Euroleague için karar günü (Oyuncular Birliği devama karşı) - BasketFaul.com

Euroleague için karar günü (Oyuncular Birliği devama karşı)

25-05-20 09:46
Sırp haber ajansı Nova.rs’nin haberine göre EuroLeague Oyuncular Birliği, takımlara yolladığı mektupta 2019-20 EuroLeague sezonunun iptal edilmesi için oy kullanmalarını talep etti.

Geride bıraktığımız Cumartesi günü EuroLeague yetkilileri, takım kaptanları ve her takımdan bir oyuncu temsilcisinin yer aldığı bir toplantı gerçekleştirmiş, Euroleague CEO'su Jordi Bertomeu  tamamına yakın oyuncunun devam edilmemesi şeklinde görüş bildirmesinden sonra toplantıyı kapatırken, "Büyük olasılıkla tahmin ettiğiniz karar çıkacak." demişti.

Oyuncular Birliği, EuroLeague ile ilgili alınacak kararlar üzerinde söz sahibi değil. Bu yüzden birlik, sezonun devam etmesi durumunda takımların karşılaşabileceği riskleri ve sınırlamaları anlatan bir mektup hazırladı.

A Lisans sahibi Barcelona, Baskonia, Real Madrid, Olympiacos, Panathinaikos, Maccabi Tel Aviv, Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko, Olimpia Milano, Zalgiris Kaunas ve CSKA bugün düzenlenecek toplantıda 2019-20 EuroLeague sezonunun devam edip etmeyeceğine karar vermek için oy kullanacak.

Takımlara yollanan mektupta yer alan notlar arasında oyuncuların yaşayacağı seyahat zorlukları da yer alıyor. Oyuncular Birliğine göre EuroLeague’de mücadele eden 70 Amerikalı oyuncu, ülkelerine dönmüş durumda. Bu oyuncuların Avrupa’ya seyahat etmesi hem kendi hem de ailelerinin sağlığını tehlikeye atmak anlamını taşıyor.

Bunun dışında, birçok oyuncu katı karantina kurallarının uygulandığı ülkelerde yer alıyor. Bu da bir süredir antrenman sınırlı imkanlarla antrenman yaptıkları ya da yapamadıkları anlamına geliyor. Bu şartlar altında tekrar maçlara başlamanın ideal olmadığının altı çizildi.

Buna ek olarak Oyuncular Birliği, EuroLeague yönetiminin şu andaki şartlar içerisinde oyuncuların, koçların, görevlilerin ve maçlarda yer alacak kişilerin sağlığının garanti altına alınmasının imkansız olduğunu çünkü Avrupa’da Corona salgının henüz sona ermediğini de vurguladı. (Euroleague) 

Yorumlar Okunma: 962