuncu ve kulüplerimizin mali kriterlerine kadar olan meselelerde olduğu gibi basketbolumuzda istenirse sorunlar çözümlenebilirken, ülke basketbolumuzun son on yılına damga vuran ve adeta ülke basketbolumuzun tek başına lokomotifliğini üstelenen bir organizasyonun ülke basketbolumuza kattığı prestij ve verimlilik karşısında çok cüzi bir miktarın ödenmesiyle çözümlenecek sorunların ortadan kaldırılamaması çok üzücü bir durum olsa gerek. Hele de bu organizasyonun en değerli parçası olan Bandırma Kırmızı’nın sonu bu mu olmalıydı!

“Türkiye Erkekler Basketbol Süper Ligi, Avrupa’nın en iyi üç liginden biri ve ligimizin ciddi bir marka değeri” var diyoruz. Ama aslında bu açıklamalar bütün sorunları halının altına süpürmenin farklı bir söyleminden öteye gidemiyor. Şimdi ise o halının altında artık yer kalmadı. Yabancı oyuncu sayısının fazlalığı ile birlikte yabancı oyunculara ve yabancı coachlara ödenen ücretlerin fazlalığının yol açtığı zararlar maddi olmaktan daha çok uzun vadede düşünsel olarak zarar vermektedir. Bu yabancı sevdası anlayışın geri planında saklı olan asıl zararlı düşüncenin, üretime yani yerli ve milli anlayışa ehemmiyet verilmemesi olduğunu bir türlü anlayamadık ve bizler de anlatamadık. Euroleague takımlarımızın kadrosunda yer alan ve orta düzeyde kontrata imza atmış olan bir yabancı oyuncunun maliyetinden bile daha az yıllık maliyete sahip olan Bandırma Kırımızı gibi ülke basketbolumuz için çok önemli bir pilot takım uygulamasının tüm haklarının devredilmek zorunda oluşu çok üzücü değil mi? İşte Teksüt Bandırma BK gibi yerli oyuncuları yetiştiren ve gelişimlerini sağlayan anlayışa sahip olan kulüplerimizin maruz kaldıkları en büyük sorun bizatihi bu ülke için üretici olmalarından kaynaklıdır. Bu nedenle Teksüt Bandırma BK kulübümüzün yaşamış odluğu problem ülke basketbolumuzun asli meselesi olarak ele alınmalı ve çözümlenmelidir.

Bir basketbolsever olarak bu yazıyı yazarken bile çok ama çok zorlandım. Adeta parmaklarım klavyenin tuşlarına bile günlerce gitmedi. Ama maalesef ülke basketbolumuzun sorumluluğunu almış olanlar ise bu üzücü durum karşısında çözüm odaklı olamadılar ki, hem kendileri hem de ülke basketbolumuz için Bandırma Kırmızı gibi altın yumurtalayan bir organizasyona beklediğimiz hassasiyet ile yaklaşılmadı. Bundan sonra hangi kulüp bu denli bir organizasyon kurma teşebbüsünde bulunur ki? Yaşayacakları sorunlar karşısında çözüm bulacaklarına inandığı ve güvendiği kişileri yanlarında bulamayacaklarını bile bile bu tür organizasyonlara bu saatten sonra kim girişebilir ki? Ligimizde yetiştirici kulüplerimizin doğru düzgün söz hakkı bile yokken ve onlara adeta negatif ayrımcılık uygulanırken, kim ve neden Bandırma gibi bir organizasyona soyunur ki? Ülkemizde bir yabancı antrenöre ve oyuncuya 2-3 milyon euro yıllık ücret ödenirken, ülke basketbolumuzun lokomotifi olan bir kulübümüz ise bu ücretin çok ama çok daha azıyla kapanma noktasına geliyorsa, kimse kusura bakmasın ama ülke basketbol camiası olarak ben dahil hepimiz sınıfta kaldığımızı kabul etmeliyiz.

