Uğurlu: Obradovic mükemmeliyetçi - BasketFaul.com

Uğurlu: Obradovic mükemmeliyetçi

01-05-20 15:16
Berk Uğurlu, AytaçKuru'nun instagram söyleşisinin konuğu oldu.

- Basketbola babamın beni teşvik etmesi ile 6 yaşında Fenerbahçe spor okullarında başladım. Altyapımın tamamını Fenerbahçe'de oynadım. Yıldız takım son senemden itibaren de A takım ile olan çalışmalar başladı benim için.
- A takım ile deneme antrenmanlarına katıldık. Metecan, Egehan ve ben o zaman A takımla devam ettik.
- Fenerbahçe'de çok kaliteli ve büyük bir organizasyon var. Euroleague'de 4 sene üst üste F4 yapan bir takımda altyapıdan gelip forma şansı bulmak kolay değildi. O yüzden gelişmem için oynamam gerektiğini düşündüm.
- 2017'de Karşıyaka ile anlaşıp orada çok iyi 2 sezon geçirdim. Karşıyaka, kültürü olan seyircisi ile bütünleşen ve Avrupa kupası da oynayan bir organizasyondu. 
- Orada ilk senem biraz adaptasyon süreci ile başladı. Sezonun ortasından itibaren ivmelendim ve ikinci senemde 30 dakika ortalamasını yakaladım. 
- Ne kadar başarı kazanırsanız kazanın bu işi yapabileceğimiz süre kısıtlı. 35-36 yaşlarında bitiyor. Ben 24 yaşıma geldim ve hala çok açım. Çünkü önümde kalan 10-12 senelik bir süre var. Zaman çabuk geciyor.
- Fenerbahçe'de ilk 2 sene mental olarak çok zorlandım. Destek aldığım dönemler oldu. Sahaya çok az girdiğim dönemlerde özgüven problemi yaşadım. 
- Fenerbahçe'de ilk zamanlar Erdem abi bana çok destek oldu. Obradovic çok mükemmeliyetçi. Basit bir hata onu çileden çıkarabiliyor. Mental olarak güçlü değilsen karamsarlığa düşebiliyorsun.
- Saha içi yerleşimde 4-5 cm'lik yanlış duruşlar da dahi çok sinirlenebiliyor. Onunla çalışmaya alıştıkça siz de onun bu durumuna alışıyorsunuz.
- Altyapıdan A takıma geçiş genelde sancılı olabiliyor. Bizim jenerasyon bu durumu çok yaşadı. 
- Ben Karşıyaka tercihi ile jenerasyonum arasında şanslı olanlardanım. BSL'de sorumluluk almaya erken yaşta başlayabildim.
- Orhun Ene, iletişim kurabilme konusunda ilk sıraya koyduğum antrenördür. Benim pozisyonumun bir efsanesi olması da benim için ayrı bir avantaj.
- Orhun abiye zaman zaman 'abi burada sen olsan ne yapardın?' gibi sorular sorabiliyorum. İletişimimiz çok iyi ve mümkün olduğunca tecrübesinden faydalanmaya çalışıyorum. Mental olarak da güçlenmemde payı büyük Orhun abinin.
- Bora Satır, Batın Tuna ve Ata Can Atsüren'ın çok şanslı olduklarını düşünüyorum. Hem çok değerli bir oyuncu kadrosu ile çalışıyorlar hem de Orhun abi ile çok erken yaşta buluştular. Hepsi ayrı ayrı çok yetenekli.
- Benim altyapı dönemim ile şuanki A takım basketbolu çok değişti. Oyun çok hızlandı, mobilite çok değerlendi. Özellikle uzunlarda sırtı dönük oynamaya çalışan oyuncu kalmadı gibi. Herkes atletik ve herkes çok çalışıyor. Ayrıca şut range'i geriye geldi, mesafeler uzadı.
- Tofaş çok kaliteli bir organizasyon ve gerçek bir aile. Bursa seyircisi de salonu dolduruyor. Tesis konusunda altyapı oyuncularımızın çok şanslı olduğunu düşünüyorum. 
- Oyun tarzımı Sergio Llull'a benzetiyorum. Spanoulis'i de çok beğeniyorum. Son dönemde de Campazzo'nun pas yeteneğini çok etkileyici buluyorum. Bu sene NBA olabilir.
- Jenerasyonumuzun gerçek bir altın yaş grubu olduğunu düşünüyorum. Yıldız takımdan u20'ye kadar tüm turnuvaları domine ettik.
- U16'da öncelikli hedefimiz finaldi. Rakiplerimizi gördükçe şampiyonluğa çok inandık. Grupta çok zorlanmamıza rağmen şampiyon olmayı başardık. 
- Ömer abi, Hasan abi, Faruk abi, Ozan abi ve tüm ekip bizim için çok çalıştı. Büyük özverileri vardır.
- U18'de daha olgun halimizle çok kolay bir şampiyonluk elde ettik. Ev sahipliğinin de avantajı vardı tabi. Yarı finalde Hırvatistan eşleşmesi erken final niteliğindeydi. 
- U19 Dünya Şampiyonası gerçek bir arenaydı. Yarı finalde yine Hırvatlarla eşleştik ama geçen seneye göre onlar çok hazırdı bu sefer. Maalesef final göremedik ama ev sahibi Yunanistan'ı devirip bronz'u almak çok değerliydi. 
- Son dönemde mevcut sistem ile Türk oyuncuların önemsenmediğini düşünüyorum. Biraz zihniyet ve kültür meselesi bu. İspanya'da da çok yabancı var ama İspanyollar da oldukça fazla oynuyor.
- Virüsten dolayı değişebilecek bazı şeyler Türk oyuncuya avantaj sağlayabilir. 

- BGL'yi takip ediyorum. Bursa'da maçlarımızı da izlemeye çalışıyorum. Altyapı benim için önemli. TBL'yi de izliyorum. Orada oynayan arkadaşlarım var. 

Yorumlar Okunma: 4472