Draftlara katılacaklara ilginç testler - BasketFaul.com

Draftlara katılacaklara ilginç testler

01-06-20 10:20
Genelde NBA takımlarının drafta girecek oyuncular üzerinde yaptıkları değerlendirmeler, genç yeteneklerin NCAA turnuvalarında gösterdiği performanslar üzerinden şekilleniyor. Ancak bu yıl Coronavirüsü salgını sebebiyle turnuvaların iptal edilmesi, NBA takımlarının oyuncuları değerlendirebilmek için yeni yöntemler bulmasını gerektiriyor. Arayış içerisinde olan takımlar da oyuncuları değerlendirebilmek için çareyi zeka testi uygulamakta bulmuş.

Bleaher Report’tan Jonathan Wasserman’ın haberine göre aralarında Golden State Warriors, Boston Celtics, Minnesote Timberwolves, Charlotte Hornets ve Toronto Raptors’ın bulunduğu takımlar, oyuncularla yaptıkları video konferanslar esnasında drafta girecek yeteneklere zeka testi de uyguluyor.

Gelen bilgilere göre bu zeka testlerinin içinde şekil ve numara eşleştirme ile hafıza testleri bulunuyor. Takımların, oyuncuların basketbol yetenekleri dışında oyuncuların kavrama ve basketbol bilgilerini de değerlendirmeye aldığı öğrenildi.

Draft denemesi ve takımların oyuncularla gerçekleştirdiği özel deneme antrenmanları draft sürecinin en önemli parçalarından birisiydi. Ancak bu yıl Coronavirüsü salgını sebebiyle uygulanan seyahat kısıtlamaları sebebiyle bu antrenmanların gerçekleştirilmesi düşük bir ihtimal olarak görülüyor.

Coronavirüs salgını sebebiyle lotarya kurası ve draft denemelerinin ertelendiği açıklanmıştı. Ancak draft antrenmanlarının tamamen iptal edilmesi bekleniyor.

Celtics ve Warriors için oyuncuları değerlendirebilmek için mümkün olduğu kadar farklı yöntem bulmak en mantıkı seçenek olarak gözüküyor. Eğer şu anki sıralamayla draft lotaryasına girecek olurlarsa Golden State Warriors’ın draftta ilk üç sıradan seçim yapması kesin. Celtics de ilk turda sahip oldukları üç draft hakkıyla draftın en önemli takımlarından birisi olacak. (Eurohops) 

Yorumlar Okunma: 2361