Her fırsatta mevcut TBF yetkililerinin çok değerli işlere imza attıklarını ve bundan sonra da atacaklarından emin olduğumu vurguluyorum. TBF Başkanımız Sayın Hidayet Türkoğlu ve ekibinin yönetimde olduğu sürede çok önemli işlere imza attıklarını bir basketbolsever olarak memnuniyetle görüyorum. Son olarak da ülke basketbolumuzun yıllardan beri eksikliğini hissettiği basılı yayın kısmındaki açığı kapatma adına iki önemli eseri (Türkiye'nin Basketbol Aşkı ve Türkiye Basketbol Tarihi kitapları) basketbolumuza kazandırdılar. Bu son kitap dahi tek başına mevcut TBF’nin ne kadar geniş bir vizyona sahip olduğunu gösterir. Ülke basketbolumuzun özlediğimiz yere gelebilmesi adına sadece parkedeki çalışmaların yetersiz olduğunu sıkça dile getirmiştim. Parke dışında da önemli işlere imza atıldığını görmek, bir basketbolsever için büyük bir mutluluk olsa gerek. Her iki kitabı da aldım ve alanının en iyi olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Yapılan doğru ve güzel işleri ne kadar övüyorsak, yapılan hataları da muhakkak dile getirmeliyiz. Uygun üslupla yapılan nitelikli eleştirilerin her türlü faaliyetin verimliliğini ve gelişimi sağlayacak en önemli unsurların başında gelmektedir. Bu açıdan baktığımızda mevcut TBF yönetiminin başta bulunduğu dönem açısından en büyük eksilerin başında hiç kuşkusuz ama öyle ama böyle ne olursa olsun kendi dönemlerinde Bandırma Kırmızı (Kuruluşu: 2005)’nın Teksit Bandırma BK (Kuruluşu: 1994) organizasyonunda olmayacak olması ve Teksüt Bandırma BK’nın da bundan olumsuz anlamda etkilenecek olmasıdır. Hatırlanacağı gibi Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanımız Sayın Hidayet Türkoğlu yaklaşık iki yıl önce, o zamanki sponsoru Banvit olan Bandırma organizasyonunu örnek kulüp olarak göstererek şunları söylemişti: "Banvit gibi bir yapılaşmanın 3 tane daha olması Türk basketbolunun çok önemli yerlere gelmesini sağlayabilir. Biz arkadaşlarımızla yaptığımız her organizasyonda bunun devam etmesi gerektiği söylüyoruz. Bu tip organizasyonlar birçok oyuncuya ve antrenörümüze birçok imkân tanıyor. Diğer kulüplerle yaptığımız görüşmelerde her zaman Banvit örneğini gösteriyoruz. Böyle güzel örnekler yaratabilirsek sanırım basketbol açısından daha iyi bir ivme kazanacağımıza inanıyorum. Şu anda da biliyorsunuz takımın başında alt yapı hocası Ahmet Hoca var. Biliyorsunuz A takımın başına geçti inşallah başarılı olacaktır. Bandırma halkına da uzun yıllardır basketbola sahip çıktıkları için teşekkür ediyorum. İnşallah bir de daha üst bir salon kazandırırsak daha üst seviyelere gelecektir”. Aradan iki yıl gibi bir süre geçti ve Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanımız Sayın Hidayet Türkoğlu’nun kendisinin bu kadar övgüyle bahsettiği organizasyon, yine kendi federasyon başkanlığı döneminde maalesef faaliyetlerine son verme durumuyla karşı kaşıya kaldı! Mevcut TBF yönetiminin imza atmış olduğu birçok olumlu faaliyetin sonrasında bu durum hiç güzel olmadı.

Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Kasapoğlu’nun, Anadolu Ajansına; "biz, tüm federasyonların tüm kulüplerin üretim endeksli, gençlerimizi çocuklarımızı kazanan bir bakış açısıyla yönetilmesini istiyoruz. Bizim temennimiz, bizim yaklaşımımız bu. Öyle olduğu taktirde de başarı hikayelerine yeni başarı hikayeleri katma adına ne destek gerekiyorsa bakanlık olarak bugüne kadar çeşitli destekler verdiğimiz gibi bundan sonra da bunları sağlarız" şeklinde yaptığı çok önemli açıklamaları da hatırlatmak istiyorum. Sayın Bakanımız çok net bir şekilde ifade ettiği gibi bu ülkenin gençlerine yatırım yapmak ve nitelikli sporcular yetiştirmek FEDERASYONLARIMIZIN ve KULÜPLERİMİZİN asli vazifeleridir.

