Furkan Korkmaz: Hayalim Şampiyonluk - BasketFaul.com

Furkan Korkmaz: Hayalim Şampiyonluk

09-06-20 12:42
Koray Durkal/Hürriyet
Furkan Korkmaz Korkmaz’ı tarif edecek en doğru kelimeler sanıyoruz ‘yetenek’ ve ‘azim’dir. Doğuştan sıradışı bir basketbol yeteneğine sahip olduğu aşikardı, ancak bunu geliştirmek tamamıyla kendisine bağlıydı. Çok çalışıp kendini geliştirmesi gerekiyordu. Furkan da bekleneni yaptı. Çocukluk çağlarında yaşıtları gezip tozarken, eğlenirken o hep çalıştı. Tatil, bayram dinlemeden antrenman yaptı. Sonuçta da muradına erdi. Dünya basketbolunun zirvesi NBA’e kabul edilen en genç oyunculardan biri olarak adını tarihe yazdırdı. 19 yaşında adım attığı Philadelphia 76ers takımıyla bu sezon NBA şampiyonluğu kovalayan Furkan Korkmaz’a telefonla ulaşıp sorularımızı sıraladık...

19 yaşında NBA’e gitmene rağmen sanki yıllardır bu organizasyonun içindeymiş gibi büyük bir tecrübeyle oynuyorsun. Özellikle bu seneki performansını neye borçlusun?

Her yeni ortamın kendine özgü bir adaptasyon süreci var. Bazıları için kısa, bazıları için uzun olabiliyor. Benim de bir alışma sürecim oldu. Hatta biraz da uzun sürdü; kolay bir süreç olduğunu söyleyemem. Ama her saniyesinde, geri adım atmadan kararlılıkla devam edeceğimi söyledim kendime. Bu sene, doğru yerde olduğumu ve doğru zamanın geldiğini düşünüyorum. Sahaya çıktığım her an, önce en iyi yaptığım şeylerden başlayarak performansıma yansıtmaya çalıştım. Bu da her geçen gün takımdaki yerimin daha sağlam olmasını sağladı.

Wilt Chamberlain’den Allen Iverson’a kadar pek çok efsanenin forma giydiği bir takımdasın. şehrin simgelerinden Rocky efsanesi de buna dahil. Bir gün Furkan o merdivenlerde yüzlerce çocukla Rocky gibi şampiyonluk kutlaması yapacak mı?

NBA şampiyonluğu yaşamak en büyük hayallerimden biri. Bir de böylesi önemli isimlerin efsane olduğu bir takımda bunu yaşamak bambaşka bir duygu olur. Philadelphia’nın spora olan tutkusunu hepimiz biliyoruz. şampiyonluk kazanırsak nasıl kutlamalar olacağını hayal bile edemiyorum. Rocky gibi çocukları peşimize takıp merdivenleri tırmanır mıyız bilemedim. Ama çok güzel kutlarız buna eminim.

NBA’de oynamak sana hayata dair neler öğretti?

Hayatın her saniyesinin insana yeni şeyler öğrettiğini düşünüyorum. NBA bambaşka bir tecrübe. Sadece sporla ilgili değil başarıyla, arkadaşlıkla, takım olmakla, aileyle ilgili çok fazla şey öğretiyor insana. Birçok sorunla yüzleşiyorsunuz ve üstesinden gelmeniz gerekiyor; bu süreç sizi çok geliştiriyor. Misal, burada yalnızlığın güzel olduğunu ama insanlarla birlikteyken de çok eğlenebileceğimi öğrendim. Yeni bir coğrafyada, yeni bir kültürde, işini iyi yaptığın sürece ayakta kalabileceğini öğrendim. Bir de aileyi özlemenin çok güçlü bir duygu olduğunu...

The Last Dance belgeseliyle Michael Jordan efsanesi yeniden hayat buldu. Senin bu belgesel hakkındaki düşüncelerin neler?

Belgeselle ilgili çok şey yazıldı, söylendi. Basketbolu her anlamda değiştirmiş bir dönemden, takımdan ve oyunculardan bahsediyoruz. Üzerine bu kadar konuşulması normal. NBA’in o yıllarını birinci ağızdan aktarması çok güzel. Ben beğenerek izledim. Sadece basketbola ilişkin değil, hayata ilişkin çok güzel noktalara değiniyor. Her saniyesinde Michael Jordan’ın o kazanma hırsını görebiliyorsunuz. Bazen çok baskın olabiliyor ama “Kendim yapamayacağım herhangi bir şeyi takım arkadaşlarımdan istemedim” cümlesi aslında ne kadar saf bir kazanma hırsı olduğunu ortaya koyuyor.

 

Yorumlar Okunma: 781