Çift başlı kartal logosu yüzünden Konyaspor'un başı FIBA'yla dertte - BasketFaul.com

Çift başlı kartal logosu yüzünden Konyaspor'un başı FIBA'yla dertte

30-04-20 04:08
Kaynak: Konya Yeni Gün
FIBA, borçları nedeniyle kapatılan Torku Konya Basket'le ilgili alacak dosyalarını Konyaspor Basketbol’a yönlendirdi. Buna göre Torku Konya Basket'in devamı olarak görülen Yeşil Beyazlılar, bu takımdan kalan borçları ödemek zorunda bırakıldı. Konyaspor, CAS’a yaptığı itiraz başvurusundan sonuç alamazsa Torku Konya Basket’in eski oyuncuları Mayo ve Rasic’in alacaklarını ödemek zorunda kalacak. 

Konyaspor yönetimi, FIBA'ya iki kulübün farklı olduğunu kanıtlamaya çalışıyor...

2016 yılında ligden düşen ve daha sonra faaliyetlerini durduran Torku Konya Basketbol, o dönemde bazı oyunculara alacaklarını ödemedi, Josh Mayo ve Aleksandar Rasic gibi isimler kulübü FIBA’ya şikayet etti. FIBA oyuncular lehine karar vermesine rağmen, kulüp faaliyette olmadığı için oyuncuların alacakları tahsil edilemedi. Selçuklu Belediyespor’un Konyaspor’a devredilmesi sürecinde FIBA, dosyası bulunan Mayo ve Rasic’e yeni bir kulübün kurulduğunu ve alacaklarını bu kulüpten tahsil edebileceğinin bilgisini verdi.  

Bunun üzerine Mayo ve Rasic’in avukatı da Konyaspor aleyhine başvuruda bulundu. Basketbolcuların temsilcisi olarak FIBA’ya başvuran avukat, Torku Konya Basket ile Konyaspor Basketbol’un aynı takım olduğunu iddia ederek, paralarının Konyaspor tarafından ödenmesini istedi.  Bu istek FIBA tarafından kabul edildi ve Konyaspor’a hem transfer yasağı cezası verildi, hem de oyuncuların alacaklarının ödenmesi istendi. 

Mayo ve Rasic’in avukatının iddiasına göre Konyaspor Basketbol ile Torku Konya Basket farklı kurumlar olmasına rağmen isminde Konya geçmesi, maçlarını aynı salonda oynaması ve ambleminde Çift Başlı Kartal bulunması nedeniyle birbirinin devamı olarak değerlendirildi. 

Konyaspor yönetimi FIBA ve BAT’ın almış olduğu bu kararı Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) götürmeye hazırlanıyor.  Konyaspor iddialara karşı; -Şehri temsil eden bütün takımların isminde Konya bulunduğu  -Çift Başlı Kartal simgesinin Selçuklu Devleti’ne ait olduğu ve Konya’da belediye dahil olmak üzere yüzlerce kurum tarafından kullanıldığı,  -FIBA kurallarına uygun tek salonun Selçuklu Belediye Salonu olduğu ve bu yüzden aynı salonun kullanılmasının bir zorunluluk olarak görülmesi gerektiği, tezleri üzerinden iki takımın farklı takımlar olduğunu ve birbirinin devamı niteliği taşımadığını savunacak. Aynı sosyal medya hesaplarının kullanılmasının ise basketbolu takip eden kitleye daha çabuk ulaşmak adına yapıldığı anlatılacak. 

FIBA’nın Mayo ve Rasic dosyaları nedeniyle aldığı kararın ekonomik karşılığı 1 milyon liraya yakın. Davanın olumsuz sonuçlanması durumunda diğer alacaklıların da başvurması ile birlikte rakam giderek artabilecek ve Konyaspor'un karşılayabileceği sınırı aşacak. CAS’tan lehte bir karar çıkmazsa Konyaspor Basketbol’un kapanması gündeme gelecek. 

Yorumlar Okunma: 7102