Kim nerede hata yaptığına takılmadan, Teksüt Bandırma BK organizasyonunun yaşatılması ve Bandırma Kırmızı pilot takım organizasyonunun da tekrardan asli vazifesine dönmesinin sağlanması basketbol camiası olarak hepimizin sorumluluğudur. Çünkü Bandırma Kırmızı, bu ülke basketbolu için bir kulüp takımı olmaktan çok daha fazlasıdır…

Herkese mutlu, huzurlu, sağlıklı ve basketbol dolu günler diliyorum. Saygılarımla.
 
2011-2020 YILLARI ARASINDA BANDIRMA KIRMIZI FORMASI GİYEN YERLİ STATÜSÜNDE OYNAYAN OYUNCULAR
S
Adı Soyadı
Doğum
Tarihi
Oynadığı Sezonlar
2019-2020 Sezonu
Oynadığı Takım
Lig
1
Ahmet Fatih Cantitiz
31.05.1992
2011-2012, 2012-2013, 2013-2014, 2019-2020
Final Spor
TBL
2
Alperen Demir
01.04.2000
2016-2017, 2017-2018, 2018-2019
Bandırma Kırmızı
TBL
3
Alperen Şengün
25.07.2002
2018-2019
TEKSÜT Bandırma BK
BSL
4
Anıl Binici
01.03.1987
2011-2012
-
-
5
Arber Berisha
19.01.1997
2015-2016, 2016-2017
Gaziantep Basketbol
BSL
6
Arda Berk Kaya
25.01.2000
2016-2017
Bornova Belediye
TBL
7
Arda Çete
12.04.2001
2017-2018, 2018-2019, 2019-2020
Bandırma Kırmızı
TBL
8
Atakan Erdek
26.06.2001
2017-2018, 2018-2019, 2019-2020
TEKSÜT Bandırma BK
BSL
9
Ayberk Güleryüz
14.09.1995
2013-2014
-
-
10
Batıkan Demirtoz
14.03.1994
2011-2012
-
-
11
Berke Aygündüz
26.08.1998
2015-2016, 2016-2017
Karşıyaka Belediyespor
TB2L
12
Berkin Cilev
23.05.2003
2019-2020
Bandırma Kırmızı
TBL
13
Bora Can Işık
05.09.1998
2015-2016, 2016-2017
Merkezefendi Belediyesi
TBL
14
Boran Güler
21.11.2001
2017-2018, 2018-2019, 2019-2020
Bandırma Kırmızı
TBL
15
Burak Şaşmaz
17.01.1991
2013-2014
Kocaeli BŞB Kağıtspor
TB2L
16
Cenk Şekeroğlu
27.09.1991
2011-2012, 2012-2013, 2013-2014
Manisa Büyükşehir Belediye
TBL
17
Dusan Cantekin
21.06.1992
2012-2013
Frutti Extra Bursaspor
TBSL
18
Emre Özkan
04.01.1995
2015-2016
Selçuklu Belediyesi
TBL
19
Eray Akyüz
12.07.2000
2016-2017, 2017-2018, 2018-2019, 2019-2020
Bandırma Kırmızı
TBL
20
Ercan Osmani
04.08.1998
2016-2017, 2017-2018, 2019-2020
Bandırma Kırmızı
TBL
21
Ergin Groşa
07.01.1993
2017-2018
KB Peja
KL
22
Erkan Yılmaz
03.12.1997
2016-2017
TEKSÜT Bandırma BK
BSL
23
Erkin Şenel
17.01.1999
2015-2016, 2016-2017, 2018-2019
Merkezefendi Belediyesi
TBL
24
Erris Nushi
01.01.1996
2012-2013
-
-
25
Ersin Bingöl
10.01.1998
2015-2016
Kepez Belediye
TB2L
26
Fatih Mehmet Bardak
06.07.2002
2019-2020
Bandırma Kırmızı
TBL
27
Furkan Haltalı
02.12.2002
2017-2018, 2018-2019, 2019-2020
TEKSÜT Bandırma BK
BSL
28
Hakan Sayılı
14.02.2000
2016-2017, 2017-2018, 2018-2019, 2019-2020
Bandırma Kırmızı
TBL
29
Haluk Türkyılmaz
31.07.1997
2015-2016
-
-
30
Hamit Baysal
01.01.1995
2012-2013
-
-
31
Harun Can Doğan
02.04.1996
