Ayak çizgi (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

Ayak çizgi (Efe Can Önal)

13-05-20 10:24
Evet, TBF beklenen kararı verdi ve liglerimiz sonlandırıldı. Şimdi yeni sezona kadar önümüzde uzun bir bekleyiş olacak ancak sağlık açısından doğru bir karar oldu. 

Bu süreçte de gördüğünüz ve izlediğiniz üzere insanlar evlerinden bir takım platformlar üzerinden basketbola dair yayınlar yapmaya başladı. Ben bu süreci ise yazı odaklı geçirdim ancak canlı yayın konuklarının sürekli gündemde olan insanlar olması beni biraz hareketlendirdi diyebilirim. Çünkü basketbolun bir de arka bahçesi var. Bunlar kim derseniz, Öneriler ve Arka Sıradakiler yazımda da belirttiğim gibi “görmezden geldiklerimiz”. Hem konu olarak hem de insan olarak. O yüzden eli taşı altına işin bu tarafı için koymamız gerektiğini düşündüm ve YouTube üzerinden bir kanal açtım. Kanalın ismi “Ayak Çizgi”. Dün canlı yayındaki ilk konuğum ise eski klasman hakem ve avukat Sinan Ertekin’di. Uzun süredir dile getirdiğim üzere sendikalaşma ve basketbol paydaşlarının hakları ve hakemlik üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.

Canlı yayında dile getirdiğim bir konuyu belirtmek istiyorum. Şu anda ülkemizde bazı belediyelerce uygulanan “Askıda Fatura” diye bir yardımlaşma platformu var. Biz de bunu basketbol adına gerçekleştirebiliriz diye düşünüyorum. Adına ister “Askıda Maaş” diyin ister “Askıda Emek”. Özellikle şu an ki süreçten dolayı, maaşlarında aksama yaşayan sporcular ve antrenörler, hatta sigortasız çalıştığı için işsizlik maaşı ya da kısa çalışma ödeneğine başvuramayan bütün basketbol paydaşlarının mağduriyetinin giderilmesi lazım. Gelir seviyesi yüksek olan basketbolcu ve antrenörlerimizin bu konuda öncülük etmesi gerektiğini düşünüyorum. Buna benzer bir uygulama teniste başladı diyebiliriz. Erkekler Dünya 1 numarası Novak Djokovic; başta kendisi olmak üzere geliri üst seviyede olan tenisçilerin daha düşük ve kısıtlı imkanlarda tenisten para kazanan insanlara yardımcı olması gerektiğini söyledi ve bu konuda öncülük etti. Nasıl bir şekilde uygulamaya koyabiliriz bilemiyorum çünkü bir elin verdiğini diğer el görmemeli ancak zor koşullarda hayatını idame ettirmek zorunda kalan basketbol paydaşlarını görmezden gelmemek lazım. Tüm basketbol ailesi olarak; saha içindeki mücadelenin sonlandığı bu süreçte, esas hayat mücadelesinin başladığı saha dışı sorunlara odaklanma zamanıdır. 

Ayrıca tek geçim kaynağı hakemlik olan bazı Klasman ve İl hakemleri içinde bir birlik beraberlik oluşturma zamanıdır. İşin o kısmında da bir bütünlük oluşturmak şart.

Not: Kulüpler paraları ödemesin biz niye hamle yapalım diye düşünenler olabilir yani bu durumdan faydalanan kulüplerin olacağını söylenebilir. Varsın olsun önemli olan insanların mağduriyetinin giderilmesi ve birlik olma sürecidir. Elbette bir basketbol sendikası olsa belki insanların hakkını savunması daha kolay olacaktı ama bu dayanışma süreci umarım bir şeylerin öncüsü olur. Korona bu sene hayatımıza girdi belki ama unutmayın ki basketbolda her sezon korona mağduriyeti yaşayan insanlar var.  

Yorumlar Okunma: 6724