Utku Yücedağ: Basketbol kadar mühendisliği de seviyorum - BasketFaul.com

Utku Yücedağ: Basketbol kadar mühendisliği de seviyorum

02-05-20 18:57

Geçen sene Mamak Belediyesi ile yakaladığı çıkışı üzerine bu sene Lokman Hekim Fethiye Belediyespor formasıyla sürdüren Utku Yücedağ, beklentileri aşanlar serimizin bugünkü konuğu. Sezonda çıktığı 23 maçta 18,8 dakika, 6,9 sayı, 5,5 ribaund ortalamalarını tutturdu. Sezonun ikinci haftasında Petkimspor'la evlerinde oynadıkları karşılaşmada 19 dakika sahada kalan Utku, 21 sayı ve 12 ribaundla tamamlayarak sezondaki en iyi istatistiğini yakaladı. 

Ailesinin yönlendirmesiyle küçükken pek çok sporla ilgilenen Utku basketbolla ise 7 yaşındayken tanışmış. Gittiği kurslardan en çok yüzme ve basketbolu sevmiş. Yüzme hobi olarak kalırken basketbol bir anda profesyonelleşmeye başlamış. Bir yandan eğitim hayatını da sürdürmeye çalışan Utku, geçtiğimiz sezona kadar İstanbul dışına çıkmamayı tercih etti. Çünkü İTÜ'de Makine Mühendisliği'ni okuyordu ve okulundan uzaklaşmak istemedi. Hem basketbol hem mühendislği sevdiği için bir tercih yapmadan ikisini birden götürmeye çalışsa da kütüphane-idman-okul arasında çok yoğun seneler geçirdiğini ve zaman zaman zorlandığını da ifade etti.

"Belki de basketbolda istediğim kadar ilerleyememin sebebi akademik kariyerim olabilir. Sporu sevdigim kadar muhendisligi de cok sevdigim için bir seçim yapmak istemedim . Bu yüzden okuluma yakin kulüplerden baska bir yere gitmeyi hiç düşünmedim. Zaten okul fazlasıyla zorlarken başka türlü başa çıkamazdım. Özellikle Mamak Belediye'ye gelmeden önceki iki sene çok yoğun bir tempo yaşadım.

Günde 4-5 saat ortalama uyuyabiliyordum ama 2 taraftan da vazgecmedim. İTÜ'de şu an 4. sınıfım 1 dönemlik dersim kaldı. İki yıldır okulu dondurup sadece basketbola şans vererek neler yapabilceğimi görmek istedim. Bu yaz döneminde okulum kalan derslerimi alma imkani tanirsa mezun olup diplomamı da almak istiyorum. "

Sanırım kariyerindeki en büyük kırılma dönem, Işıkspor'daki son sezonu sonrası oldu diyebiliriz. Daha önce 6 sene önce TBL'de İTÜ formasıyla oynasa da süreleri yeterli değildi. Işıkspor'da geçirdiği sezon sonrası Mamak Belediyesi'yle ilk kez İstanbul dışındaki bir takıma transfer oldu. Burada koç Faruk Beşok'un güvenini zamanla kazanan Utku'nun süre ve sorumluluğu gittikçe artmaya başladı.

"Işıkspor kulüp olarak ve konumu olarak benim için cok iyi bir deneyim oldu. Okulumu bitirmek istediğim için olabildiğince İstanbul'da konum olarak okuluma yakin yerler aradım. İTÜ ve Işıkspor bu anlamda benim için çok isabetli oldu. Işıkspor'da oynadığım son sezonda antrenörüm Cüneyt Abi sayesinde basketbolumu cok geliştirdim. Çoğu temel eksikliklerimi geliştirdi, kapattı diyebilirim. Ve onun güvenine takım içindeki arkadaşlığımızın da çok güçlü olması eklenince benim için hem çok keyifli hem de başarılı sezon geçti. O sezonun ara transfer döneminde Mamak menajerimle iletişime geçip transfer gercekleştirmek istediklerini söylemişti. Ben okulumu bitirmeye odaklandığım için sezon sonunda bir cevap verebileceğimi söylemiştim. Zaten onlar da o sezon TB2L'de idi ve ben de Işıkspor'da cok iyi gidiyordum, O sezonu güzel bir şekilde tamamladıktan sonra yeni sezonda Mamak'la imzalama kararı aldım. Okulumdan ayrı kafamı basketbola verdiğim ilk senem oldu.

Mamak'ta sezona güzel baslayamasam da zamanla Faruk Abi'nin güvenini kazanarak İkinci yarıda kendimi gösterme şansım oldu. Eğer yabancı oyuncumuz da bizle birlikte olsaydı çok daha güzel bir şekilde bitirebilirdik sezonu.  BSL'ye  playoff şampiyonu olarak yükselen Ormanspor'u çeyrek finalde az kalsın eliyorduk. Benim adıma cok keyifli ve güzel bir sezon oldu. Takım için de basketbol dışında keyifli bir arkadaşlığımız vardı. Bu da başarılı olmamızın bir parçası diye düşünüyorum."  

Bu sezon ise Mamak'taki çıkışının üstüne koymak ve basketbolda ne kadar ileri gidebileceğini görmek için doğru teklifi seçmesi gerekiyordu. Lokman Hekim Fethiye Belediyespor'la anlaşarak kariyerindeki bir doğru tercihi yaptığını söyleyebiliriz. Bu sene oyunun üzerine üstüne koymaya devam etti. Ancak yaşadığı iniş çıkışlar onu ikinci yarıda biraz düşürse de takımda yakaladıkları uyum onun kısa sürede kendisini toparlanmasını sağladı.

"Antrenörümüz Alkım Abi transfer sürecinde bana çok güvendiğini kafasındaki takımda istediğini belirtti. Benim posizyonumda başka transferde yoktu. Kendimi kanıtlamam için iyi bir fırsat olarak gördüm. Antrenörümün de bana bu kadar güvenmesi Fethiye'yi tercih etmemdeki en buyuk etkenlerdi.

Takımca gerçekten çok iyi bir basarı yakaladık. Ben de sezon baslarında cok iyi katkı verdim, lige iyi basladım. Ama inislerim cikislarim da oldu. Sezon başındaki performansımı bütün sezona yayamadım. Ancak  sezonun ikinci yarısında bu mentalitemi düzeltmeye basladım. Zaten çok iyi gidiyorduk ve benim performansm düşükken de takım olarak iyi oynayıp kazanmaya devam ediyorduk. Bu da benim hatalarımı düzeltmem için bir fırsat oluyordu."

Yorumlar Okunma: 3017