2012-2013, 2013-2014, 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018, 2018-2019
Balıkesir Büyükşehir Belediyespor
TBL
32
Hasan Emir Gökalp
12.10.1995
2016-2017
Galatasaray Doğa Sigorta
BSL
33
Hasan Yıldız
13.05.1992
2011-2012
-
-
34
Hüseyin Oğulcan Danacıoğlu
05.03.1996
2012-2013, 2013-2014
Ankara Kayı Gençlik
TB2L
35
İbrahim Çağrı Yeşildağ
02.02.1996
2012-2013, 2013-2014
-
-
36
İbrahim Kaçmaz
29.02.2000
2019-2020
Bandırma Kırmızı
TBL
37
İbrahim Yıldırım
15.01.1990
2011-2012
Selçuklu Belediyesi
TBL
38
İsmail Cem Ulusoy
04.10.1996
2012-2013, 2013-2014, 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018
Gaziantep Basketbol
BSL
39
Mahmut Can Çetin
29.04.2000
2016-2017
Balıkesir Büyükşehir Belediyespor
TBL
40
Mert Çiner
22.08.1995
2013-2014
-
-
41
Mert Gizir
22.07.1994
2011-2012, 2012-2013, 2013-2014
Fethiye Belediye
TBL
42
Mert Türkyılmaz
22.09.1992
2011-2012, 2012-2013, 2013-2014
-
-
43
Metehan Akyel
09.07.1996
2012-2013, 2013-2014, 2015-2016
Gaziantep Basketbol
BSL
44
Murat Kozan
25.07.1993
2015-2016
-
-
45
Osman Eray Karaca
-
2012-2013
-
-
46
Ozan Çorbacıoğlu
24.08.1992
2011-2012
-
-
47
Önder Atun
22.05.2001
2017-2018, 2018-2019, 2019-2020
Bandırma Kırmızı
TBL
48
Ragıp Berke Atar
13.07.1999
2015-2016, 2016-2017, 2017-2018
MZT Üsküp
ML
49
Rahmi Hepsarsar
16.02.1992
2012-2013
-
-
50
Rıdvan Öncel
21.02.1997
2015-2016, 2016-2017
TEKSÜT Bandırma BK
BSL
51
Sadık Emir Kabaca
13.12.2000
2016-2017, 2017-2018, 2018-2019, 2019-2020
TEKSÜT Bandırma BK
BSL
52
Sedat Ali Karagülle
28.05.1999
2017-2018, 2018-2019, 2019-2020
Bandırma Kırmızı
TBL
53
Süleyman Yavaş
01.01.1998
2015-2016
Ege Üniversitesi Gençlik
TB2L
54
Şafak Edge
17.06.1992
2011-2012, 2012-2013
Türk Telekom
BSL
55
Şehmus Hazer
15.02.1999
2015-2016, 2016-2017, 2017-2018
TEKSÜT Bandırma BK
BSL
56
Talat Alp Altunbey
04.05.1994
2011-2012, 2012-2013, 2013-2014, 2015-2016, 2016-2017
Fethiye Belediye
TBL
57
Taner Uğur Bayhan
21.06.1995
2012-2013, 2013-2014
Ankara Anadolu Basket GSK
TBL
58
Tolga Geçim
27.03.1996
2012-2013, 2013-2014
Anadolu Efes
BSL
59
Tufan Önen
03.01.1989
2011-2012, 2012-2013
Selçuklu Belediyesi
TBL
60
Uğur Siper
07.03.1995
2012-2013
-
-
61
Yiğit Karalar
15.03.2003
2019-2020
Bandırma Kırmızı
TBL
62
Yiğitcan Turna
07.03.1987
2011-2012, 2012-2013
Socar Petkim Spor Kulübü
TBL
63
Zafer Alp Sezer
18.03.1994
2011-2012
Geçit Spor
TB2L
Not: Yukarıdaki tablo, 2011-2012 sezonundan 2019-2020 sezonuna kadar olan süreçte Bandırma Kırmızı forması giyen yerli statüsünde oynayan bütün oyuncuları kapsamaktadır.
Kısaltmalar: BSL: Basketbol Süper Ligi, TBL: Türkiye Basketbol Ligi, TB2L: Türkiye Basketbol 2. Ligi, KL: Kosova Ligi, ML: Makedonya Ligi

 

Yorumlar Okunma: 5697