FIBA-Euroleague kapışması üzerine - BasketFaul.com

FIBA-Euroleague kapışması üzerine

30-05-20 08:19
FIBA, Avrupa Kupaları için tek tabanca olduğu süreçte organizasyonla ilgili gelişim sağlayamaması, yönetime hangi ülke egemense o ülkenin takımlarının itelenmesi, hakem ahlaksızlıklarının ayyuka çıkması sonucunda Euroleague kuruldu ve çok kısa sürede Avrupa'yı ele geçirdi. Şimdilerde ise FIBA'nın "Şampiyonlar Ligi" ile atağa kalktığını, ilk etapta Eurocup'ın yerine geçmeye çalıştığını görüyoruz. FIBA'nın takımlara Eurocup ile kıyaslanmayacak kadar fazla bedel ödeyecek olması ciddi bir cazibe yaratıyor. Eurocup'ın tek cazibesi ise şampiyon takımın bir sonraki sezon Euroleague'de oynama hakkı elde edecek olması.

Euroleague hiç tartışmasız Avrupa'nın en itibarlı kupası ancak bu organizasyona gücü yetecek takım sayısı fazla değil. Oyuncu ve staff maliyetlerinin hızla yükselmesine karşın Euroleague ödemeleri buna ayak uyduramayınca kulüpler ayakta kalmakta zorlanıyor. Böyle olunca da Euroleague'de oynayacak gücü kendisinde görmeyen takımlar Eurocup yerine Şampiyonlar Ligi'ni tercih etmeye başladı. Tamamlanamayan Eurocup sezonunda sadece Partizan ve Bologna'nın Eurolegue hayali vardı, diğerleri ise dolgu maddesiydi.

FIBA Şampiyonlar Ligi'nin en önemli katkısı, yerel liglere olacak çünkü bu kupaya katılacak takımlar ligdeki sıralamaya göre adil şekilde belirlenecek ve yine ligdeki sıralamasına göre ödül alarak sezona başlayacak. Dolayısıyla liglerinde play off mücadelesi yapan takımlar, daha üst sıralarda yer almaya çalışarak mücadele dozunu artıracak. 

Önümüzdeki günlere takımlarımız hangi Avrupa Kupası'nı tercih ettiklerini açıklayacak ve göreceğiz ki Eurocup'tan da teklif alanların çoğu, Şampiyonlar Ligi'ni seçmiş olacak.

Euroleague'in Avrupa Basketboluna heyecan ve kalite getirdiği muhakkak ancak son yıllarda takımların gelir-gider dengesinin bozulmaya başlaması önemli bir handikap. Bunun yanı sıra Euroleague'in takviminin artan takım sayısına bağlı olarak, yerel ligler ve milli maçlarla çakışması Avrupa'da ciddi bir kaos yaratıyor. FIBA yaz turnuvalarını, basketbolseverlerin milli takımlarını, NBA oyuncuları dışında çıplak gözle kendi sahalarında izlemesi için sezon içine koymaya başladı ve trafik iyice sıkıştı. 

FIBA'nın Eurocup'ı üçüncü plana atmaya çalışmasından sonra zaman içinde Euroleague'e karşı hamleye hazırlandığını tahmin edebilmek çok zor değil. Önümüzdeki yıllarda FIBA büyük bir sponsor bulup, Euroleague'in yerini alabilirse, Avrupa takvimindeki sorunların azalacağı, belki de tamamen giderileceği bir ihtimal. 

FIBA-Euroleague kapışmasının nasıl sonuçlanacağını izleyip göreceğiz ancak tartışılmayacak bir konu varsa, o da Avrupa'da dört kupanın oynanmasının büyük bir saçmalık olduğu. (Basketfaul) 

Yorumlar Okunma: 3628