Bandırma'ya içim acıyor (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Bandırma'ya içim acıyor (Necip Kapanlı)

17-06-20 12:30
Banvit olarak başlayan ve Teksüt Bandırma olarak devam eden Bandırma kulübü son yıllarda harika altyapısı ile oyuncu yetiştirmekte zorlanan basketbolumuza can simidi oldu. Bu sezon altyapı Avrupa Şampiyonaları yapılmış olsa kadrolarda Bandırma'dan 10-15 oyuncu yer alacaktı. Bunun yanı sıra Tolga Geçim, Rıdvan Öncel, Şehmus Hazer gibi A Milli Takımı zorlayanlar, Alperen Şengün, Emir Sadık Kabaca, Berke Atar, Furkan Haltalı gibi zamanını bekleyenler bu kulüpten yetişti. Henüz izlemedik ama herkes Bandırma'daki 2006-2007 jenerasyonundan büyük övgülerle söz ediyor.

Bu kulübün önemini vurgulamak için çeşitli liglerde oynayan ve çeşitli milli takımların formasını giymiş yüzlerce oyuncuyu bu sayfalarda defalarca hatırlattık ancak Banvit'in sponsorluğu bırakmasından sonra organizasyonu sürdürebilmek zorlaştı. Altyapı ve Bandırma Kırmızı olmamış olsa, Teksüt'ün desteği BSL için yeterli olabilirdi ama bu kulübün giderlerinin en az yarısı altyapı ile ilgili. Günlük mutfak giderinin 1250 lira olduğunu bilmeniz dahi bu kulübün altyapıya ne kadar önem verdiğinin ifadesi.

Bu kulüp parçalardan oluşan bir bütün... Her yaş grubunda ikişer, üçer takımdan öne çıkanlar Bandırma Kırmızı'da gelişimlerini tamamlayıp daha sonra A Takımda oynamaya başlıyor. Bu parçalardan hangisinden vazgeçseniz sistem bozuluyor. Örneğin... Diğer birçok BSL takımlarının gençleri oturmayı kabullenmişken, TBL'deki pilot takımı; Bandırma Kırmızı genç takımla A Takım arasında sıkışan gençlerin sert bir lig ile sahada kalmasını sağladı ve oyuncular daha sonra A Takımına çok daha hazır geldi. Açıkçası Bandırma Kırmızı olmasa bugün, A Milli Takım sınırına gelmiş bu  oyunculardan söz edemezdik.

Şimdi... Maalesef Bandırma kulübü A Takımla birlikte Bandırma Kırmızı'yı birlikte götürecek güce sahip değil ve ilk etapta TBL takımını başka bir oluşuma vermek durumunda... Altyapıda ne kadar küçüleceğini, A takımı hangi şartlarda sürdüreceğini, hatta sürdürüp sürdüremeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. 

Bandırma'daki bütün oyuncular, bütün antrenörler başka kulüplerde iş bulabilirler ama ne yazık ki Türk Basketbolu altın yumurtlayan tavuğu kaybediyor. Hepimizin ama başta Türk Sporunu ve Türk Basketbolunu yönetenlerin orta ölçekteki bu üretken kulüp için neleri eksik yaptığımızı düşünmemizde fayda var... 

Yorumlar Okunma: 6445