Ene: Altyapılarda kulüpler değil, okullar olmalı - BasketFaul.com

Ene: Altyapılarda kulüpler değil, okullar olmalı

10-05-20 17:32
TOFAŞ Koçu Orhun Ene, TÜBAD'ın düzenlediği programda "Genç Oyuncuların Profesyonel Basketbola Adaptasyonu" konusunda bilgilerini aktardı.

* Chuck Davis, genç oyuncuların süre almasını kastederek "Neden bir maçı iki defa kazanmak zorunda kalıyoruz." diye sormuş, "Sizin de yer aldığınız bu kadroyu oluşturmak için gençleri de takım arkadaşı olarak kabul edebilmeniz lazım." cevabını vermişti. Takımın deneyimli oyuncuları ikna olunda, gençleri devreye sokmak kolaylaştı.
* İşler gençlerle iyi gittiğinde kulüp için de, taraftarı etkilemesi açısından da iyi oluyor.
* Türk sporu dramatik bir değişiklik yapmak istiyorsa çocuklar kulüplerde değil, eğitimi de birlikte götürmek için okulları adına oynamalı. Altyapılarda kulüp olmamalı. Birçok genç oyuncu okulu bir kenara iterek geleceği açısından doğru karar vermiyor.
* TOFAŞ'ın Eurocup'ta geçmişe göre düşük bütçelerle ilk 8'e kalmasında genç oyuncuların katkısı büyük oldu.
* Geçmişe göre antrenörler daha agresif. Öfke kontrolünü öğrenmek yerine öfkeli olmamayı öğrenmek gerekir. Öfke olduğu zaman antrenör, oyuncusu ile iletişim sağlayamaz.
* Devşirmelerle çözüm aranırken yerli oyuncuların da mesaj alması ve daha iyi olmaya çalışmaları lazım. Onların sahada söyleyecekleri şeyler olmalı.

* Pilot takım uygulamalarının yararlı olduğunu düşünüyorum, A Takıma geçişte faydası oluyor. 

Yorumlar Okunma: 2086