Okur: Fenerbahçe'de koçluk yapmak istiyorum - BasketFaul.com

Okur: Fenerbahçe'de koçluk yapmak istiyorum

08-05-20 08:13
NBA şampiyonluğu kazanan ilk ve tek Türk basketbolcu olan Mehmet Okur, Asist Analiz’e özel bir röportaj verdi. 2012 yılında emekli olan yıldız isim; Corona, milli takım ile NBA kariyeri ve gelecek planları hakkında sorulan soruları cevapladı.

İlk olarak Corona salgınının ortaya çıkması ve sonrasında yaşanan dönem hakkında konuşan Mehmet Okur, “Sıkıntılı bir dönem. Ancak bizim en büyük artımız; site içerisinde ve yeşillik bir alanda olmamız. O yüzden birçok aktivite yapabiliyoruz. Bu sayede; yürüyüş yapıp çocuklarla basketbol oynayabiliyoruz.

Çocukların enerjilerini alabilmek için oldukça artı şeyler bunlar. İzoleyiz. Sitenin dışına çıkmıyoruz. Durumun bilincindeyiz ve evde kalmaya çalışıyoruz. Yavaş ama sağlam adımlar sayesinde her şey çok daha iyiye gidiyor. Bundan sonra da çok daha iyi dünler göreceğiz diye düşünüyorum.” dedi.

Daha sonra Mehmet Okur, 2001 Avrupa Şampiyona’sı hakkında konuştu ve “Çok güzel günlerdi. 12 Dev Adam’ın ve Türkiye’de basketbolun popüler olmasındaki en büyük adımlardan bir tanesiydi 2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası… İyi bir jenerasyon yakalamıştık. Altyapılardan tutun da Yıldız Milli Takım’da dahi birlikte oynamış bir kadrodan oluşuyorduk. Başımızda da Aydın Örs gibi bir isim vardı ve çok güzel bir hava yakalamıştık.

İyi bir kimya yakalamışken kendi seyircimizin de karşısında oynamak bizim için büyük bir avantajdı. Güzel günlerdi. Evimizde oynamanın heyecanını hissettik ve ilk iki maç takım bizim açımızdan stresli geçti. İspanya karşılaşması bizim için çok kritikti. Ya gruptan çıkamayacaktık ya da birinci olacaktık. Kazanmayı başardık.

İbrahim’in de buradan kulaklarını çınlatalım… O gün Çok büyük oynadı. Yanlış hatırlamıyorsam; 35 sayı atmıştı. İspanya maçı; Milli Takım kariyerimdeki ilk 5 çıktığım ilk karşılaşmaydı. Kariyerim açısından oldukça önemli bir müsabakadır İspanya maçı. İyi oyunla kazanmayı başardık. Zaman zaman açıp izliyorum. Çocuklarıma da izletiyorum. O günler, Türk basketbolunun gelişmesinde basamaktı diyebilirim” ifadelerini kullandı.

2001 yılında Avrupa Şampiyonası’nda final oynayan altın jenerasyonun ilerleyen yıllarda madalya kazanamamış olmasının sebeplerini de anlatan yıldız isim, “Arkadaşlığın çok sıkı olduğu bir ekiptik. 2001’de çıtayı çok yukarılara çektik. 2002’de Dünya Basketbol Şampiyonası için Indianapolis’teydik. 2001’den sonra istediğimiz dereceyi elde edemedik orada. Devamında da düşüş dönemine geçtik diyebilirim. Taa ki; 2010’a kadar. O dönem Avrupa Şampiyonası Grup Elemeleri maçlarını saymazsak; şampiyonalarda çok da iyi performanslar sergileyemedik.

Senin de söylediğin gibi bu kadar değerli bir jenerasyonu, çok daha iyi yerlere taşıyabilirdik. Belki bir Avrupa Şampiyonluğu ya da olimpiyatlarda yer alma hakkını elde edebilirdik. Tarihte bir ilke imza atabilirdik. Çıtanın çok yukarıda olması; stres yarattı ve bunu başaramadık. O takımı çok daha iyi yerlerde görebilirdik” açıklamalarını yaptı.

NBA’de şampiyonluk kazanan ve All-Star seçilen ilk ve tük Türk oyuncu olan Mehmet Okur, NBA’e gidişi hakkında “Basketbol kariyerimin başlaması biraz şans biraz da ailemin desteğiyle oldu. 13-14 yaşında ‘Bundan sonran Bursa’da yaşayacaksın’ dediklerimde; aile ve arkadaşlarımdan kopacağım için kafamda soru işaretlerine neden olmuştu. Okulda ve mahalle maçlarında futbol oynamış birisiydim ve basketbol topuyla geç tanışmıştım. Biraz da istememe rağmen parkelerle tanıştım.

