Euroleague takımlarında tahmini gelir kaybı %30 - BasketFaul.com

Euroleague takımlarında tahmini gelir kaybı %30

12-05-20 11:00
Kaynak: Eurohoops
Turkish Airlines EuroLeague yönetimi 24 Mayıs tarihinde sezonun yaz döneminde devam edip etmeyeceğini açıklayacak.

Birçok takımda oyuncular bireysel antrenmanlara başladı. Ancak takımların hem saha içinde hem de maddi anlamda alışıldığı düzene dönmesi zaman alacak gibi gözüküyor.

2019-20 sezonunda takımların yaşadığı büyük maddi kayıplara ve önümüzdeki sezon gelirlerin de düşmesinin beklenmesine rağmen EuroLeague kulüpleri, sorunlu iş modellerini önlerine çıkan kriz ortamında kemer sıkma politikası takip ederek devam ettirebilir.

Gelirlerin ortalama %30 azalması ve Maccabi’nin durumu 

Genel kanı, EuroLeague takımlarının toplam gelirlerinin %30’unu kaybedeceği yönünde. EuroLeague kulüpleri arasında en büyük maddi kayıp yakalaması beklenen takım ise Maccabi Tel Aviv.

Maccabi, Avrupa genelinde en fazla bilet gelirine sahip olan takım. İsrail ekibi yıllık ortalama 10 milyon Euro civarında bilet geliri elde ediyor. İsrail, aynı zamanda en büyük yayın anlaşmalarından birisine sahip. Bu anlaşmanın aslan payını da Maccabi alıyor. Bu de Maccabi’nin İspanyol ya da Yunan rakiplerine göre daha yüksek yayın gelirleri elde etmesini sağlıyor.

İsrail medyasına göre Maccabi, İsrail maliye bakanlığına Corona salgını sebebiyle yaklaşık 21 milyon Euro civarında bir zarara uğrayacağını bildirdi. Bu rakam önümüzdeki sezonun maçlarının seyircisiz oynanması durumunda daha da yukarıya çıkabilir.

Zalgiris Kaunas, Baskonia, Panathinaikos ve ALBA Berlin gibi yüksek bilet gelirlerine sahip olan takımlar için sorunun boyutu daha büyük. Bu kulüpler aynı zamanda takım sahiplerinin cebinden mümkün olduğu kadar az para harcayıp EuroLeague Financial Fair Play kurallarına uyarak kadro kurmaya çalışıyor.

Takım sahipleri zarar etmeye alışık 

Tüm bunlarla birlikte EuroLeague kulüplerinin büyük bir kısmı yıllardır zarar ediyorlar. Henüz resmi bir açıklama olmasa da Anadolu Grup’un sahibi olduğu Anadolu Efes’in oyuncu maaşlarında salgın sebebiyle bir kesintiye gitmeyeceği öğrenildi. İspanyol milyarder Juan Roig Alfonso’nun sahibi olduğu Valencia Basket de oyuncuların maaşında sadece %4’lük bir kesintiye gideceğini açıkladı.

Real Madrid’in salgının ilk döneminde oyuncu maaşlarında kesintiye gitmek gibi bir niyeti yoktu. Ancak Real Madrid, La Liga’nın tekrar başlayıp başlamama durumuna göre maaşlarda %10 ile %20 arasında bir kesintiye gidebileceğini açıkladı. Bu açıklamayla birlikte Real Madrid, basketbol şubesinin finansal anlamda futbol takımına bağlı olduğunu kabul etmiş oldu. Bu Avrupa’da büyük bir futbol takımıyla bağlantısı olan birçok basketbol takımının yaşadığı bir durum.

Ancak bu işlerin değişmeyeceği anlamına da gelmiyor. Olympiacos yöneticisi Nikos Leponiotis, gelirlerde %50’ye varan bir kayıp yaşayacaklarını açıklamıştı. CSKA Moskova’nın başkanı Andrey Vautin de bütçelerinde %30 civarında bir kesintiye gidebileceklerini söylemişti.

Önümüzdeki birkaç sezon takımların gelirlerinde ve bütçelerinde kesintiler yaşanacak olsa da takım sahipleri bu kayıpların büyük kısmını ceplerinden karşılayarak rekabeti üst seviyede tutmaya hazır.

EuroLeague’in çehresi muhakkak değişecektir ancak bu krizi EuroLeague kulüpleri atlatacak gibi duruyor. Bunun için Financial Fair Play kurallarının bir nebze gevşemesi ya da özellikle orta sınıf oyuncuların alacağı kontratların çok daha düşük ücretler barındırması da ihtimaller dahilinde.

Çoğu takımın bu maddi krizi atlatmalarını sağlayabilecek takım sahipleri var. Bu yüzden esas önemli olan soru, gelirler tekrar salgın öncesi seviyeye çıktığında daha stabil ve devamlılığı olan bir EuroLeague ortamı nasıl yaratılabilir? 

Yorumlar Okunma: 970