Kariyerinde attığı sayıdan çok blok yapan adam! (Yasin Yıldırım) - BasketFaul.com

Kariyerinde attığı sayıdan çok blok yapan adam! (Yasin Yıldırım)

02-05-20 13:53

 Manute Bol, onu tanımlamak için kullanılacak kelime sadece dev olabilir. Manute Bol lige geldiğinde 23 yaşında kabul ediliyordu. Kabul ediliyordu dememiz gerekiyor çünkü doğum belgesine ya da tam olarak ne zaman doğduğuna dair bir bilgiye kimse haiz değildi. Hatta kendisi bile tam olarak bilmediğini itiraf ediyor. Vefatının ardından bazı gazeteciler aslında NBA'e girdiğinde 30'lu yaşlarının ortasında hatta sonunda olabileceğini belki de 45-50 yaşlarında dahi NBA'de oynamış olabileceğini iddia etti ama herhangi bir kanıta dayandıramadı. 2.31 boyundaki Sudan'lı dev 2010 yılında böbrek yetmezliğinden hayatını kaybetmişti.


Manute'nin hikayesi aslında bloklar üzerinden anlatılabilir. Boyu 2.31 olan Manute Bol'un uzuvları da ayrıca uzundu ve kulaç uzunluğunun 2 metre 59 santimetre olduğu belirtiliyor. Ayrıca Manute Bol durduğu yerde ayakkabılarıyla 3.18'e ulaşabildiği ve teorik olarak zıplamadan smaç yapabildiği de kayıtlarda belirtiliyor. Dev olmasının yanı sıra hareketliliği de onun gibi boylara sahip NBA oyuncularından daha iyiydi. Evet motor hareketlerin bazılarında zorlansa da çevikliği Muresan,Eaton gibi devlere oranla muazzamdı. Zayıf olması ki 2.31 boyuna rağmen aşağı yukarı 90 kilo civarındaydı belki de onu diğerlerinden ayıran noktaydı.

Manute Bol kariyeri boyunca toplam 624 NBA maçına çıkarken bu maçlarda 1599 sayı üretti. İşin  ilginç yanı Bol tam 2086 blok yaparak kariyerinde ürettiği sayıdan çok blok yapan tek NBA oyuncusu oldu. Çaylak sezonu onun için gerçekten harika geçmişti. 80 maça çıkan Sudanlı pivot toplam 397 blok yaparak bir önceki sezon Mark Eaton'ın kırdığı akıl almaz 456 blokluk sezonun ardından NBA tarihinde bir sezonda en çok blok yapan oyuncu oldu. Ortalama 5 blok yapan Bol bu 397 bloğu sadece 2090 dakikada yapmış yani aşağı yukarı her 5.2 dakikada bir blok yapmayı başarmıştı. O sezon en iyi savunma beşlerinden birine de seçilen Bol için kariyeri ilk senesinin parlaklığında hiç gitmedi. Saaktlığa ve faul yapmaya yatkın olması onun oynama süresini çok kısıtlarken dönemin sert NBA düzeni de işini hiç kolaylaştırmadı. Fakat onun bütün bu ilgi çekici özelliklerinin dışında anlatılması gereken hikayesi bambaşka denebilir.

3 Mart 1993 günü Philadelphia ile Phoenix, Arizonada normal sezonun 55. maçlarına çıkıyordu. 19.023 seyirci ise salonda yerini almıştı. O günlerde Phoenix çok iyi bir kadroya sahipti. Hatta sezon sonunda NBA finallerine yükselecek ama Jordan'ın Chicago'suna 4-2 kaybedeceklerdi. Charles Barkley sahadaki tartışmasız en büyük yıldızdı. Dan Majerle, Kevin Johnson ve kenardan Tom Chambers gibi isimlere sahiplerdi. O maçta Charles Barkley 36 sayı 17 ribaund 9 asist ile yıldızlaşmış ama sonraki gün gazeteler tek bir isimden bahsetmişti. Manute Bol. O güne kadar kariyerinde bir maçta en fazla 2 kez üçlük isabeti bulan Manute Bol bu maçta kendini değişik hissediyordu. İlk yarı standard bir şekilde geçilmiş Phoenix'in maçı kazanacağı aşağı yukarı belliydi. İkinci yarıda Bol sahaya bir şov koymak istedi ve üçlüklerine başladı. Topu elinin ayasına oturttuktan sonra sağ omzundan arkaya doğru iyice götürerek adeta mancınık hissi yaratan Manute Bol bu stille pek zıplamadan yerden hafifçe sıçrayarak ikinci üçlüğünü de Phoenix potasına yolladı. 3. denemesi air ball olurken 40 saniye sonra yenisini denedi ve 3. üçlüğünü 4. denemesinde bulmuş oldu. Manute Bol sürekli aynı yerde topla buluşuyor ve üçlükleri denemeye devam ediyordu. 5. ve 6. üçlüğü girmemiş olsa da morali bozulmamıştı. Aynı noktadan bir üçlük daha yolladı. Derken hücuma geçen Philadelphia yine onu abuldu ve 7. denemesinde 5. üçlük isabetini buldu. 8. denemesi el üstü olunca girmedi ama 9. denemesinde üçlük çizgisinin 2.5 metre kadar dışından 6. isabetini bulunca salon ayağa kalktı.  Pota altındaki Charles Barkley yere çökerken salondakiler bu şovdan memnun kalmış olacak ki rakip takımın pivotunu çılgınca alkışladı. Hücuma gelen Phoenix'te Charles Barkley oyun devam ederken Manute Bol'u tebrik etti ve gülümseyerek devam etti. Kalan sürede başka isabet bulamayan Manute Bol o geceyi 6/12 üçlük isabetiyle tamamlarken aslında unutulmaması gereken şey o sezon Philadelphia'nın maç başına 4 üçlük isabetiyle oynuyor olmasıydı. O gün takımın geri kalanı toplam 7 isabet bulurken Bol 6 üçlükle kariyer maçını oynuyordu. Bir daha asla o kadar üçlük denemeyen Bol kariyerinin son yılında 3 üçlük soktuğu bir maç oynasa da 6 üçlüklü maç bir efsane olarak tarih kitaplarına geçti.


Yorumlar Okunma: 4031