Altyapı antrenörümüz İsmail Doğrutekin vardı. En büyük artım onunla çalışmış olmamdı. Bana basketbolu sevdiren adamların başında İsmail Hoca geliyor diyebilirim. Kariyerimin başlarında böyle bir hedefim yoktu… Hem antrenman hem de maç eksiklerimi kapatıp bir an önce A takıma çıkmak istiyordum. O zamanlar NBA hayali buradan aya gitmek gibi bir şeydi. Bizim için oldukça uzaktı.

O zamanlar Avrupa’dan NBA’e giden oyuncuların sayısı bir elin 5 parmağını geçmezdi. O zamanlar NBA hayalim pek de yoktu. Ancak Oyak Renault’tan Tofaş’a transfer olduğum zaman hem Avrupa’da hem de Türkiye Ligi’nde ilk 5 başlayıp buralarda yapıyorsam NBA’de gidebilirim düşüncesi gelişti. Bu hedefi de o zaman koydum ve o doğrultuda çalışmaya başladım.

Tofaş’taki ilk senemde bu hedefi belirledim. Mirsad Türkcan ve Hidayet Türkoğlu’nun ardından Türkiye’den NBA’e giden oyuncu oldum. Tabii bu sayede hayalimi de gerçekleştirmiş oldum” ifadelerini kullandı.

Basketbolcu olmadan önce futbol oynayan ve kalecilik yapan Mehmet Okur, yeşil sahalardaki performansı hakkında “2.11 boyunda bir kaleci. Sanki zorlanabilirdim… Artık kale direklerine sığmaz hale geldim. Dolayısıyla da ailemin de yönlendirmesiyle kararımı basketboldan yana verdim.” dedi.

Daha sonra NBA kariyerindeki başarıları hakkında konuşan yıldız isim açıklamalarına “NBA’de Detroit’in benim açımdan önemli bir yeri var. Genç Mehmet Okur, ilk senesinde fazla oynayamaz dendi. Ancak ben her zaman kendimi hazır tuttum. Bunun uzun bir maraton olduğunu biliyordum. İlla ki şansın geleceğini biliyordum. Ve bir anda kendimi ilk 5’te buldum. Hazır olduğum için de hiçbir problem yaşamadım. Bir anda 25-30 dakikaları bulan bir oyuncu haline geldim.

Dolayısıyla da Detroit’in bende farklı bir yeri var. Ancak Utah Jazz‘da 7 sene geçirmem, hem ilk 5 başlıyor olmam, ribaund ve sayıda çift hanelere çıkmam NBA’in dikkatini çekti ve 2007’de All-Star seçilmemi sağladı. Bir de Jerry Sloan’a parantez açmak isterim. Başıma gelmiş en iyi koç diyebilirim. Onun da yardımıyla sistemin bana uyması ve iyi bir oyuncu grubuyla birlikte oynamam performansımı yukarı çekti.

Detroit’te de kalabilirdim ancak tercihimi Utah’tan yana kullandım. Jazz‘da 7 sene forma giyidim. Detroit’in de Utah’ın da bendeki yeri ayrı” diyerek devam etti.

2020 yılının başında hayatını kaybeden efsane Kobe Bryant hakkında da açıklamalarda bulunan Mehmet Okur, yıldız ismi “2020 maalesef kötü hatırlanacak. Kobe Bryant ile 10 sene karşılıklı oynamamız, All-Star maçında da aynı sahayı paylaşmamız; çok güzel anılar. Çok erken yaşta kaybettik. Basketbola katacağı daha çok şey vardı. Bu önceliği de kızıyla gerçekleştirmeyi hayal ediyordu. Genç oyuncularla ilgilenip gelişimlerine yardımcı da oluyordu.

Dünya basketbolu Kobe’yi çok arayacak ve özleyecek. Aynı takımı ve sahayı paylaştığım için kendimi çok şanslı görüyorum. Onu erken yaşta kaybetmek beni de üzdü herkes gibi.” sözleriyle andı.

