Hakar Yapar: 'Yabancıya para verdik, sahada kalsın' mantığı yanlış - BasketFaul.com

Hakar Yapar: 'Yabancıya para verdik, sahada kalsın' mantığı yanlış

03-05-20 12:00
PETKİM'den Hakan Yapar, Aytaç Kuru'nun söyleşi konuğu oldu.

- Basketbola başlamama bir arkadaşım vesile oldu. Ben 18 yaşında İzmir DSİ'de başladım ve sadece 1 sezon altyapı oynayabildim. 
- DSİ sonrası Altınordu ile lige çıkmıştık. Devam edileceğini söyleyip sonrasında takımı kapattılar. Ben transfer dönemi kapanmasına 1 hafta kala Aliağa Belediye ile anlaştım. Orada 5 sene geçirdim. 4.sene lige çıktık ve son senemi süper ligde geçirdim.
- Devamında 2 yıl Trabzon'da oynadım. BSL'ye yükseldik ve devre arası Ted Kolej'e transfer oldum. 1.5 yılımı orada geçirdim. 1 yıl da Ankara'da Milli Piyango'da oynadım.
- 3 yıllık Akhisar macerası sonrası Sakarya ile şampiyonluk yaşadım. Bahçeşehir Koleji ile final oynayıp lige davet edildik ve şimdi de Petkim ile lige yükselmenin eşiğindeyiz.
- Bu organizasyonlarda tercih edilen oyuncu olmak her zaman sorumluluklarınızı arttırıyor. Bu durum beni motive ediyor.
- Masörden malzemeciye kadar herkesin iyi bir ekip olması şart. Takım olgusu ve ekip ruhu yakalamak kolay değil.
- Ben son dönemde Yiğitcan Turna, Kerem Gönlüm, Kerem Özkan ve Can Akın ile sıkça aynı takımda bir araya geldim. TBL bazında birbirini tanıma, bütünlük oluşturma açısından çok değerli.
- TBL'de bütçe ve kalitenin açığa çıkması için, en az rakibiniz kadar mücadele etmeniz şart. Mücadelede eksik kalıyorsanız bütçe ya da oyuncu kalitesi birşey ifade etmiyor.
- Sakarya sezonumda ilk 8 takıma 2 yabancı daha ekleseniz tümü BSL'de oynayabilirdi. Çok kaliteli ve çok sayıda hedefi olan takımın bir araya geldiği sezondu.
- Benim kariyerimde tercihim hep oynamak oldu. Oynayabileceğim yeri seçtim hep.
- Aliağa'da lige çıktığımız dönemde kondisyonerimiz Ferhat Çiçek ile çok detaylı bir plan yaptık. Undersize olduğum gerçekti ve uzunlarla mücadele etmem gerekiyordu. 2.10 değildim ama çok koşmam ve çok güçlenmem gerektiğinin farkındaydım.
- TBL'de tek, BSL'de üç yabancı olduğu dönemde A takım hayatım başladı. Bu süreç tabi ki bana yardımcı oldu. Çok çalışıp hep hazır olarak, önümdeki oyuncuların eksikliklerinden ya da sakatlıklardan doğan şansları çok iyi kullandığımı söyleyebilirim.
- Siz iyi olduğunuz zaman, aynı değerde iyi organizasyonlar ile yolunuz kesişiyor. Bugüne kadar hep böyle oldu.
- Önceliğim gidebilidiğim yere kadar gidip oynamak tabi ama basketbol hayatım bir yerde bitecek. Bittiği zaman antrenörlük hayalim var.
- Herkesin bir adım attığı noktada gençler iki adım atmalı. Sadece antrenmanla olmuyor bu işler maalesef. Bol bol maç izlemeliler ve pozisyonlarındaki oyuncuları takip etmeliler.
- Ben genç oyunculardaki en büyük eksikliğin mental olduğunu düşünüyorum. Mental olarak dayanıklı değiller.
- Genç sporcular illaki 30'lu yaşlardaki tecrübeli insanları örnek almak zorunda değiller. Kendi yaşıtlarından da böyle örnekler oluşturmalılar.
- TBL'de başarı için yerli oyuncuların katkıları çok kritik. Yabancılar tek başlarına bir maç kazanabilirler ama şampiyonluk , lig yükselme gibi hedefler varsa bu yeterli değil.
- 'Yabancıya büyük paralar verdik her şartta sahada kalsın' düşüncesi doğru değil. BSL'de Kartal, Doğuş, Göksenin,Muhammed çok başarılı sezonlar geçiriyorlar. Türk oyuncuya güvenilmeli ve sanş verilmeli.
- Tofaş ve Darüşşafaka gibi organizasyonlarda son dönemde yetişen oyuncular herkesin malumu. Bu iş kültür ve zihniyet meselesi. Yiğit Arslan yetişti ve Galatasaray'a sıçradı. Muhsin Yaşar muazzam işler yapıyor.
- TBL'de olan bir çok şey görülemiyor. Yayıncı kuruluş eksikliği başlı başına bir handikap tabi. TBL konuşan, yazan az sayıda insan var. Çok büyük seyirci kitleleri önünde basketbol oynanıyor. Daha çok ilgi ve saygıyı hak ediyor.
- Sahaya erken çıkmayı seviyorum. Genelde buna dikkat ederim. Totemim diyebilirim.
- Bana yardımcı olan ve iyi anlaştığım guard'lar arasında Yiğitcan Turna'yı, Can Akın'ı, Barış Güney'i ve Berkay Sahillioğlu'nu sayabilirim.
- Solak olarak rakiplere ters geldiğimi düşünüyorum.
- Bu süreçte Fethiye'nin sadece averajla üzerindeyiz. Aynı durumun tersi de olabilirdi. Sezon devam etmeyecekse oynanan haftaları göz ardı etmeden bir karar alınması gerek. Karar aşamasında kulüplerin organizasyon kaliteleri de göz önüne alınabilir.
- Ligin bu şekilde tescili, bizi BSL'ye çıkarsa da bizleri %100 memnun etmez. Oynayarak, mücadele ederek, hak ederek başarmayı tercih ederiz tabi ki.

- Futbol ile basketbolu aynı şekilde değerlendirmemek gerek. Futbol liglerinde oynayan yabancıların neredeyse tamamı Türkiye'de kaldılar. Biz de ise bir çok oyuncu kontrat fesihleri ile beraber ülkeden ayrıldılar. Basketbol için tekrar bir araya gelip oynamak kolay değil. Ayrıca sezon başlangıçlarında ekim'de startı verilecek lig için temmuz sonunda çalışmaya başlıyoruz. Şimdi oynanma kararı çıkarsa, 3 haftalık hazırlık sürecinin de gerçekçi olmak gerekirse yetmeyeceği de aşikar. 

Yorumlar Okunma: 2144