THY neden Efes'in, Fenerbahçe'nin sponsoru olmaz? - BasketFaul.com

THY neden Efes'in, Fenerbahçe'nin sponsoru olmaz?

12-06-20 10:34
FIBA, kulüplere sağladığı katkı ile Eurocup'a darbe vurdu ve bu kupadaki birçok takımı Şampiyonlar Ligi'ne çalmayı başardı. Euroleague'e öfkesi dinmek bilmeyen Panarhinaikos organizasyondan ayrılma isteğini resmi olarak bildirdi. Pandemiden önce başlayan ödeme sıkıntısı şimdilerde daha da artan Fenerbahçe bütçesini yarı yarıya kadar düşürmenin planlarını yapıyor. Euroleague'de iki Türk, iki İspanyol, bir Rus takımı dışındakiler son yıllarda dolgu maddesi olmaktan öteye geçemedi. "NBA'den sonra Dünyanın en iyi ligi" olarak tanımlanan ancak üst düzey yetkilileri çok büyük maaşlarla çalışırken organizasyonu yerinde sayan Euroleague ciddi şekilde tartışılmaya başlandı. FIBA ise Şampiyonlar Ligi ile başlattığı hamleyi sürdürüp zaman içinde yeniden Avrupa'nın  "1 numaralı kupası"nın sahibi olmayı planlıyor.

Bizi daha çok ilgilendiren Euroleague'deki temsilcilerimizin durumu... Fenerbahçe büyük olasılıkla bu hafta sonunda Obradovic ile görüşecek ve anlaşma sağlanırsa ilk hareketler başlayacak ancak ilk hareketler yeni transferler değil, devam eden sözleşmelerin makul rakamlara çekilmesi için yapılacak pazarlıklar olacak. Fenerbahçe'nin bütçesi son yıllarda 30 milyon euro civarında oluştu, buna karşın TV geliri de dahil Euroleague'den aldığı para ve gişe hasılatı 7-8 milyon euroyu geçmedi. Ülker'in sponsorluğu sırasında bütçedeki açık kabul edilebilir miktarda idi ancak şimdiki sponsoru BEKO, başkan Ali Koç'a ait. Yani bir cepten, diğer cebe gibi ancak Fenerbahçe'nin kulüp olarak büyük borcu karşısında başkan Koç'un da basketbola destekte zorlandığı muhakkak. Şu ortamda dışarıdan büyük sponsor bulmak kolay değilken, Fenerbahçe doğal olarak ekonomik açıdan küçülmeye gidecek. Aslına bakarsanız yeni bütçe 16-17 milyon euro da olsa, iyi kullanılması şartıyla yine güçlü kadro kurmak mümkün ancak kadro kurulurken çok iyi araştırmaların yapılması ve paranın başında basketbolu bilen iyi bir Fenerbahçeli'nin bulunması da şart. Bir oyuncuya 3 yıl için 9 milyon euro kapalı kontrat vermek nedir? Basketbolu bırakma sürecine giren bir oyuncuyla 2 yıllık anlaşma yapmak mantıklı mıdır? Son yıllarda Fenerbahçe'ye gelen NBA patentli oyuncuları hatırlayın... Jan Vesely ve Ekpe Udoh dışında iz bırakanı hatırlıyor musunuz? Futboldaki üzüntüsünü basketbolla teselli ederken sadece kendi camiasında değil, hepimizde büyük heyecan yaratan Fenerbahçe'nin yeniden yapılanıp önümüzdeki sezonlarda zirveye oynamasını ümit ediyoruz.

Anadolu Efes, arkasında büyük bir holding de olsa pandemiden bütün kuruluşlar gibi etkilendi. Şampiyonluğun en büyük favorisiyken beyaz sezonun kurbanı olan Efes'in kadrosunu koruyup, yarım kalan işi tamamlamaya çalışacağından eminiz. Herkesin gözünün üzerinde olduğu Shane Larkin'in durumu önemli. Efes takım olarak harika bir sezon geçirdi ama Shane Larkin'in konumu herkesten farklıydı. Tribünler tamamen dolduysa bunda büyük payı olan Shane Larkin de yarım kalan iş konusunda bizler gibi düşündüğünü ve yeniden NBA sevdasına kapılmayacağını umarız.

Gerek Anadolu Efes, gerekse Fenerbahçe ülkede basketbol heyecanını yukarılara taşırken, özellikle Euroleague'i ayakta tutan sponsorların desteğini hak etmiyor mu? Örneğin yerli ve milli THY... Ve de Euroleague'in diğer Türk sponsorları... 

Bir an için bugüne kadar kendi çabalarıyla bugünlere gelen Fenerbahçe ve Anadolu Efes'in Euroleague'de olmadığını düşünün. Böyle bir durum THY için utanç kaynağı olmaz mı? Bir düşünün... (Basketfaul) 

Yorumlar Okunma: 5083