NBA’deki temsilcilerimiz Furkan Korkmaz, Ersan İlyasova ve Cedi Osman hakkında da açıklamalarda bulunan Okur, “Şu anki kadrolara baktığımız zaman şampiyonluğa en yakın isim Ersan… Philadephia Sixers‘ın da oturmuş bir kadro olması; Furkan’ı da şanslı kılıyor. Furkan da iyi bir hava yakaladı. Cedili Cleveland Cavaliers‘ta ise LeBron James’ten sonra bir iniş başladı. Ancak üçü de aldıkları sürelerin hakkını verip ellerinden geleni yapıyorlar. Gönlümden geçen; inşallah üçünün de NBA şampiyonluğu yaşaması…” sözlerini kullandı.

NBA’de günümüzde oynanan basketbol tarzı hakkında da konuşan yıldız isim “Basketbol çok hızlandı. Benim dönemimde; daha çok yarı saha basketbolu oynanıyordu. Çok fazla hızlı hücum oynayan takım da yoktu. O zamanlar herkes Shaq gibi oynamaya çalışıyordu. O dönemde dışarıya açılıp şut atmak popüler değildi. Hem Larry Brown olsun hem de Jerry Sloan olsun sistemlerini değiştirmeyi başardım. Bana yönelik sistem oynatmaya başladılar.

Şu anda farklı bir basketbol oynanıyor. 8 saniyede top kullanılıyor. Bu jenerasyon hızlı hücumu seven bu şekilde gelişen oyuncu grubundan oluşuyor. Çok farklı bir basketbol oynanıyor. Ben 3-4 üçlük attığımda çok fazla gözüküyordu. Şu anda James Harden tek başına 20 üçlük deneyebiliyor. Bu da basketbolun ne kadar değiştiğini gösteriyor” dedi.

Basketbolu bıraktıktan sonra kariyerine Amerika’da antrenörlük yaparak devam etmesi hakkında Mehmet Okur, “Gönlümden geçen bayrağı çocuklarıma teslim edip onların bu yolda devam etmeleri şeklinde. Hedefim bu ancak illa basketbolcu olacaklar diye bir kaide yok. Şu an yapabildikleri tüm sporları denetiyorum. Bunların arasında beyzbol, basketbol ve golf gibi sporlar var.

Kızım hem okul hem de kulüp takımında basketbol oynuyor. Yiğit; Amerikan Futbolu, beyzbol ve basketbolu bir arada götürüyor. Mert daha 5 yaşında ve onun için daha çok erken. Ancak ağabeyini ve ablasını izleyerek büyüyor. Umuyorum ki o da basketbolun içinde olacak.” dedi.

Yıldız ismin bir dönem Anadolu Efes’te antrenörlük yapacağına dair çıkan haberlerle ilgili de konuşan Mehmet Okur, “Böyle bir diyalog geçti aslında. Efes‘te koçluk yapmakla ilgili bir proje vardı. Biraz erken olduğunu düşündüğüm için askıda kaldı. ABD’de 10 sene aktif sporculuk yaptım ama burada koçluk hayallerimi gerçekleştirip ileriki zamanlarda Türkiye’ye dönmek istiyorum.

Menajerlik ya da menajerlik yardımcılığı değil de; gençlere bir şeyler verebileceğimi düşünüyorum. Dolayısıyla antrenörlüğü seçtim. Önce çocuklarıma bunu öğretip daha sonra da bulunduğum takımlardaki genç arkadaşlara deneyimlerimi aşılamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarına devam eden tecrübeli isim, ilerleyen günlerde Fenerbahçe’de çalışmayı hayal ettiğini “Bir Fenerbahçeli olarak Fenerbahçe’de koçluk yapmak isterim. Böyle bir planım var. Ancak tarih veremiyorum kaç sene olur bilmiyorum. Kendimi Fenerbahçe’de koçluk yaparken görebiliyorum.” ifadelerini kullandı.

2020 yılında NBA draftına katılacak olan temsilcilerimiz hakkında Mehmet Okur, “Bu sene 4 oyuncumuz drafta katılacak. Ömer burada daha göz önünde. Ben NBA’de oynayabileceğini düşünüyorum. Draftlarda rakamlar çok önemli değil… Ona ve diğer arkadaşlara da buradan bol şans diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Son olarak yaz aylarında Türkiye’de gerçekleştirdiği basketbol kampları hakkında da açıklamalarda bulunan tecrübeli isim, “Bu yazki planlarımız arasında gelmek vardı. Pandemiden dolayı planlarımız değiştirmek zorunda kaldık. Hatta Antalya’da basketbol kampı projem vardı, onu da iptal ettik. İnşallah önümüzdeki seneden itibaren Çeşme’de gençlerle bir araya gelebilme fırsatımız olur.” diyerek sözlerini noktaladı. (Eurohoops) 

Yorumlar Okunma: 3435