Fikret Doğan'la altyapılar, basketbol ekolümüz ve veliler... - BasketFaul.com

Fikret Doğan'la altyapılar, basketbol ekolümüz ve veliler...

30-04-20 17:37

Erkek Altyapı Milli Takımlar Koordinatörü Fikret Doğan konuğumuz oldu.


Doğan'dan pasajlar...

* Milli Takım alt yaş gruplarında Türk ırkını da masaya yatırarak şu özellikli oyuncular yetiştirmek istiyoruz: Mücadeleci olacak, topun kıymetini bilecek, bire bir savunmayı iyi yapacak, hızlı hücum oynayabilecek, savunmayı ve hücumu okuyabilecek. Ayrıca geçiş hücumlarının ve motion ofensin çok üzerine duruyoruz. Bu yaş grubunda pick and roll ve alan savunması yok. Avrupa Şampiyonası'nda sonuç ne olursa olsun ilkelerimizden vazgeçmeyecektik. Küme düşmediğimiz sürece sonuç benim hiç umurumda değil.
* Taramaları çok detaylı yaptık, 41 ilde 26 antrenörle ve kondisyonerlerle 13 yaşından itibaren 3289 çocuğa elimiz değdi. İkinci aşamada kriterleri ağırlaştırıp daha detaylı çalıştık ve üçüncü aşama sonunda geniş bir oyuncu havuzuna sahip olduk. Örneğin U14'te 22 kulüpten seçtiğimiz 257 çocuğu takip ediyoruz. Gruplara yol içinde yeni eklemeler de olabilir.
* A Milli Takıma katkı verecek oyuncuları araştırıyoruz. Ufuk Sarıca A Milli Takıma oyuncu seçerken adayların fazlalığı yüzünden kara kara düşünüyorsa bizler iyi iş yapmış oluruz. 
* Zaman zaman velilerin serzenişleriyle karşılaşıyoruz ama ortada ay-yıldız olduğu için çok hassas davranıyoruz. Veliler bize güvensinler. Kimsenin hakkını yememek için çaba harcıyoruz. İçleri rahat olsun.
* 2004 jenerasyonundaki milli takımda oynayanlarla, dışında kalanları yer değiştirsek bir şey değişmez. Çok ekstrem bir jenerasyon. A Milli Takımın 10-15 yılını kurtarabilecek sinyaller veriyor.
* 3x3 basketbolun oyuncuların gelişimine çok katkı vereceğini düşünüyorum.
* Her pozisyondaki oyuncunun topu ön sahaya götürüp hücumu başlatabilmesini planlıyoruz. 
* Kondisyonun basketbolda önemi çok arttı. Bu nedenle altyapı kondisyonerliği de başlı başına meslek haline geliyor.
 

Yorumlar Okunma: 4065