Oğulcan Baykan: Gençleri oynatamayan koçlara suç bulmak doğru değil - BasketFaul.com

Oğulcan Baykan: Gençleri oynatamayan koçlara suç bulmak doğru değil

07-05-20 10:50
Sigortam Net İTÜ'den Oğulcan Baykan, Aytaç Kuru'nun söyleşi konuğu oldu.

- Babamın basketbol geçmişi olması sebebiyle ve onun yönlendirmesi ile basketbolla tanıştım. 
- 10 yaşında Anadolu Efes'te başladım. Antrenörümüz Leyla hocaydı. Minik C takımından itibaren her kategoride oynadım.
- Efes organizasyonu çok değerli ve çok büyük. En alttan en üste herkes işini en iyi şekilde yapıyor. 
- Ben her zaman çok çalıştım. Ancak Efes'in de önemli bir vitrin olduğunu söylemem lazım. 
- Milli takımla 14 yaşında buluştum. Yozgat'ta 95 kişilik bir kamp yapmıştık. O günden sonra elene elene bir altın jenerasyon ortaya çıkarıldı.
- U16 Avrupa Şampiyonası'ndan önceki hazırlık sürecinde, rakiplerimizi gördükçe şampiyonluğa daha çok inandık. Birbiri ile oynamaktan, aynı takımda bulunmaktan büyük keyif alan bir ekiptik. Ömer abi ve ekibi de bizlerle çok ilgilendiler. Altın madalyayı kazanmayı başardık.
- Daha sonra U18'de Konya'da çok rahat bir şekilde bir altın madalya daha kazandık. Oradaki atmosferi unutamıyorum. Seyirciler bizi inanılmaz desteklediler ve kolay bir şampiyonluk elde ettik.
- Konya'daki şampiyona öncesi, burnum kırıldı. Turnuvayı maske ile oynadım. Bastığım yeri ve etrafımı görmekte zorlanıyordum. 
- U19 Dünya Şampiyonası içimizde uktedir. ABD ile final oynayıp şampiyon olabileceğimize inanıyorduk. Yarı finalde Hırvatlar'a kaybettik. O gün geçmişteki yenilgilerinden ötürü çok açlardı. 
- Efes altyapısının o dönemki projesi Pertevniyal ile TBL'de çok büyük tecrübeler elde ettik. Takımca o ligi oynamış olmamız, lige adaptasyonumuzu da kolaylaştırdı. Çıkma adayı bir çok takımı sıkıştırdık.
- Efes A takımı ile ilk temasım İvkovic döneminde oldu. Benim için büyük bir şanstı çünkü İvkovic, her zaman bir genci hazır tutardı. Heurtel'in çabukluğunu savunarak, Granger'in karşısında durmaya çalışarak iyi antrenmanlar yaptım.
- Sezonun ilk maçında Galatasaray'a karşı 16 dakika oynadım. Euroleague'de Loboral deplasmanında iyi bir maç çıkardım. O dönem Coach beni her fırsatta sahaya attı ve ben de o şansı iyi kullandığımı düşünüyorum.
- Diğer senede Perasovic'in gelişi ile ben kafa olarak dağıldım. 30-40 olan maçlarda dahi genç oyuncuları son 1 dakika ancak sahaya sokuyordu. Psikolojik olarak zor bir dönemdi.
- Efes'ten çıkmam gerektiğine karar verdik. O dönem oynayabileceğimi düşünürek Büyükçekmece'ye gittim. Ancak gördüm ki Euroleague'de şampiyonluk hedefi olan bir takımda genç olarak oynamak ne kadar zorsa düşmemek için uğraşan bir takımda oynamak da o kadar zor.
- Bu durum sistemin getirdiği bir problem. Antrenörlere de bir suç bulmak doğru değil. Zincirleme bir sistem hatasının getirisi aslında. 250 bin dolar olan bir yabancı yerine seni oynatan ve devamında maçı kaybeden coach'a 'bu adama bu kadar para verdik neden oynamıyor' diye soruluyor.
- Bu sene İTÜ'de biraz daha rahatım. Andaç abi ile çok eskiden tanışıyoruz. Efes altyapısında da beraberdik. Bu benim için bir avantaj. Birbirimizi anlıyoruz.
- Ben aslında bu sene bir karar verip TBL'ye dönüp yeniden bir ivme yakalamanın peşindeydim. İTÜ'ye de aslında bu yüzden geldim ama liglerin başlamasına kısa bir süre kala BSL daveti geldi ve yine süper lig oldu.
- Bu sezon çok iniş yaşadık. Oyuncu sirkülasyonu da çok fazla oldu. Buna rağmen bir çok maçı son topa kadar getirdik. Bu sezon çok farklı tecrübeler yaşadım.
- Ben lisedeyken ABD'den bir teklif gelmiş. Babam bana söylemeden bu teklifi geri çevirmiş. Bana sorsaydı da gitmek istemezdim zaten. Burada olmayı, ülkemde ve evimde olmayı seviyorum.

- Lise sona kadar Florya kolejinde okudum. Son senemde Evyap Koleji beni istedi. O sene Evyap ile Dünya şampiyonu olduk. MVP seçildim ve benim için çok farklı bir deneyim oldu. 

Yorumlar Okunma: 2712