Cenk Yıldırım: Şimdiki altyapı antrenörleri çok şanslı - BasketFaul.com

Cenk Yıldırım: Şimdiki altyapı antrenörleri çok şanslı

10-05-20 13:25
Anadolu Efes Asistan koçlarından Cenk Yıldırım, Aytaç Kuru'nun instagram üzerinden yaptığı söyleşiye konuk oldu. 

- Çok üst düzey bir oyunculuk hayatım olmadı. Altyapıda, çeşitli ikinci lig takımlarında ve bir iki sene de birinci lig de oynadım.
- Karagücü'nde askerlik sürecimde Serdar Apaydın ve Tamer Oyguç ile beraber oynadık. 
- Antrenörlük hayatıma Beşiktaş'ta başladım. Tamer Karakoç'un asistanı olarak çalıştım. Bilgi birikimi çok yüksek, altyapıya değerli hizmetleri olan biridir. Daha o zamanlarda Avrupa'da klinikler veren bir coachtu.
- 10 yıl Kanada'da yaşadım. Kanada vatandaşlığım da var. Oradan dönüşte Anadolu Efes altyapısında çalışmaya başladım.
- Efes'te her kategoride çalıştım. Minikler küçükler ve gençler haricinde pilot takımımız Pertevniyal'de de asistan coach'luk yaptım. Son 3 senedir de A takımda çalışıyorum.
- Şuana dek hep iyi antrenörler, iyi organizasyonlar ve kaliteli insanlar ile çalıştım. Bu da benim şansım. 
- Efes demek Türk basketboluna hizmet demek aslında. Bosna Hersek'te, Kıbrıs'ta bile ücretsiz okullar açıldı ve basketbol eğitimi verildi. Burası bir kulüp tabii ki ama bana göre bir okul.
- Kulübün girişinde bir kütük var. Yüzlerce isim var üzerinde. Burada nefes almış, emek harcamış ve başarı sağlamış herkesin adı yazıyor. 
- Çetin Yılmaz'ın bir sözü var. 100 oyuncu içinden 2-3 oyuncunun üst düzey olabildiği bir ortamda, 97 oyuncunun da iyi birey, iyi insan, iyi bir baba olabilmesi için de uğraşmalıyız. Bu konu da bizim için çok değerli ve önemsiyoruz.
- Merter'de altyapımız ile A takımımız iç içeyiz. Merter herkes için bir ilham kaynağı. A takım oyuncularımız , altyapı oyuncularımıza birşeyler göstermeyi, onları eğitmeyi de çok seviyorlar. Bazen de altyapıdaki oyuncularımız onlardan birşeyler istiyorlar saha içinde. Bu iletişimin avantajlarını yaşıyoruz.
- Aydın Örs dönemi burada şahane işler yapıldı. Şimdi Ergin abi ile beraber yeniden bir ruh kazanıldığını düşünüyorum. Biz ekip olarak bu ruhu hissediyoruz.
- BGL organizasyonun çok değerli olduğunu düşünüyorum. Model olarak önemli bir açığı kapatıyor. Şahsi fikrim yaşların biraz daha büyütülmesinin daha iyi olacağı yönünde. Tabii bunun için oyuncu havuzuna da bakmak gerek.
- Yakup hoca ile beraber çok BGL maçı izliyoruz. Bazen bizim takımımızın maçı olmasa da Ahmet Cömert'te maç varsa gidip izliyoruz. Ligi takip etmeye çalışıyoruz. Galatasaray, Daçka, Tofaş ve bizim takımımızın basketbollarını beğenerek izliyorum.
- Bu sezon Ümit milli takımda yardımcı antrenörlük görevim vardı. Ümit millilerimizin liglerimizde çok süre alamadığını görüyoruz. 
- Hidayet Türkoğlu, Ömer Onan gibi oyuncular 18 yaşında süper ligi domine edebiliyordu. Luka Doncic de bir başka örnek. Bu tip istisna oyuncular 7-8 senede bir geliyor. A takıma entegre olan oyunculara daha çok sabır gösterip şans vermeliyiz.
- Ergin hoca gençleri çok seviyor. Bizim kadromuz 17 kişi ve ben bu sezon deplasmanlara gitmiyorum. Burada kalan 5 oyuncuya, BGL'den de 5 oyuncu ekleyip antrenman ve hazırlık maçları yapıyoruz. Gençleri sürekli hazır tutmaya çalışıyoruz.
- Coach ayrıca tüm takımın önünde gençleri övüyor ve onları motive ediyor. Gerçekten çok önemsiyor onları. Bu sezon Ömercan'ın ilk beş başladığı, Mustafa'nın çok katkılar yaptığı , Tarık'ın da çok faydalı olduğu dönemler var. 2001 li oyuncularımızı sezon başı kampına da götürerek onlardan beklentisi olduğunu söylemişti coach.
- Hedefler büyükse, üst düzey oyuncu olmak isteniyorsa mutlak ki çok çalışmak gerek. 
- Şuanki altyapı antrenörlerin çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Hem Tübad, hem de hayata geçen TBF Akademi'den çok fazla faydalanma şansına sahipler. 
- Altyapıda içeriği %80 oranında fundamental, ball handling ve pas drillerine ayırmak gerektiğini düşünüyorum. 
- Bir dönem, İvkovic Olympiakos'ta çalışırken Merter'de 1 hafta kamp yaptılar. O dönem ben de altyapıda görevliydim. Onlardan sonra antrenman yaptığımızda Ivkovic'in bizi seyrettiğini fark ettim. 3 gün üst üste antrenmanlarımızı sonuna kadar takip etti ve sonrasında konuştuk. Tebrik etti, antrenman içeriklerini çok beğendiğini söyledi ve bu şekilde çalışmaya devam edin dedi. Çocuklar ile sohbet etti. 
- Ben bir dönem minikler şenliği izlemeye gittim. 2. gün geri döndüm. Mutlaka işini çok iyi yapan antrenörler var, bu şekilde çalışan çok arkadaşım da var ama orada  bir antrenörün çocuğun yakasına yapıştığını gördüm. Bu konularda da aşama kaydetmeliyiz.
- Altyapıda yabancı antrenör çalışsın yada çalışmasın diyemem. Benim fikrim, katkısı olacaksa, Türk antrenörüne ve oyuncusuna birşeyler katacaksa yabancı antrenör de tabi ki çalışabilir.
- Fenerbahçe'nin salonuna her gittiğimde duygulanıyorum. Orada iki oyuncunun forması asılı. Mirsad Türkcan ve Ömer Onan. Her ikisi de altyapımızdan yetişmiş değerli oyuncular. 
- Ergin Ataman büyük bir satranç ustası gibi. Winner özelliği çok fazla. Maçları önce  kafasında kazanıyor. Bence Avrupa'nın en iyi antrenörü. Kesinlikle çok şey öğreniyorum.
- Geçmişte Perasovic ile de çalıştım. İvkovic, Perasovic gibi antrenörler rakip analizine çok fazla zaman ayırıyorlar. Rakibi durdurma üzerine çalışıyorlar. Ergin abiyle çalışırken ise 'biz nasıl daha iyi oynarız'ı çalışıyoruz.

- NBA vari bir organizasyonumuz var. Her anlamda hem de. Oyuncularımız, ekibimiz, genel menajerimiz gerçek anlamda çok profesyonel bir işleyişin içindeyiz. 

Yorumlar Okunma: 2160