Volkan Karaçam: BGL sayesinde gençlere bakış değişti - BasketFaul.com

Volkan Karaçam: BGL sayesinde gençlere bakış değişti

08-05-20 11:06
Orman BGL Koçu Volkan Karaçam, Aytaç Kuru'nun instagram söyleşisinin konuğu oldu.

- Ankara'da altyapıda basketbol oynadım. Antrenörlük hayatıma ise Hayri Solmaz'ın da desteği ile Türk Telekom'da başladım.
- Telekom'a ilk gittiğim gün Ali Burgul'la görüştüm. Bugün başlayabilir misin dediğinde hazırım başlayabilirim dedim çünkü çantamla hazır gitmiştim.
- Ormanspor kulübü, çok büyük emekler ile bugünlere gelmiş bir kulüp. Çalışan ve yönetici kadrosundan insanlarla geçmişten gelen bir dostluğumuz var. Gerçek bir aile yapısının oluşturulduğu ve herkesin herkese destek olduğu bir kulüpteyim.
- BGL organizasyonu oldukça değerli bir iş. Tam bir A takım simülasyonu. Sadece oyun olarak değil, davranış, ilişkiler ve iletişim konusunda da büyük değer katıyor oyunculara.
- BGL'nin varlığı, A takım coachlarının genç oyunculara daha bir alıcı gözle bakmasını sağladı. 
- ABD'de mezuniyet ve basketbol seviyenin ne durumda olduğu yaş 22-23'e tekabül ediyor. Biz 18 yaşındaki oyuncuyu bir yerlere entegre etmeye çalışıyoruz. Bu çok kolay değil.
- BGL öncesi EBBL bu görevi üstleniyordu. BGL olmasa da oyuncu olunabilir. Ulaş Peker ve Kaan Sarıaslan en canlı örnekler. Ulaş, pota arkasında 2 sene antrenman yaparak oyuncu oldu. 
- Zaman zaman Ümitler Ligi ile ilgili konu da konuşuluyor insanlar arasında. Ben ümitler ligi değil de BGL'nin varlığı korunarak, EBBL'nin yeniden eskisi gibi oynanmasını isterim.
- Bu sezon kadromuzda, önceden Ormanspor da oynamış 1, BGL'de oynamış ise 2 oyuncu vardı. Yeni bir kadro ile en zorlandığımız konu sertlik seviyesine cevap verebilmek oldu.
- Önümüzdeki yıl, bu sezondan 6-7 oyuncumuz ile devam etmeyi planlıyoruz. Yeni sezonda hedeflerimizi bir tık daha yukarı koyabiliriz.
- Korhan coachun bize bakış açısı çok güzel. Genelde arka arkaya antrenman yapıyoruz. Bizi takip ediyor, oyuncuların da A takım antrenmanlarını takip etmesini istiyor. Bu da bir entegrasyon şekli aslında.
- Ekip olarak birbirimize güveniyoruz. Herkes herkese yardımcı olmaya çalışıyor. Bir konu hakkında herkes fikrini söyleyebiliyor ve bu fikirleri kendi içimizde tartışabiliyoruz. Bunlar değerli şeyler.
- Ankara altyapısında genel olarak etik değerlere bakış açısı TUBAD'ın istediği seviyede değil. En basitinden eskiden Mülkiye altyapısında minik küçük kategorilerinde zone savunma gündeme bile gelmezdi.
- Önceliklerimiz olmalı. Bu önceliklerin öğretiminin tamamlanması sonrası, yıldız takımla beraber zone savunma da öğretilmeli düşüncem bu yönde ama felsefe olarak yerleşmemeli.
- Hakeme, tribüne, oyuncuya karşı davranışlar da etik değerlerin içinde. Aynı şekilde tribündeki velilerin de bunlara dikkat etmesi gerek. Veli eğitimi de toplantılar ile yapılmalı.

- Yetiştirici kulüplerden transfer yapılmak istenildiğinde zaman zaman sorunlar doğabiliyor. Tabii ki o kulüplerin hakları korunsun ve hak ettiklerini alsınlar ama bu konu federasyonca bir yazılı metin şekilde belli edilmeli. 

Yorumlar Okunma: 3335