İpek Özsüner'in anlatımı ile Pilatesin sporculara yararı - BasketFaul.com

İpek Özsüner'in anlatımı ile Pilatesin sporculara yararı

19-05-20 14:25
Pilates eğitmeni İpek Teziç Özsüner, Aytaç Kuru'nun söyleşi konuğu oldu.

* 6-7 yaşlarında Fenerbahçe basketbol okulunda oyunculuğa başladım. İlk antrenörüm Murat Özgül'dü.

* Babam Coşkun Teziç camiada herkesin tanıdığı bir isim. Annem de beden eğitimi öğretmeni. Spordan hiç kopmamış olmamın sebebi ailemdir.

* Pilates eğitmenliğini son 4 senedir meslek olarak yapıyorum. Ondan önce annemin de iş alanı olduğundan daha çok hobi olarak yapıyordum.

* Profesyonel oyuncular, off sezonda reformer ve pilates çalışmalarını daha çok tercih ediyor. Sezona hazırlık açısından ve sakatlık önleyici çalışmalar da yapıldığından tercih ediliyor.

* Reformer, kişinin kendi ağırlığı ile kaslarını esnettiği bir spor çeşididir. 

* Pilatese başlama yaşını iki ayrı biçimde ele almak gerekir. Mat pilates için başlangıçta 6-7 yaşın uygun olduğunu söyleyebilirim. Reformer için ise 14-15 yaşın uygun olduğunu söylemeliyim. Çünkü duruş bozuklukları bu yaşlarda başlıyor.

- Bu süreçte altyapı sporcularını çok iyi gözlemleme şansım oldu. Genel itibari ile duruş bozukluklarının yaygın olduğunu söylemeliyim. 

* Reformer'ın sporcular üzerinde çok faydaları var. Kas boyunu uzatır ve kasları güçlendirir. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkısı var. Esneklik kazandırır ve duruş bozukluklarını giderme konusunda katkıları vardır. Omurga sağlığını korur ve doğru nefes almayı öğretir.

* Vücudumuzdaki tüm kas gruplarını reformer sayesinde çalıştırınız. En çok da core bölgesine katkısı vardır. Basketbolda da core bölgesinin önemi çok fazladır. 

* Genelde altyapı sporcularının boy uzatıp uzatmama konusunda soruları oluyor. Reformer, diğer tüm sporlar gibi boy uzatmaz ama duruş bozukluklarını giderdiği için daha sağlıklı bir uzamanın önünü açabilir.

* Sporcu olmayan insanlardan da yoğun bir talep var. Normal popülasyon da sağlıklı bir yaşam için ve fit kalabilmek için reformer yapabilir.

* Pilates, yeni bir şey değil aslında eskiye dönüştür. Pilates'in adı Josef Pilates'ten geliyor. 1883'de raşitizm ve astım hastası olarak dünyaya gelmiş biri. 1.dünya savaşı sırasında hastanelerde görev alıyor. Hastanede yatakların yaylarından faydalanarak, hasta tedavi etmeye başlıyor. Reformer'da bulunan yayların da aslında çıkış noktası çok eskiye dayanıyor. 

Yorumlar Okunma: 937