NBA'de bunu yapabilen iki kişiden biri Furkan Korkmaz! - BasketFaul.com

NBA'de bunu yapabilen iki kişiden biri Furkan Korkmaz!

10-05-20 11:45

Milli yıldızımız Furkan Korkmaz yarım kalan NBA sezonunda kendisinin gerçek bir NBA oyuncusu olduğunu sonunda kanıtlamıştı. Biz onun özellikle skorer yeteneğini bilsek de fiziksel olarak biraz ufak kalması NBA'de bir türlü istediği patlamayı yapmasının önüne geçmişti. Bu sezona girerken kilo alıp kuvvetlenen Furkan şutlarına güvenirken koçunun ve takım arkadaşlarının güvenini de kazandı. Poortland maçında soğuk olmasına rağmen son saniyede maç kazandıran şutu sokması onun NBA kariyerinin kalıcı olacağının da en net işareti oldu.


Şimdi başlıktaki başarıya geçersek Furkan bu sezon genelinde istikrarlı sayılabilecek bir katkı verirken Şubat ayının başında alev aldı. 7 ve 9 Şubat günlerindeki iki maçta önce Memphis'e karşı 34 sayıyla kariyer rekorunu kırdı. Bu aynı zamanda bir Philadelphia oyuncusunun kenardan gelip en çok sayı attığı ikinci maçtı ki ilki bir ceza yüzünden kenardan maça başlamak zorunda kalan Sixers efsanesi Allen Iverson'dan gelmişti. Furkan o maçta saha içinden 17 top kullanırken 13 isabet bulmuş üç sayılık atışlarda ise fakelerle bezediği 7 isabeti rakip potaya gönderivermişti. 6 ribaund 4 asist de eklediği mücadelede kariyer rekorunu kıran Furkan galibiyetin mimarı olurken bu istatistikleri sadece 28 dakikada yapmıştı. 

Furkan'ın durmaya niyeti yoktu. 9 Şubat günü bu sefer rakip Chicago'ydu. Sezonun başında da kendilerine 24 sayı yollayan Furkan bir önceki maçtan sıcaklığını koruyarak çikti Sixers'ın salonuna. Çeyreğin 6. dakikasınd aoyuna giren Furkan ilk hücumda üçlüğü yolladı. İkinci hücumda  Simmons'la klasikleşen oyunlarını yaparak basketfaulle üst üste 6. sayısını üretti. Furkan yanıyordu, Coby White'ı fakele uçurarark bir üçlük daha yolladı. Horford'dan aldığı pasla bir üçlük daha yollayan Furkan ısınmıştı sonraki hücum bir üçlük daha denedi ama olmadı dönüşte topu çaldı hızlı hücumu turnikeyle bitirdi.  Embiid'in pasında bir üçlük daha bularak ilk çeyreği 17 sayıyla tamamladı bu da ayrıca kariyer rekoru oldu. Maçı biraz soğuyarak "sadece" 31 sayıyla bitiren Furkan Korkmaz'ın başardığı şey aslında bir hayli zordu.

İki maç üst üste kenardan gelen Furkan Korkmaz bu iki maçta da en az 31 sayı üretmişti. Peki NBA tarihinde bu kaç kez yapılmıştı hemen bakalım. Kenardan gelerek en az 31 sayı üreten toplam  12 oyuncu bulunuyor. Bunlrdan Kiki Vandeweghe 1983 yılında tam 4 maç üst üste kenardan gelerek 31 sayı üretmeyi bşarmıştı. Bu sezon bahsi geçen başarıyı yakalayan toplam iki oyuncu bulunurken son 20 senede de bunu yapabilen sadece 4 isim var. Bu sezon Coby White tam üç maç 31  sayı ve üstünü kenardan gelerek atmayı başarırken son 20 yılda Jr Smith ve Lou Williams bu başarıyı gerçekleştiren yegane isimler.

Furkan'ın bu ilginç başarısı Amerikan medyasında da ilgi görürken geçtiğimiz sezon bir ara internette dolaşan ligin en kötü oyuncusu Furkan Korkmaz olabilir mi sorusuna da tokat gibi bir cevap olduğu kesin. Furkan'ın önümüzdeki sezonlarda aynı şekilde güçlü kalıp fakeleriyle rakip oyuncuları uçurmaya devam etmesi ise en büyük arzumuz.


Yorumlar Okunma: 4472