Bertomeu: Liderlik şampiyonluğun garantisi değil - BasketFaul.com

Bertomeu: Liderlik şampiyonluğun garantisi değil

25-05-20 15:05
THY EuroLeague sezonunun sona ermesinin ardından THY EuroLeague CEO'su Jordi Bertomeu, yazılı bir açıklamada bulundu.

"Şüphesiz 20 yıllık tarihimizde aldığımız en zor karar oldu. Elimizde olmayan sebeplerden ötürü, Avrupa basketbolunun en zevkli ve heyecanlı sezonunu kısa tutmak zorunda kaldık. Bu karar, tüm lig paydaşlarının kararlılığını koruduğu ve tüm çabalarımız için itici güç olan taraftarlara eksiksiz ve benzersiz bir özel sezon sunmaya çalışmak için mümkün olan her yolu tükettiğimiz iki buçuk aydan sonra alındı. Bununla birlikte, taraftarların bugüne kadarki oyunlardan ne kadar keyif aldıklarını gösteren rekor veriler, bize daha iyi bir 2020-21 sezonu planlamaya başlamak için her zamankinden daha fazla enerji veriyor.

EuroLeague ve EuroCup topluluklarının bu inanılmaz zor zamanlarda nasıl birleştiklerini görmekten gurur duyuyorum. Aynı şekilde, kulüplerimizin kararlarındaki cesaretten ve topluluğa olan katkılarından, EuroLeague markasına ve temsil ettiklerine olan inanç ve bağlılıklarından, başından beri destekleyici olan anlayışlı hakemlerimizden, oyuncularımızdan, antrenörlerimizden gurur duyuyoruz. Burası olağanüstü bir topluluk ve biz de onun bir parçası olarak ayrıcalıklıyız.

Açıkçası, 2019-20 sezonunu sürdürmek için birçok motivasyonumuz vardı, ancak böyle istisnai bir durumda, insanların sağlığını diğer ilgi alanlarının önüne koymak zorundayız: oyuncularımız, antrenörlerimiz, hakemlerimiz, kulüplerimiz, personeli lig çalışanlarımız, yayıncılarımız ve tüm aileleri bunu yaparak inançlarımıza ve temsil ettiğimiz değerlere bağlı kalıyoruz. Önümüzdeki aylarda sadece bir görevimiz var: topluluklarımızın güçlenmesine yardımcı olmak ve taraftarlarla yeniden bir araya gelebileceğimiz zamanlar için kendimizi - saha içinde ve dışında en iyi ortamı oluşturmak için elimizden gelen her şeyi yapmak. Bu bir son değil, yeni bir başlangıç.”   
 
MEDYAYA YANITLARI
THY EuroLeague CEO'su Jordi Bertomeu sezonun iptaline ilişkin kararın ardından basın mensuplarıyla bir toplantı yaptı.

Bertomeu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

- Oyuncuların diğer faktörleri gözeterek oynamak istemediklerine (antrenmansızlık, sakatlık riski, hastalanma riski, v.b.) olan inancım tam. Onların, oynamasalar dahi gelirlerinin % 80’ini garanti altına almalarının ve oynadıkları taktirde sadece yüzde 5 gibi bir fark olacağının etkisiyle böyle bir karar aldıklarını düşünmüyorum. Bu yüzden kararlarını mantıklı buluyorum. Ayrıca oyuncuların birçoğu, Euroleague’in hak ettiği performans düzeyine erişemeyeceklerine inanıyorlardı.

- Eğer taraftar olmazsa ne oluru konuşmak için çok erken. Tabii ki bunun için beklememiz ve salonların taraftarlar için tam anlamıyla güvenli hale geldiğini görmemiz gerek. Şu anki süreçte haftalık değişimler olabiliyor. O yüzden son ana kadar gelişmeleri birlikte takip edeceğiz.

- Bugünkü toplantımızın başlığı pandeminin ekonomik boyutu değildi. Elbette bunu değerlendireceğiz. Ama önce turnuvanın şu anki durumunu netliğe kavuşturmamız gerekiyordu.

(Turnuvalardaki şu anki pozisyonları itibarıyla şampiyonlukta iddialı kulüplerle iligili olarak)
-Tabii ki sadece Eurocup’ta Partizan için değil, Euroleague’de de benzer durumda olan Anadolu Efes vardı. Lider olmanız elbette iddianızı ortaya koyuyor ancak şampiyonluğun garantisi anlamına gelmiyor. Tabii ki bu bizim tercih ettiğimiz, hoşnut olduğumuz bir durum değil.

- Ekonomik anlamda olumsuz etkilerin kulüplerimiz için, tüm tüm için en aza indirgenmesi, sürecin en az hasarla atlatılması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Bu süreç, bize gelecekte yapmayı planladığımız atılımları da hayata geçirmemiz konusunda daha süratli olmamız gerektiğini de gösteriyor.

- Eurocup’a katılacak takımlar konusunda, wild card katılımı açısından Farklı bir yol izleyebiliriz. Liglerin çoğunun iptal edilmesi dolayısıyla bu noktada Farklı kriterlerimiz olabilir. Ama şu anda bunun için de konuşmak erken.

- Bugünkü toplantımızda şampiyon ilan etme ile ilgili en küçük bir tartışma yaşanmadı. Konusu bile olmadı. Sezonun tamamlanmadığı, Play-Off’un, F4’ün oynanmadığı bir sezonda böyle bir karar almak doğru olmazdı. Gelecek sezonda yine böyle bir pandemi krizi ile karşılaşmamız halinde uygulanabilecek prosedüre, B planına dair kulüplerimizle yapacağımız görüşmeler sonunda netlik kazandıracağız.

- Elbette yeni sezon için her ülkenin kendi pandemi protokolü olacaktır. Belki de maçların başlayacağı süreçte bazı ülkeler ve şehirler hala virüsle mücadeleye devam ediyor olacak. Tabii ki maçların ertelenmesi, gününün değişmesi gibi seçeneklerimiz olacak. Bundan daha fazlası da zaten elimizden gelmez. Önümüzdeki sezonun farklı bir sezon olacağını herkesin anlaması gerekiyor.

Yorumlar Okunma: 2660