TBF, tamamlanamamış sezonla ilgili karar için yönergeye madde ekledi - BasketFaul.com

TBF, tamamlanamamış sezonla ilgili karar için yönergeye madde ekledi

08-05-20 09:28
TBF, Müsabaka Talimatı'nda değişiklik yaparak tamamlanamamış sezonlarla ilgili kararın nasıl alınacağının yöntemini belirledi. 

Müsabakaların tamamının veya bir kısmının taraflardan kaynaklanmayan zorunlu nedenler yüzünden ileri veya belirsiz bir tarihe ertelenmesi durumunda, önceden ilan edilen sezon bitiş tarihi veya lig fikstürü bitiş tarihinin aşılmasına rağmen zorunlu nedenin ortadan kalkmaması halinde, yeniden ertelenmesi gelecek sezon müsabakaları yanında kulüplerin yeni sezon müsabaka, hazırlık ve kamp dönemi gibi lig ve kupa faaliyetlerinin olumsuz etkileneceğinin anlaşılması halinde TBF Yönetim Kurulu, o sezondan kalan müsabakaların oynanmamasına ve ligin mevcut hali ile tesciline karar verebilir. Bu durumda TBF Yönetim Kurulu bu karar ile, lig liderinin şampiyon ilan edilmesine veya lig lideri şampiyon ilan edilmeden ligin tesciline, mevcut duruma göre küme düşecek veya yükselecek takımların belirlenmesine karar verebilir. Böyle bir karar verildiği anda,
 

 

a) Aynı ligde takımların oynanmış müsabaka sayısı eşit ise aralarındaki sıralama, lig statüsü, mevzuat ve Oyun Kurallarında belirtilen esaslara göre belirlenir.

b) Aynı ligde takımların oynanmış müsabaka sayısı eşit değil ise,aralarındaki sıralama takımların galibiyet sayılarının oynadıkları müsabaka sayısına bölünmesiyle elde edilecek oran dikkate alınarak belirlenir. Galibiyet ve müsabaka sayısı oranını eşit olan takımlar, attıkları sayının yedikleri sayıya bölünmesiyle elde edilecek oran dikkate alınarak belirlenir. 

 

 

Yorumlar Okunma: 6011