Soğuksu: A Takıma entegrasyonda en masum taraf oyuncular - BasketFaul.com

Soğuksu: A Takıma entegrasyonda en masum taraf oyuncular

05-05-20 08:43
Tofaş BGL ve  U17 Milli Takım Koçu Semih Soğuksu, AytaçKuru'nun instagram üzerinden yaptığı söyleşiye konuk oldu.

- Basketbolculuk hayatım çok uzun sürmedi. Ankara'da altyapıda oynadım. Kütahya BESYO'yu kazanınca da oyunculuğu bırakıp üniversite'ye gittim.
- Okul dönüşü ilk antrenörlük deneyimimi Ankara Tofaş'ta yaşadım. Gencer abinin devamında beni Banvit'e önermesi ile Bandırma'ya gidip minik takım antrenörü olarak göreve başladım.
- Banvit sürecim 11 sene sürdü. A takım Baş antrenörlüğü hariç tüm görevlerde bulundum. 
- 11 senenin sonunda aslında çok da planlanmamış bir sürecin ardından Banvit'ten ayrıldım. Milli takım ile Avrupa Şampiyonası'na gidip geldikten sonra bir yerle anlaşamadım. 
- O dönem Ankara İhtisas'tan Barış hoca ile görüştük. Daha önce de benimle temasa geçmiş ve çalışma isteğini belirtmişti zaten. Yeni bir salon ile bir altyapı hareketine başladık orada.
- 4-5 ay sonra Selçuk Ernak Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile anlaşınca ben onun ekibine katıldım. TBL'den süper lige yükseldik ve orada devam ettim.
- Sakarya'dan malum sebeplerle ayrılmak durumunda kalınca, Tolga Öngören ile konuştuk ve benimle çalışmak istediklerini söyledi. 
- Ben o güne kadar altyapıya dönmeyi çok düşünmüyordum. TBL ve TB2L takımları ile görüşmelerim vardı. Tolga abinin projeleri ve Tofaş organizasyonu beni çok etkiledi. 
- Sezon içinde Tolga abi ile günde en az 2 saat altyapı konuşuyoruz. Bir A takım genel menajeri ile bir altyapı antrenörünün bu kadar uzun sürelerde düzenli şekilde altyapıyı ele alabilmesi çok kolay değil. Bu durum Tofaş'ın altyapı merkezli bir kulüp olmasından ileri geliyor tabii ki. 
- Çalışan antrenör kadromuz ve yöneticilerimiz çok tecrübeliler.
- Yaz dönemi Avrupa Şampiyonası dönüşü bir adaptasyon süreci yaşadık. Takımımız çok çabuk uyum sağladı. Geçen sezon kontenjan oyuncu kullanılmamasından olacak ki takım hedef maçları kazanmakta zorlanmış. Bu durum bu seneye de sirayet etmeden bir özgüven yüklemesi yaptık. Çok sayıda özel antrenman yaptık ve iyi bir ritm yakaladık.
- Çok az maç kaybederek bu noktaya geldik. Kazanma odaklı değiliz. Hedefimiz yaratıcı oyuncu yetiştirmek. Bunun için çok çalışıyoruz.
- Orhun Ene ve A takım organizasyonumuz, altyapımız için çok büyük şans. Oyuncularımız, A takım kapılarının sonuna kadar kendilerine açık olduğunun farkındalar.
- U16 Avrupa Şampiyonası bizim için çok önemliydi. 2.5 yıl önce Fikret Doğan önderliğinde başladığımız kamp sürecine 55-60 oyuncu ile start verdik.
- Şampiyona öncesi Bolu'ya gidene dek elene elene sayı 25'e kadar düştü. 
- Şampiyonada grubumuzda daha önce 3 kez kaybettiğimiz Litvanya'yı uzatmada yenerek ciddi bir avantaj elde ettik. Çeyrek finalde Ruslar da istediğimiz bir eşleşmeydi ama o gün 3/20 üçlük, 13/30 serbest atış attık. Maalesef kaybettik.
- Ayağa kalkıp, 5.liği almamız gerekiyordu. Dünya şampiyonası vizesi için bu şarttı. Emeklerimizin karşılığını ancak bu şekilde elde edebilirdik. Çocuklar büyük bir özveri ile bunu başardılar. 
- 2003-04 jenerasyonu çok yetenekli bir grup. Her pozisyonda 5'er tane üst düzey oyuncu sayabilirim. Avrupa standartları üzerinde oyuncularımız var ama bunların oynayarak gelmeleri gerek.
- Örneğin Sırp oyuncu Matica Belic kendi 1.liginde 25 dakika ortalama ile oynuyor. Yunanistan'da Mantzoukas hem ligi hem de Eurocup'ı oynuyor. Potansiyel oyuncu, her zaman kendinden büyükler ile oynayarak gelişir.
- Tofaş ile bir pilot takım projemiz de var. Kulübümüz oyuncularının gelişimi için bu projenin de faydalı olacağına inanıyoruz.
- A takıma entegrasyon sürecinde bence en masum olan taraf oyuncular. Bilinçli kulüpler ve zihniyeti gelişmiş yöneticiler ile bu durum çok daha hızlı gelişebilir. Banvit modeli zamanında başkan Özkan Bey, Turgay abi, Ahmet abi ve Görener ailesinin zihniyeti ile bu seviyelere geldi. 
- Benim geçmişte TBL takımları ile görüşmelerim oldu. Örneğin bana takım bütçesi olarak 2 milyon ayırdıklarını söylüyorlar. Altyapıyı sorduğumda ' altyapıyı şimdi boşver, gerekirse 1 milyon daha verelim ama lige çıkalım ' diyorlar. Bu zihniyet ile oyuncu yetiştirmek mümkün değil.
- Pick and roll konusunda fazla ön yargım yok. A takım basketbolu tamamen bunun üzerine kurulmuşken, altyapıda Pick and roll'e karşıyım demek doğru olmaz ama nicelikli yapılacaklar var mutlaka. Bizim itirazımız bu seviyeye geçmeden önce öğretilecek hususları öğrenip dolu dolu şekilde ilerlemek.
- Adem Bona ve Ege Demir gibi örnekler bizim için değerli. Türk sporcularımız bu oyunculardan iyi durumda olursa zaten Türk oyuncularımız oynar. Örneğin 2004'lü Hamza'yı Avrupa Şampiyonası'nda 25 dakika oynattık biz. Oyuncu devşirirken A milli takım seviyesine ulaşabilecek potansiyeller üzerinde duruluyor. Şuan Ege Demir neredeyse Euroleague fiziğinde. Adem çok atletik ve artık bizden biri. Bu şekilde gerçekleşen devşirme oyunculara bakış açım pozitif.

- Senin yaptığın bu yayınlar, TÜBAD yayınları ve internet kullanımı, genç antrenörler için büyük şans. Her akşam takip ediyorum bu yayınları ve çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Sana ve diğer emeği geçen herkese teşekkür etmek lazım. 

Yorumlar Okunma: 1616