Bunlar nasıl istatistikler? (Yasin YILDIRIM) - BasketFaul.com

Bunlar nasıl istatistikler? (Yasin YILDIRIM)

05-05-20 19:46

NBA takip edenlerin ciddi bir kısmı işin istatistik kısmıyla da ilgilenir. O gece triple-double yapanlar 40 sayı atanlar ya da 8 blok yapanlar hep mercek altındadır. Zaten NBA'i dünya çapında bu kadar keyifle izlenir ve takip edilebilir yapan şeylerden biri de istatistiklerin cazibeli dünyasıdır. Şimdi ise NBA maçlarının eksikliğini eski maçların görüntülerini izleyerek, NBA ile ilgili geçmişte çıkan videoları izleyerek ve tabii ki "Last Dance" belgeselini izleyerek geçiriyoruz. Madem maç yok o zaman istatistik kağıtlarında bir geziye çıkalım.


SAYI ATMADAN 20RİBAUND ALANLAR
İlk durak Dennis Rodman olsun. Günümüzün popüler programı Last Dance sayesinde bu aralar kendi de çok popüler olan Rodman'ın nasıl çılgın bir karakter olduğu herkesin malumu. Onu NBA içinde bir yere oturtan olay ise çılgın savunma ve ribaund yeteneğiydi. "Worm" yani solucan lakabını belki de her aralıktan çıkmasıyla her topa dokunmasıyla elde etmiş olabilir. NBA tarihinde bir maçta sayı üretmeden 20 ve üzeri ribaund alabilen 5 oyuncu var ve bu olay toplam 12 kez gerçekleşmiş. Marcus Camby iki kez bunu başarırken, Reggie Evans, Happy Hairston ve Clyde Lee bu listenin ddiğer isimleri. Dennis Rodman ise bunu tam 7 kere gerçekleştirmiş. Üç kez 20 ribaund alan Rodman bir kez 21 bir kez de 24 ribaund almış. İki maçı ise diğerlerinden biraz daha özel. Dennis Rodman, Phoenix'e karşı 10 Kasım 1993 tarihindeki mcadelede bütün maç oyunda kalırken karşılaşmayı 0 sayı 25 ribaund ile tamamlamış ve NBA tarihinde  hiç çıkmadan oynayıp sayı üretemeyen iki oyuncudan biri olmuş. Bunu beceren diğer isim ise Chicago'dan Horace Grant olmuştu Grant 11 Kasım 1992 tarihindeki mücadeleyi 0 sayı 14 ribaund 3 asist 1 top çalma ve 1 blok ile tamamlamıştı. Rodman'ın ayrıca bir diğer inanılmaz maçı da 1 Aralık 1993 trihinde Charlotte'a karşı vardı. 45 dakika sahada kalan Rodman saha içinden 0/5 ile oynarken karşılaşmayı 0 sayı 28 ribaund gibi akıl almaz istatistiklerle tamamlamıştı.

SIFIRA SIFIR, ELDE VAR SIFIR
Eğer 0 rakamını seviyorsanız şimdi daha çok hoşunuza gidecek istatistikler geliyor. 9 Ocak 2011 tarihinde Miami, Portland'ı yenerken dikkatli gözler istatistik kağıdına baktığında şok etkisi yaratan bir ismi gördüler, Joel Anthony. Basketbol yeteneklerinden çok sertliği ve takım kimyasına etkisiyle bilinen Joel Anthony kenardan geldiği mücadelede tam 29 dakika sahada kaldı. O gün sahada yaptıklarından çok yapmadıklarıyla tarihe geçmeye başardı Anthony. 29 dakikalık sürede toplam 0 sayı 0 ribaund 0 asist 0 top çalma ve 0 blok yaparak NBA tarihinde bunu en çok süre alarak yapan oyuncu ünvanını eline geçirdi. Daha yakına gelirsek Tony Snell'in 24 Şubat 2017 tarihinde Milwakuee formasıyla Utah'a karşı ilk beş çıktığı mücadelede 28 dakika sahada kalması 0 sayı 0 ribaund 0 asist 0 top çalma 0 blok istatistiklerini yapmasına yetti de arttı denilebilir. O gün sadece 2 şut deneyen Snell top da kaybetmezken istatistik kağıdında yazan tek şey yaptığı tek faul oldu. Hollis Thompson, Glen Rice, Bruce Bowen ve Andre Roberson gibi isimler de 5 olumlu istatistiği boş bırakarak en az 20 dakika sahada kalan diğer NBA oyuncuları olarak dikkat çekti.

ÇEMBERE KÜSENLER
Wilt Chamberlain aslında tek başına bir yazı konusu olabilir. 50 sayı ortalamalı sezonu ya da 48 dakikalık maçların oynandığı NBA'de maç başına 48.5 dakika oynaması kariyerininn dikkat çeken istatistiklerinden bazıları. Onun 100 sayı atarak NBA rekorunu elinde bulundurduğunu biliyoruz peki ya kariyerinin son iki maçında yaptıklarını biliyor muyuz? Öncelikle 1967 yılındaki bir maça bakmak lazım. Kariyeri boyunca maçlarda çok fazla top kullanan hatta zaman zaman bu noktada eleştirilen Chamberlain adeta bir gün durup dururken şut kullanmamaya karar veriyor. 4 Kasım 1967 tarihindeki maçta evinde San Francisco Warriors'ı ağırlayan Philadelphia maça cidddi bir seriyle başlayınca Chamberlain kendi kendine şut kullanmama yemini ediyor. Sadece kendisine yapılan faul sonrası 1/2 serbest atış isabeti bulan Wilt maçı 1 sayı 18 ribaund ve 13 asist istatistikleriyle tamamlıyor. Maçtan sonra kendisine bu durum sorulunca önemli olan maçı kazanmaktı öyle değil mi diyen Chamberlain içten içe rakiple dalga geçiyordu. 1973 yılında kariyerinin son iki normal sezon maçına çıktığını hisseden Chamberlain son derece ilginç bir şekilde parkelere veda etme niyetindeydi. Sondan bir önceki maç Milwakuee karşısında ki rakipte Kareem Abdul Jabbar da vardı maçın 46 dakikasını sahada geçiren Wilt Chamberlain bu süre zarfında topu potaya atma ihtiyacı duymadı. NBA tarihinde en uzun süre sahada kalıp şut atmayan oyuncu olarak tarihe geçen Wilt bu karşılaşmayı 0 sayı 14 ribaund 4 asist ile tamamladı. Bir gün sonra bu sefer Warriors deplasmanına çıkan Wilt orucunu unutarak bir tane top kullanır ama isabetli olmaz. Karşılaşmayı 1/2 serbest atış isabetiyle 1 sayı 18 ribaund 9 asist ile tamamlayan Chamberlain toplamda 94 dakikada sadece 1 top kullanarak NBA kariyerinin normal sezon kısmına noktayı koyar. O sezonun sonunda ne mi olur ? Final serisinde Chamberlain 12 sayı 24.5 ribaund istatistikleriyle şampiyon olarak NBA'e veda eder.

Yorumlar Okunma: 2897